Menopauza može uzrokovati značajne promjene u tijelu, a prema novom istraživanju, dob u kojoj žena prolazi kroz ovu tranziciju mogla bi biti pokazatelj boljeg ili lošijeg zdravlja srca.
Studija objavljena u časopisu Circulation Research pokazala je da su žene koje su prestale imati menstruaciju kasnije u životu imale zdravije krvne žile i mnogo manju vjerojatnost da će imati srčani i moždani udar u postmenopauzi u usporedbi s onima koje su ranije prošle kroz menopauzu.
Istraživači su također otkrili da su žene koje su kasnije ušle u menopauzu imale bolje razine lipida (masti) i manje markera oksidativnog stresa u krvi, što bi moglo objasniti ovu razliku u zdravlju srca.
"Naš rad utvrđuje da zapravo postoji fiziološka korist od kasnijeg nastupa menopauze i jedan je od prvih koji je identificirao specifične mehanizme koji pokreću te prednosti", rekla je u priopćenju za javnost prva autorica studije Sanna Darvish, doktorska kandidatkinja na odjelu za integrativnu fiziologiju na Sveučilištu Colorado.
Većina žena započinje menopauzu između 45. i 55. godine. Međutim, oko 10 % prolazi kroz menopauzu s kasnim početkom, što znači da započinju proces menopauze nakon 55. godine, rekla je za Health Nidhi Mehta, dr. med., kardiologinja iz Lehigh Valley Health Network i pomoćnica ravnatelja Programa za žensko srce na Institutu za srce i krvne žile Lehigh Valley.
Kasni početak menopauze i rizik od srčanih bolesti
Za ovu studiju, istraživači su u svoju analizu uključili 21 ženu u predmenopauzi i 71 ženu u postmenopauzi - ova druga skupina je dalje podijeljena u skupinu s "normalnim početkom" ili "kasnim početkom" menopauze na temelju vremena prestanka menstruacije.
Kako bi procijenili zdravlje srca i krvnih žila sudionica, istraživači su koristili mjeru nazvanu dilatacija posredovana protokom brahijalne arterije, koja daje uvid u to koliko se dobro glavna krvna žila u nadlaktici (brahijalna arterija) širi kako se protok krvi povećava. Zatim su promatrali zdravlje i funkciju mitohondrija sudionica - organela koji proizvode energiju - u stanicama njihovih krvnih žila. Konačno, tim je ispitao i razine hormona, lipida i drugih molekula u krvi.
Kao što su istraživači očekivali, sve žene u postmenopauzi imale su lošiju funkciju krvnih žila od žena u predmenopauzi. To se može objasniti padom estrogena i drugim normalnim promjenama u starenju - krvne žile s vremenom postaju tvrđe.
Osim toga, kako starimo, mitohondriji opadaju i često stvaraju više štetnih molekula koje se nazivaju slobodni radikali. Slobodne radikale normalno uravnotežuju antioksidansi. Ali kada u tijelu ima previše slobodnih radikala, to može dovesti do oksidativnog stresa, a zatim i bolesti poput dijabetesa i kardiovaskularnih bolesti.
Međutim, istraživači su primijetili da se čini da žene u skupini s kasnim početkom menopauze imaju određenu zaštitu protiv ovog pogoršanja krvožilnog zdravlja povezanog sa starenjem. Funkcija krvnih žila sudionica s normalnim početkom menopauze bila je 51 % lošija od skupine u predmenopauzi. Međutim, funkcija krvnih žila kod žena s kasnim početkom menopauze bila je samo 24 % lošija.
Ova razlika u funkciji krvnih žila trajala je najmanje pet godina nakon što je sudionicama završila menopauza. Žene u skupini s kasnim početkom menopauze također su imale bolju funkciju mitohondrija, što znači manje slobodnih radikala i manji oksidativni stres. Također su imale povoljnije razine određenih lipida u krvi.
"Naši podaci sugeriraju da žene koje uđu u menopauzu u kasnijoj dobi imaju neku vrstu prirodne inherentne zaštite od vaskularne disfunkcije koja može nastati od oksidativnog stresa tijekom vremena", rekao je viši autor studije dr. Matthew Rossman, pomoćni profesor na odjelu za integrativnu fiziologiju na Sveučilištu Colorado.
Zašto menopauza utječe na zdravlje srca?
Iako su sudionice studije koje su prošle menopauzu s kasnim početkom imale relativno bolje zdravlje srca, sve su žene izložene većem riziku od srčanih bolesti nakon što prođu kroz menopauzu. To uvelike ima veze s estrogenom, složili su se stručnjaci. Estrogen je poznati zaštitnik od bolesti srca. Jednom kad žena doživi pad razine estrogena tijekom menopauze, "počinje gubiti taj zaštitni učinak", rekla je za Health dr Kimberly Skelding, šefica odjela za kardiovaskularne usluge u RWJBarnabas Health's Jersey City Medical Center.
Kao rezultat toga, mnoge će žene koje prolaze kroz menopauzu vidjeti porast krvnog tlaka i kolesterola, čak i ako im se razina aktivnosti i prehrana ne promijene, napomenula je Skelding. Stoga nije šok da žene koje kasnije u životu prolaze kroz menopauzu imaju bolje zdravlje srca, dodala je Brittany Owen, dr. med., kardiologinja u UTHealth Houston.
"Što više vremena proizvodite estrogen, to više štitite srce", rekla je Owen. "Funkcija stijenki koronarnih arterija je bolja prije menopauze. Dakle, što dulje nemate menopauzu, to su koronarne arterije otpornije na oksidativni stres i srčani udar."
Prethodna istraživanja su pokazala da estrogen može igrati određenu ulogu u održavanju pravilnog funkcioniranja mitohondrija i krvnih žila. Međutim, potrebno je provesti daljnja istraživanja o "stvarnim mehanizmima iza kojih estrogen djeluje kardioprotektivno", rekla je Owen. To znači da također nije jasno može li hormonska terapija bazirana na estrogenu biti tretman za disfunkciju krvnih žila ili oksidativni stres povezan s menopauzom, dodala je Mehta.
Međutim, daljnje istraživanje ove moguće veze između estrogena, oksidativnog stresa i funkcije krvnih žila moglo bi biti ključno za zaštitu zdravlja srca žena kako stare. "Ako razumijemo koji je točno zaštitni mehanizam estrogena u predmenopauzalnom stanju, mogli bismo to iskoristiti za smanjenje vjerojatnosti srčanih i moždanih udara", dodala je Skelding.
Zaštita vašeg srca tijekom menopauze i starenja
Iako još uvijek postoje pitanja, American College of Cardiology i American Heart Association prepoznali su dob u menopauzi kao čimbenik koji mijenja rizik od kardiovaskularnih bolesti kod osoba u postmenopauzi.
U većini slučajeva, menopauza je izvan vaše kontrole. Međutim, zaštita i održavanje zdravlja srca tijekom i nakon menopauze uglavnom znači poduzimanje uobičajenih koraka kako biste ostali zdravi. To uključuje zdravu prehranu, povećanje unosa voća i povrća i smanjenje unosa mesa i sira, rekla je Skelding. To također znači da pripazite na svoj kolesterol, dodala je Mehta.
"Važno je ostati aktivan", rekla je Owen. "Vježbajte najmanje 30 minuta većinu dana u tjednu - i kardio vježbe i vježbe s utezima - kako biste održali dobro kardiovaskularno zdravlje bez obzira na status menopauze."
Uz vježbanje, dovoljno sna također je ključno za zdravlje srca. To može biti teško tijekom menopauze, zahvaljujući nesanici, noćnom znojenju i drugim simptomima. Ipak, važno je učiniti sve što možete kako biste se mirno naspavali i prakticirali dobru higijenu spavanja, uključujući pridržavanje redovnog rasporeda spavanja i ograničavanje upotrebe elektroničkih uređaja prije spavanja.