Tjelesne promjene koje su uvod u menopauzu mogu započeti rano, već u vašim 30-ima ili pak kasno, čak u 50-ima. Simptomi mogu uključivati izostanak menstruacije, valunge i debljanje.
Menopauzu karakterizira prirodni pad plodnosti. Kako starite, vaši jajnici proizvode manje određenih hormona. Menstruacije postaju neredovite i na kraju prestaju.
U menopauzu ulazite nakon 12 uzastopnih mjeseci bez menstruacije. Vrijeme prije ove faze poznato je kao perimenopauza, a vrijeme nakon ove faze poznato je kao postmenopauza. Ovaj prijelaz obično traje oko 7 godina od početka do kraja, ali kod nekih može trajati i 14 godina.
Važno je zapamtiti da simptomi menopauze nisu linearni niti ovise isključivo o dobi. Možete osjetiti određene simptome ranije ili kasnije od očekivanog ili primijetiti da se isti simptomi pojavljuju i nestaju tijekom dužeg vremenskog razdoblja.
Rana menopauza može nastupiti između 40. i 45. godine života
Ako ste u četrdesetima i izostane vam nekoliko mjesečnica, možda ćete prvo pomisliti da ste trudni, no to može biti i znak da ulazite u menopauzu.
Približno 5 posto žena može doživjeti ranu menopauzu, koja se javlja između 40. i 45. godine života. Prirodna menopauza koja se javlja prije 40. godine, što je poznato kao preuranjena menopauza, nije tako česta, prenosi Healthline.
Ranu ili preuranjenu menopauzu prvenstveno karakteriziraju neočekivane nepravilnosti u menstrualnom ciklusu. To uključuje:
- izostanak više od dvije ili tri uzastopne menstruacije
- kraći ili duži menstrualni ciklus
- jače ili slabije menstruacije
Rani ulazak u menopauzu mogao bi vam onemogućiti mogućnost trudnoće, ako ste je planirali kasnije. U tom slučaju možda biste trebali razmotriti mogućnosti poput zamrzavanja preostalih jajnih stanica ili korištenja jajašaca od donora kako biste začeli.
Simptomi perimenopauze obično se pojavljuju između 45. i 50. godine života
Perimenopauza obično počinje u vašim kasnim 40-ima. Vjerojatno ćete i dalje imati mjesečnicu tijekom tog vremena, ali će vam menstrualni ciklusi s vremenom postati neredovitiji.
Tijekom posljednje godine ili tijekom zadnje dvije godine perimenopauze vjerojatno ćete primijetiti više izostalih mjesečnica. Menstruacije koje dobijete mogle bi biti jače ili manje nego inače.
Fizički simptomi mogu uključivati:
- promjene u veličini ili obliku grudi
- suhe oči
- crvenilo lica
- gubitak kose
- glavobolje
- valunzi
- povećan rast dlaka na licu ili tijelu (hirzutizam)
- povećan broj otkucaja srca (palpitacije)
- pojačano mokrenje
- nesanica
- svrbež
- bol u mišićima ili zglobovima
- noćno znojenje
- bol tijekom penetrativnog spolnog odnosa (dispareunija)
- bolne ili osjetljive dojke
- vulvovaginalna atrofija , koja može uzrokovati suhoću vagine
- debljanje
Mentalni i emocionalni simptomi mogu uključivati:
- anksioznost
- smanjena seksualna želja (libido)
- depresija
- poteškoće s koncentracijom (moždana magla)
- razdražljivost
- umor
- zaboravnost
- nepredvidive promjene raspoloženja
Tijekom perimenopauze teže je zatrudnjeti, ali nije nemoguće. Ako ne želite zatrudnjeti, nastavite koristiti kontracepciju za to vrijeme.
Simptomi menopauze obično se razvijaju između 50. i 55. godine života
Do svojih ranih 50-ih možda ćete već biti u menopauzi ili u posljednjoj fazi prijelaza u ovo životno razdoblje. Ali možda ćete i dalje imati simptome povezane s perimenopauzom.
U ovoj fazi, vaši jajnici više ne otpuštaju jajašca niti proizvode značajne količine estrogena. Fizičke promjene tijekom ovog razdoblja mogu povećati vaš rizik od:
- srčane bolesti
- osteoporoza
- urinarna inkontinencija
- infekcije mokraćnog sustava (IMS)
- vaginalne infekcije
Posavjetujte se s liječnikom o promjenama u načinu života i drugim strategijama koje možete primijeniti kako biste se zaštitili od ovih i drugih zdravstvenih stanja povezanih s godinama.
Kasna menopauza može nastupiti između 55. i 60. godine
Iako je većina žena do ove dobe već započela prijelazu menopauzu ili postmenopauzu, mali postotak žena doživi kasnu menopauzu.
Kasna menopauza odnosi se na početak perimenopauze nakon 55. godine života. To nije nužno loše.
Prijašnja istraživanja istaknula su povezanost kasne menopauze sa smanjenim rizikom od sljedećih zdravstvenih stanja:
- srčane bolesti
- srčani udar
- osteoporoza
- moždani udar
Također se povezuje s dužim životnim vijekom. Znanstvenici vjeruju da produljeni utjecaj estrogena štiti srce i kosti.
Simptomi postmenopauze mogu se nastaviti između 60. i 65. godine života
Nakon što prođe puna godina od zadnje menstruacije, službeno ste u fazi postmenopauze. Možda još uvijek imate neke iste simptome koje ste iskusili tijekom perimenopauze i menopauze.
Ako ste već prošli kroz menopauzu, to ne znači nužno i da su svi simptomi nestali.
Istraživanje temeljeno na analizi iz 2018., a koje je uključivalo 2020 žena u dobi od 40 do 65 godina, pokazalo je da je 40 % žena još uvijek imalo valunge tijekom tog vremena.
Faktori prijelaza u menopauzi i savjeti stručnjaka
Prijelaz u menopauzu počinje i završava u različitim vremenskim okvirima. Faktori poput vaše obiteljske anamneze, osobne zdravstvene anamneze i pušenja mogu utjecati na vrijeme tog prijelaza.
Ako mislite da ste u perimenopauzi ili menopauzi, posavjetujte se s liječnikom. Oni mogu napraviti analizu krvi kako bi postavili ili potvrdili dijagnozu.