Zdravlje 21. studenoga 2024.

U menopauzi ste i osjećate bolove po cijelom tijelu? Postoji ime za ovaj sindrom

Foto: Freepik
zdrava krava postala miss7zdrava.24sata.hr

Kod žena, bolovi u mišićima i zglobovima uzrokovani starenjem mogu biti povezani s gubitkom estrogena. Promjena životnog stila može pomoći.

Kada je dr. Vonda Wright, ortopedska kirurginja, bila u ranim 40-ima, redovito se natjecala u polumaratonima. Zatim je, u 47. godini, ušla u perimenopauzu i iznenada joj je postalo teško čak i hodati i to kratko. Osjećala je bolove u zglobovima i mišićima cijelog tijela. “Bila sam u najboljoj formi u svom životu,” rekla je, a zatim, “Jedva sam mogla ustati iz kreveta.”

U svojoj privatnoj ordinaciji u Floridi, čula je slične priče od žena koje su prolazile kroz menopauzu, čak i od drugih dugogodišnjih sportašica koje su se sada borile s jednostavnim kretnjama. Te su joj pacijentice stalno ponavljale: "Osjećam se kao da se raspadam", rekla je, unatoč tome što nisu pretrpjele nikakve očite ozljede, piše New York Times.

Iako liječnici odavno znaju da menopauza utječe na zdravlje kostiju, dr. Wright i drugi sada vjeruju da prijelaz utječe i na zdravlje mišića i zglobova. U radu objavljenom u srpnju dr. Wright ovom je fenomenu dala ime: mišićno-koštani sindrom menopauze.

Sindrom se odnosi na konstelaciju stanja i simptoma koji postaju sve prisutniji tijekom perimenopauze i nakon nje, uključujući, između ostalog, bolove u zglobovima, smrznuto rame, gubitak mišićne mase i gustoće kostiju te pogoršanje osteoartritisa. Istraživanja sugeriraju da više od polovice žena u menopauzi može doživjeti mišićno-koštane simptome, od kojih su neki dovoljno jaki da budu iscrpljujući , no liječnici ih često zanemaruju i gledaju na njih kao na neizbježne simptome starenja.

Možda te zanima... Dob ulaska u menopauzu razlikuje se diljem svijeta, a u nekim zemljama počinje već u 40-ima Zdravlje

Kako ovaj sindrom izgleda?

Dr. Wright opisala je začarani krug koji vidi kod svojih pacijentica: Počevši od prijelaza u menopauzu, žene počinju sve više sjediti zbog boli koje osjećaju. Što se manje kreću, to su manje sposobne kretati se - i postaju slabije, kako u smislu zdravlja kardiovaskularnog sustava tako i u pogledu svojih mišića i kostiju. To ih izlaže još većem riziku od padova i prijeloma, a često su zbog toga i operacije i oporavci kompliciraniji.

Dr. Andrea Singer, direktorica primarne zdravstvene zaštite žena u Sveučilišnoj bolnici Medstar Georgetown i glavna medicinska službenica Zaklade za zdravlje kostiju i osteoporozu, primijetila je sličan obrazac među svojim pacijenticama. "Znamo da postoji značajan međusobni odnos između mišića i kostiju, a kada netko ima slabije mišiće, to povećava rizik od padova - a kada padnete na slabije kosti, to dovodi do prijeloma", rekla je.

U svom nedavnom radu, dr. Wright tvrdi da je mišićno-koštani sindrom menopauze povezan s padom estrogena, dijelom zbog uloge hormona u borbi protiv upala. Kao takva, ona predlaže hormonsku terapiju estrogenom kao mogući tretman. (Rekla je da je osobno imala koristi od ove terapije.)

 | Author: Freepik Foto: Freepik

Iako veliki broj znanstvenih dokaza sugerira da estrogen pomaže u održavanju kostiju čvrstima i štiti od osteoporoze, još nemamo podatke koji bi mogli sa sigurnošću reći je li gubitak estrogena u određenoj mjeri odgovoran za bolove u mišićima i zglobovima, rekla je dr. Stephanie Faubion, medicinska direktorica Društva za menopauzu (Menopause Society), najvišeg upravnog tijela za liječenje menopauze u Sjedinjenim Državama. Društvo, međutim, podržava hormonsku terapiju za žene s visokim rizikom od razvoja osteoporoze.

"Mislim da treba reći da se neki od ovih simptoma i stanja pogoršavaju u srednjim godinama, ali je teže reći događa li se to više zbog starenja ili gubitka estrogena zbog menopauze ili zbog kombinacije ovih pojava", rekla je dr. Faubion. "Također ne znamo liječi li hormonska terapija učinkovito ove simptome i stanja(ili kontrolira ili odgađa napredovanje)", dodala je.

Nekoliko liječnika izjavilo je da pacijentice koje počnu uzimati hormonsku terapiju za odobrena stanja kao što su valunzi ili noćno znojenje također prijavljuju smanjenje bolova i nelagode u mišićima i zglobovima.

"Znamo da postoje mnoge stvari za koje je rano uzimanje estrogena korisno", rekla je dr. Singer. Ali, dodala je, "samo trebamo paziti da ne odemo predaleko s upotrebom prije nego što se pojave konkretni dokazi."

Možda te zanima... 5 simptoma koje žene starije od 40 moraju shvatiti ozbiljno Zdravlje

Što žene mogu učiniti kako bi ublažile bolove u mišićima i zglobovima u menopauzi?

Dr. Wright je rekla da postoji nekoliko praktičnih koraka koje žene mogu poduzeti kako bi spriječile mišićno-koštani sindrom menopauze, kao i za rješavanje simptoma i stanja koja možda već imaju.

Kao prvo, nekoliko jednostavnih promjena u prehrani može pomoći, rekla je, ali i drugi se stručnjaci slažu.

Žene bi trebale razmisliti o prehrani bogatoj protuupalnim namirnicama, poput mediteranske prehrane te ograničiti prerađenu hranu i dodane šećere koji mogu povećati upalu u tijelu i stoga povećati bolove u mišićima i zglobovima. Osim toga, povećanje unosa proteina može vam pomoći u održavanju (ili čak izgradnji) mišićne mase, koja se smanjuje s godinama. I naravno morate paziti da jedete hranu bogatu kalcijem jer on može zaštititi vaše kosti.

Stručnjaci također preporučuju redovito uzimanje dodatka vitamina D3, koji može pomoći vašem tijelu da apsorbira kalcij kako starite. A ako imate obiteljsku povijest osteoporoze ili ste pod visokim rizikom iz drugih razloga, planirajte raniji odlazak na denzitometriju (medicinska pretraga kojom se procjenjuje mineralni sadržaj kostiju i izračunava mineralna gustoća za procjenu čvrstoće kostiju)- na  prijelazu u menopauzu, ako ne i ranije.

Tjelesna aktivnost također je neophodna za zaštitu mišića i kostiju kako starite. Uz redovite aerobne vježbe za jačanje srca (poput hodanja, trčanja, plivanja, plesa ili korištenja eliptične sprave), stručnjaci preporučuju najmanje dva tjedna treninga otpora od 20 minuta ili duže. Snažni mišići također pomažu u održavanju jakih kostiju.

Redovita rutina istezanja također može pomoći u sprječavanju ozljeda, ali svakako se istegnite nakon vježbanja ili, idealno, prije spavanja, budući da istraživanja pokazuju da je istezanje prije vježbanja neučinkovito za sprječavanje ozljeda i zapravo može biti kontraproduktivno jer privremeno slabi mišiće. Vježbe skakanja i preskakanja posebno su korisne za održavanje jakih kostiju. A redovite vježbe ravnoteže, pilates, joga i tai chi, mogu vam pomoći da izbjegnete padove kako starite.

Možda te zanima... Menopauza donosi nove rizike za žensko srce, kako prilagoditi svakodnevne navike Native sadržaj

Što samo ime znači?

Iako još nema medicinskog konsenzusa o tome mogu li se mišićno-koštana stanja s kojima se susreću žene u menopauzi službeno nazvati "sindromom", dr. Wright i njezini suradnici nadaju se da će, time što su im oni dali ime, liječnici moći bolje liječiti i možda spriječiti ova stanja. Također se nadaju da će potaknuti buduća istraživanja. U sličnom potezu, 2014., skupina stručnjaka uvela je pojam "genitourinarni sindrom menopauze" kako bi opisala popis vaginalnih, vulvarnih i urinarnih problema koji su česti nakon menopauze, što je omogućilo liječnicima da bolje sagledaju te probleme i simptome.

Imenovanje stanja također može pomoći u potvrđivanju bolova žena u menopauzi kada su testovi za druga stanja negativni, rekla je dr. Mercedes von Deck, ortopedska kirurginja u Cambridge Health Allianceu - za razliku od sugeriranja da su si to samo zamislile u svojoj glavi. 

“Kroz modernu medicinu žene su smatrane samo pomalo histeričnima” kada ne postoji očito medicinsko objašnjenje za neke simptome, rekla je dr. von Deck. Ali "ne možete ništa liječiti ako za to nemate ime."

Možda te zanima... 4 savjeta za njegu kože tijekom menopauze Zdravlje

Komentari 0

Komentiraj, znaš da želiš!

Za komentiranje je potrebno prijaviti se. Nemaš korisnički račun? Registracija je brza i jednostavna, registriraj se i uključi se u raspravu.