Sok od brusnice ne biste trebali piti s varfarinom, a mliječni proizvodi mogu utjecati na neke antibiotike i smanjiti njihovu apsorpciju.
Ako uzimate više od jednog lijeka, vjerojatno su vas liječnici upozorili s čime ih ne smijete miješati kako ne biste utjecali na djelotvornost lijeka. Osim toga, u uputama o lijeku možete naći korisne informacije o nuspojavama, ali većinom su te upute predugačke pa ih mnogi preskoče. No, u nastavku možete saznati koje lijekove i hranu nikako ne biste trebali kombinirati.
Statini i sok od grejpa
Statini su lijekovi koji se obično propisuju za sprječavanje srčanog i moždanog udara. Pomažu u snižavanju lošeg LDL kolesterola koji, ako je povišen, može stvrdnuti i suziti arterije. Osobama koje piju ove lijekove, liječnici često preporučuju da jedu više voća i povrća. Ipak, jedno voće bi trebali izbjegavati, a to je grejp.
"Sok od grejpa treba izbjegavati kada se uzimaju neki lijekovi za snižavanje kolesterola kao što su statini jer sprječavaju enzim koji je potreban da se statini metaboliziraju u tijelu. Na taj način grejp može uzrokovati nakupljanje ovih lijekova i povećati rizik od nuspojava", rekla je za Daily Mail liječnica Leyla Hannbeck. Prema NHS-u, nuspojave statina mogu uključivati glavobolje, vrtoglavicu, bolove u mišićima i osjećaj umora.
Varfarin i lisnato povrće
Varfarin se koristi za sprječavanje i liječenje krvnih ugrušaka, a osobe koje ga piju moraju biti oprezne pri konzumaciji zelenog lisnatog povrća. "Neko zeleno povrće poput kelja, brokule, špinata koje je bogato vitaminom K može smanjiti učinak varfarina", upozorila je Hannbeck. Farmaceutkinja Dipa Kamdar je za Daily Mail objasnila da varfarin blokira enzim koji koristi vitamin K. "To stupa u interakciju s varfarinom i ubrzava njegovo uklanjanje iz tijela, a osobe koje ga uzimaju u kombinaciji sa zelenim lisnatim povrćem imaju povećani rizik od moždanog udara", dodala je Kamdar.
Ako ipak želite promijeniti svoju prehranu, vaš bi liječnik trebao prilagoditi vašu dozu varfarina, kažu stručnjakinje.
Varfarin i sok od brusnice
Osim zelenog lisnatog povrća, brusnica se također ne bi trebala kombinirati s varfarinom. Brusnica neće spriječiti djelovanje lijeka, već će pogoršati njegove učinke. Kao rezultat toga, osobe mogu imati neočekivano ili prekomjerno krvarenje.
Kontracepcijske pilule i gospina trava
Gospina trava je popularan biljni lijek koji znaju koristiti osobe s depresijom, iako ga NHS ne preporučuje za ovu upotrebu. Iako je riječ o biljnom lijeku, ona nije toliko bezopasna. Gospina trava je induktor enzima, što znači da može ubrzati razgradnju drugih tvari, poput kontracepcijskih pilula, koje također djeluju na isti enzim kao i gospina trava. Kamdar je dodala da se zbog gospine trave smanjuje koncentracija pilula u tijelu i one možda neće djelovati ispravno. Kao rezultat toga, žene koje kombiniraju ova dva lijeka mogu zatrudnjeti.
Isto tako, gospina trava može pogoršati depresiju ako netko već uzima lijekove za psihičko stanje. "Gospina trava također stupa u interakciju s nekim antidepresivima kao što je SSRI (selektivni inhibitor ponovne pohrane serotonina), te može povećati rizik od nuspojava i kao takvu je treba izbjegavati tijekom liječenja", napomenula je Hannbeck.
Antidepresivi i ibuprofen
Antidepresiv SSRI također nije dobro miješati s protuupalnim lijekova kao što su uobičajeni lijekovi za bolove poput ibuprofena. Kamdar je rekla da se kombinacijom tih lijekova može povećati rizik od krvarenja, najčešće u želucu. Krvarenje u želucu može uzrokovati tamnu stolicu, grčeve u želucu, osjećaj umora i vrtoglavicu, prema NHS-u.
Osobe koje uzimaju SSRI trebale bi se posavjetovati s liječnikom ili ljekarnikom prije uzimanja protuupalnih lijekova protiv bolova.
Antibiotici i alkohol
Liječnici i ljekarnici uvijek će reći da ne biste trebali konzumirati alkohol dok pijete antibiotike. To posebno vrijedi za one koji uzimaju antibiotik metronidazol, koji se najčešće propisuje nakon stomatoloških zahvata. Kombinacija tog lijeka i alkohola bi, upozorila je Hannbeck, mogla uzrokovati povraćanje i crvenilo, odnosno “reakciju slična disulfiramu” (alkohol uz antibiotik). Prema NHS-u, dobro je izbjegavati alkohol i dva dana nakon prestanka uzimanja tog lijeka. "Ovo je važno jer metronidazol može reagirati s alkoholom uzrokujući brojne nuspojave. To uključuje mučninu i mučninu, bolove u trbuhu, navale vrućine, lupanje srca (palpitacije) i glavobolju", napomenuli su.
Kalcij i antibiotici
Suplemente kalcija obično uzimaju stariji ljudi kako bi ojačali kosti i spriječili prijelome. Međutim, umjesto da poboljšaju zdravlje, dodaci kalcija mogu uzrokovati štetu ukoliko se kombiniraju s nekoliko lijekova, od antibiotika do lijekova koji se koriste za sprječavanje zaraze malarijom. "Ove interakcije događaju se u želucu i povezane su s apsorpcijom lijekova", rekla je Kamdar.
Antibiotici poput doksiciklina, koji se često propisuje protiv akni, također mogu loše djelovati ako se uzimaju s dodacima kalcija, ali i namirnicama koje su bogate tim mineralom poput mlijeka, sira, pa čak i jogurta. Antibiotici tetraciklini, što uključuje i doksiciklin, posebno su osjetljivi na ovu interakciju, dodala je Hannbeck. "Kalcij u mliječnim proizvodima može smanjiti učinak ovih antibiotika utječući na njihovu apsorpciju u tijelu", objasnila je.
Ali Kamdar je rekla da postoje načini da i dalje unosite kalcij bez utjecaja na antibiotik pa je važno da između uzimanja lijeka i kalcija postoji vremenski razmaka od otprilike sat vremena.
Alkohol i antihistaminici
Antihistaminici su lijekovi koji se obično koriste za ublažavanje simptoma alergija, poput peludne groznice ili reakcija na ubode insekata. Neki antihistaminici, kao što su klorfenamin, difenhidramin i hidroksizin, mogu uzrokovati pospanost, prema NHS-u. Nuspojave ovih lijekova također uključuju smanjenu koordinaciju, brzinu reakcije i sposobnost rasuđivanja. A njihovo miješanje s alkoholom može ove simptome učiniti još ekstremnijima, upozorila je Kamdar.