Virusi i infekcije najveći su neprijatelji imuniteta. Na sreću, uz nekoliko savjeta možeš ga ojačati i izbjeći prehlade i gripe koje dolaze s hladnim danima
Bolesti, posebno infekcije, otežavajući su faktori koji najbolje iskušavaju kondiciju našeg imunološkog sustava. Ako loše brineš o svom fizičkom i psihičkom zdravlju u tebi rastu napetost i tjeskoba, što opterećuje hormonski i živčani sustav. Naime, infekcija (koja može biti bakterijska, virusna ili gljivična) velik je napor za tvoj organizam, jednak intenzivnom fizičkom naporu. Zbog toga je za očuvanje jakog imuniteta važno biti u dobroj fizičkoj kondiciji i paziti na psihičko zdravlje, jer je to najbolja zaštita protiv sezonskih gripa i prehlada.
Redovita higijena
Najučinkovitiji način borbe protiv bakterija i virusa redovito je i učestalo pranje ruku, posebice kod male djece koja nerijetko stavljaju igračke i razne predmete u usta. Posebnu pažnju na higijenu ruku trebamo obratiti nakon doticanja površina kao što su kvake, daljinski upravljači, novac te poslije vožnje javnim prijevozom. Kad su djeca u pitanju, također se može puno napraviti u osnaživanju njihova organizma. Majčino mlijeko, odnosno njegova zaštitna tijela, čine prvi obrambeni štit. Kako godine prolaze dijete razvija vlastite obrambene mehanizme. Dijete pod staklenim zvonom ili dijete držano u sterilnoj sobi praktički neće ni imati imunitet jer ga ništa nije potaknulo. Standardna obrana organizma uvjetovana je naslijeđem, ali se puno toga može i dodatno postići. Primjerice, djeca koja imaju kućne ljubimce otpornija su od one koja ih nemaju.
Kronični stres je poput kronične upale
Istraživanjem na temelju metaanalize 300 stručnih članaka utvrđeno je da postoji jaka korelacija između stresa i pojave bolesti uzrokovane upravo padom imuniteta. Posebno je opasan kronični stres, odnosno onaj koji traje dulji vremenski period. Naime, stres je jedan od glavnih inhibitora imunološkog sustava, a kronični stres djeluje na imunitet jednako štetno kao i kronične upale. Ipak, dok je prevladavanje kroničnih bolesti iznimno teško, sreća je što stres možeš prevladati na mnogo načina. Bilo da si se odlučila za tjelovježbu, meditaciju ili masažu, ključno je svom tijelu pružiti dovoljno opuštanja i energije.
Redovita tjelovježba
Među pojedine rušitelje imuniteta spada i nedovoljan unos vode u organizam te nedovoljno spavanje. Prvi znak je umor, a zatim slijede i svi ostali znakovi. Mnogi zdravstveni problemi mogu se stoga izbjeći poznavanjem sustava tjelesne obrane te njegovim čuvanjem i stimulacijom. Redovita (dnevna) tjelovježba, makar se radilo o ubrzanom hodanju, nevjerojatno doprinosi snazi imuniteta. Naime, neaktivnost usporava oslobađanje od tjelesnih toksina, dok se suprotno tome vježbom ubrzava cirkulacija, mišići i zglobovi su aktivni, a organi zaduženi za obranu organizma aktivno proizvode nove ''vojnike''. Istovremeno dolazi do porasta tjelesne temperature, što je svakako povoljno za tjelesnu obranu.