Dostizanje zlatne brojke od 10 000 koraka dnevno dugo se smatra jednim od najboljih načina za održavanje vrhunskog fizičkog i mentalnog zdravlja.
Ali prema novom istraživanju, i samo 7000 koraka je dovoljno da smanjite šanse za razvoj čak 13 različitih vrsta raka. Prema studiji Sveučilišta u Oxfordu, s ovim brojem koraka rizik od razvoja raka pada za 11 posto. Ako dnevno radite 9000 koraka rizik pada za 16 posto, no stručnjaci nisu vidjeli povećanu korist od dodatnih koraka nakon ovog broja.
U velikoj studiji u Ujedinjenom Kraljevstvu, u kojoj je sudjelovalo više od 85 000 ljudi, sudionici su tjedan dana nosili uređaje za praćenje aktivnosti koji su mjerili razinu i intenzitet njihovog dnevnog kretanja.
Znanstvenici su i šest godina kasnije pratili te sudionike i otkrili su da je hodanje od 5000 do 9000 koraka dnevno povezano s manjim rizikom od raka, bez obzira na brzinu kojom su ti koraci napravljeni.
Znanstvenici su se usredotočili na vrste raka koje su ranije bile povezane s niskom razinom tjelesne aktivnosti, uključujući rak jednjaka, jetre, pluća, bubrega, želuca, endometrija, mijeloičnu leukemiju, mijelom, rak crijeva, glave i vrata, rektuma, mjehura i dojke.
Tijekom šestogodišnjeg razdoblja praćenja, samo tri posto sudionika razvilo je neki od tih oblika raka.
Najčešći su bili rak crijeva i pluća kod muškaraca, te rak dojke, crijeva, endometrija i pluća kod žena, prema studiji objavljenoj u British Journal of Sports Medicine.
Zamjena vremena provedenog sjedeći laganom ili umjerenom tjelesnom aktivnošću smanjila je rizik od raka, no prelazak s lagane na umjerenu aktivnost nije donio dodatne koristi.
Prema Institutu za istraživanje raka, lagana tjelovježba može pomoći u regulaciji razine hormona inzulina, koji tijelu pomaže pretvoriti hranu u energiju. Nestabilne razine inzulina povezane su s razvojem i napredovanjem raka.
Također je utvrđeno da hodanje pomaže tijelu u borbi protiv infekcija koje mogu uzrokovati rak i doprinosi održavanju zdrave težine.
Prekomjerna težina i pretilost drugi su najveći uzrok raka, prema istraživanju Cancer Research UK. Navodi se da višak masnog tkiva šalje signale ostatku tijela, koji mogu potaknuti stanice da se češće dijele. Kada se stanice dijele prebrzo, postoji veći rizik od nastanka kancerogenih tumora.
Pišući o novom istraživanju u časopisu The Conversation, Mhairi Morris, biokemičarka i viša predavačica na Sveučilištu Loughborough, rekla je da nije potrebno napraviti svih 7000 koraka odjednom tijekom dana.
Dr. Morris objašnjava da se tih 7000 koraka može rasporediti tijekom dana – primjerice, tako da umjesto lifta koristite stepenice, prošetate tijekom pauze za ručak, hodate dok telefonirate ili parkirate malo dalje od odredišta.
Liječnici su nedavno upozorili na sve izraženiju epidemiju raka među mladim odraslim osobama. Procjenjuje se da će ove godine rak biti dijagnosticiran kod 80 000 osoba mlađih od 40 godina.
Jedan od najbrže rastućih oblika raka u ovoj dobnoj skupini je rak crijeva. Prema najnovijim podacima, očekuje se da će broj ranih dijagnoza kod osoba u dobi od 20 do 34 godine porasti za čak 90 posto u razdoblju od 2010. do 2030. godine.