Žena s rijetkim stanjem zbog kojeg povraća 60 puta dnevno i ne može jesti ni piti dok sjedi, rekla je da je zbog toga jecala na podu od boli.
Elise Baynard (25) dijagnosticirana je ahalazija, rijetko stanje koje zahvaća jednjak. Zbog toga joj je gotovo nemoguće normalno jesti ili piti jer često osjeća mučnine ili povraća 60 puta dnevno.
Sve je počelo u siječnju 2020. kada je iznenada počela teško gutati i osjetila je snažan pritisak u prsima. Liječnik opće prakse koji joj je propisao lijekove rekao joj je da se radi o refluksu kiseline, ali problem se nastavio pogoršavati. Zatim je počela imati problema s gutanjem hrane poput kruha i tjestenine, pa čak i tekućine, zbog čega ne može puno toga jesti pa je izgubila oko 44 kilograma, piše Daily Mail.
Elise se godinama osjećala zavaravano dok joj se stanje pogoršavalo dok je konačno nisu uputili liječniku u Londonu koji joj je postavio dijagnozu u studenom prošle godine. "Stanje me pogodilo potpuno iz vedra neba. Nikad prije nisam imala problema s gutanjem. Imam dobre i loše dane, ali nikad ne znam koji će biti. Ne mogu sjediti dok jedem, moram stajati, tako da hrana zapravo prođe kroz jednjak. Jedna nuspojava je grčenje jednjaka, bol u čeljusti, vratu i leđima. Doslovno se osjećam kao da imam srčani udar. Ponekad znam i jecati od bola. To nije smrtna presuda, ali nije način da se živi", opisala je Elise.
U siječnju 2020. su počeli njezini zdravstveni problemi, a kad se požalila na njih dobila je lijekove protiv refluksa kiseline. Ipak, na kraju ju je liječnik poslao na endoskopiju, ali nisu otkriveni nikakvi problemi. Posjetila je specijalista u siječnju 2021., ali je ostala razočarana zbog nedostatka komunikacije. "Nisam osobno posjetila specijalista, sve se događalo preko telefona. Svo to vrijeme stanje mi se pogoršavalo. Bilo je manje hrane koju sam mogla jesti i svakodnevno sam povraćala hranu".
Dodala je da ne može jesti namirnice poput kruha ili tjestenine jer se zaglave u jednjaku i na kraju ih povrati. U jednom danu je povratila oko 63 puta, a čak ni tekućine više nije mogla progutati. "Probudila bih se noću jer sam bila žedna i pokušala popiti vode koju sam odmah povratila. Brzo sam gubila na težini i razvijala strah od jela", rekla je.
U studenom 2024. napokon je upućena specijalistu u Londonu koji je odmah prepoznao da su njeni simptomi znak ahalazije. Morala je obaviti test koji je uključivao ispitivanje pokreta mišića u grlu. Kod osoba s ovim stanjem, mišići jednjaka ne kontrahiraju se pravilno i ne pomažu hrani da se spusti prema želucu.
"Nema aktivnosti u mom grlu - ono je zapravo pokvareno. Ne znaju zašto se to razvilo. Moglo je biti genetski ili zbog stresa ili uspavani virus. Ne postoji način da se doista zna. Ipak, bilo je dobro konačno dobiti dijagnozu". Nakon što je malo istražila o svom stanju, vjeruje da joj je najbolja šansa da ponovno jede normalno podvrgavanje postupku koji se zove peroralna endoskopska miotomija (POEM). To uključuje vađenje mišića duž sluznice donjeg jednjaka kako bi se proširio prostora za prolaz hrane u želudac.
Bez toga, Elise se boji da više neće moći živjeti normalnim životom. "Moram čekati da me specijalist uputi na zahvat. Ali bile su potrebne godine da se dobije dijagnoza - ne znam koliko će ovo trajati. Očajnički želim taj zahvat. Stalno mi je na umu i razvijam strah od jedenja. To utječe na svaki dio mog života. Ne mogu izaći na hranu i piće s prijateljima u slučaju da osjetim mučninu ili moram paziti da sam uvijek u blizini kupaonice", dodala je. Može jesti vrlo malo, a drži se grickalica koje su meke teksture, poput čipsa. "Stvarno želim ukazati na ovo stanje jer ga je teško dijagnosticirati, ali i potaknuti liječnike da brže djeluju", zaključila je Elise.
Što je ahalazija i koji su simptomi ovog stanja?
Ahalazija je prilično rijetko stanje koje zahvaća cijev koja povezuje usta i želudac - jednjak. Oštećeni živci otežavaju mišićima jednjaka istiskivanje hrane i tekućine u želudac. Hrana se zatim skuplja u jednjaku, ponekad fermentira i diže se natrag u usta. Ova fermentirana hrana može imati gorak okus. Ponekad se miješa s gastroezofagealnom refluksnom bolešću (GERB). Međutim, kod ahalazije hrana dolazi iz jednjaka, a kod GERB-a iz želuca, prema klinici Mayo.
Nažalost, ne postoji lijek za ahalaziju. Nakon što je jednjak oštećen, mišići više ne mogu ispravno raditi. Ali simptomi se obično mogu kontrolirati endoskopijom, minimalno invazivnom terapijom ili operacijom.
Prema klinici Mayo simptomi ahalazije općenito se pojavljuju postupno i pogoršavaju se tijekom vremena, a mogu uključivati:
- Poteškoće s gutanjem zvane disfagija, zbog koje osoba ima osjećaj kao da su hrana ili piće zapeli u grlu.
- Progutana hrana ili slina diže se natrag u grlo.
- Žgaravica.
- Podrigivanje.
- Bol u prsima koji dolazi i prolazi.
- Kašalj noću.
- Pneumonija zbog ulaska hrane u pluća.
- Gubitak težine.
- Povraćanje.