Stručnjakinja za zdravlje crijeva kaže da stalni umor i nadutost mogu biti znakovi smrtonosnog raka. Dr Megan Rossi, također poznata kao Gut Health Doctor, redovito govori pratiteljima kako mogu poboljšati svoje zdravlje.
Nagrađivana znanstvenica s King's Collegea u Londonu također izdaje upozorenja o raznim bolestima na koje ljudi trebaju paziti. I izdala je popis tegoba za koje kaže da bi mogli biti simptomi raka crijeva.
Glavni među njima su stalni umor koji ne prolazi nakon odmora i nadutost. "Znakovi upozorenja za crijeva koje ne smijete zanemariti: neobjašnjiv gubitak težine (više od pet posto vaše tjelesne težine), neugodna i stalna nadutost, krv u stolici (koja može izgledati crveno ili crno), promjene u pražnjenju crijeva koje nisu uobičajene za vas i umor koji se ne popravlja s odmorom", rekla je.
Prema Svjetskoj zdravstvenoj organizaciji (WHO), rak debelog crijeva treći je najčešći rak u svijetu, čini približno 10 posto svih slučajeva raka i drugi je vodeći uzrok smrti povezanih s rakom u svijetu. Uglavnom pogađa starije osobe, a većina slučajeva javlja se u osoba u dobi od 50 i više godina. Nekoliko čimbenika pridonosi razvoju raka debelog crijeva, poput visokog unosa prerađenog mesa i malog unosa voća i povrća, sjedilačkog načina života, pretilosti, pušenja i prekomjerne konzumacije alkohola.
Rak debelog crijeva često se dijagnosticira u uznapredovalim stadijima kada su mogućnosti liječenja ograničene. Učestalost i utjecaj raka debelog crijeva može se značajno smanjiti provedbom strategija primarne prevencije kao što su usvajanje zdravog načina života, izbjegavanje čimbenika rizika i prakticiranje ranog otkrivanja putem probira.
Dr. Rossi iskusila je kakvu razornu štetu rak crijeva može izazvati u obitelji. "Moje prvo sjećanje povezano s crijevima nije bilo sretno. Dok sam studirala na sveučilištu, mojoj je baki dijagnosticiran rak crijeva. Unatoč liječenju, brzo nakon toga je preminula. Bi li njezina priča bila drugačija da smo otvorenije razgovarali o znakovima upozorenja? Puno razmišljam o tome", priznala je.
"Rano otkrivanje je jako važno", nastavila je. "Stope raka crijeva rastu u cijelom svijetu - a oni rođeni nakon 1990. godine bilježe najoštriji porast. Jedan veliki razlog? Otkrivamo da je (djelomično) kriv naš prelazak s tradicionalne prehrane (mislimo na hranu bogatu biljnim vlaknima) na ultraprerađenu hranu, crveno i prerađeno meso i dodane šećere."
Dr Rossi dodaje:
- Smatra se da se 54 posto svih slučajeva raka crijeva može spriječiti. Stoga se usredotočite na čimbenike načina života koje možete kontrolirati, poput prehrane, unosa alkohola, kretanja, spavanja i upravljanja stresom, koji svi mogu igrati ulogu.
- Počnite s vlaknima. Studija u BMJ-u otkrila je da za svakih dodatnih 10 g vlakana koje dnevno pojedete, rizik od raka debelog crijeva pada za 10 posto. Ipak, većina nas ne postiže preporučeni dnevni cilj od 30 g vlakana - nema veze s 30+ biljaka tjedno za raznolikost crijeva, stoga dodajte jednu dodatnu porciju biljaka (cjelovite žitarice, orašasti plodovi i sjemenke, voće, povrće, mahunarke te bilje i začini) u svoje obroke.
- I što je najvažnije, upoznajte se sa simptomima. Nemojte ignorirati promjene u crijevima jer rana dijagnoza može spasiti živote.