Zdravlje 29. ožujka 2025.

Ovih 7 savjeta pomoći će vam u borbi s umorom zbog pomicanja sata noćas

Foto: Unsplash+
zdrava krava postala miss7zdrava.24sata.hr

Noćas prelazimo na ljetno računanje vremena, pa će se tako u 2 sata vrijeme „promijeniti“ na 3 sata. Iako je to dugoročno korisno, prvi bi nam dani mogli biti itekako teški zbog tog što nam se poremeti ciklus sna – i još puno tog.

Kada nam noćas mobiteli prebace vrijeme s 2 na 3 sata – ili se mi sami pripremimo za to pomicanjem kazaljki na satovima na sat vremena „više“ – učinit će nam se kao da to nije baš ništa posebno. Sat vremena je razdoblje koje nam obično proleti začas, bez obzira na to treba li nam za san ili za pripremu sastanka. No, iako mi možemo misliti da je to nebitno, naš organizam će itekako osjetiti da se nešto promijenilo u našoj svakodnevici, te da je naš cirkadijalni ritam poremećen.

Možda te zanima... Pomicanje sata 2025: Zadnje nedjelje u ožujku počinje ljetno računanje vremena Eko

Iako je Europska unija još 2018. godine najavila mogućnost prestanka pomicanja sata dvaput godišnje, to se još uvijek nije dogodilo, a čini se da ni neće još neko vrijeme. Nekoliko država u svijetu već je ukinulo pomicanje vremena, ali Egipat je, na primjer, ukinuo, pa požalio i ponovno aktivirao pomicanje vremena, i to zbog uštede energije.

Kako god bilo, pomicanje vremena nam s vremenom godi i ima smisla, ali u razdoblju prilagodbe naš organizam može ispaštati. Ljetno računanje vremena je korisno za organizam, budući da ovako možemo iskoristiti najbolje od dnevnog svjetla, a dulje dnevno svjetlo dokazano pozitivno utječe na raspoloženje. No, prelazak na to je stres za organizam i može nam uzrokovati umor.

Kako se izboriti s umorom koji se može javiti zbog pomicanja sata? Evo nekih savjeta.

1. Večeras na vrijeme u krevet

Subota je uvijek vrijeme za opuštanje, izlaske, filmske večeri, kasni odlazak na spavanje. No, danas to baš i nije mudro napraviti tako, posebno ako sutra imate obveze zbog kojih se morate probuditi u određeno vrijeme. Ako si večeras date oduška i odete na spavanje oko ponoći, imajte na umu da je to već (na neki način) 1 iza ponoći. Sutra će biti daleko teže probuditi se. Ako niste svoj odlazak na spavanje pomalo prilagođavali kroz prošli tjedan, napravite što možete barem danas.

2. Buđenje sutra u uobičajeno vrijeme

Da, mami nas krevet nedjeljom ujutro, pogotovo ako je vani loše vrijeme, ali ove nedjelje je dobro othrvati se tom porivu. Probudite se u vrijeme kad se i inače budite – prema starom vremenu – ili barem pola sata kasnije, makar to značilo i navijanje alarma u nedjelju. Ako se probudite sat vremena kasnije – kako kaže novo računanje vremena – dan će vam proletjeti, a to neće biti dobro za vaš stres.

3. Izložite se prirodnom svjetlu

Ujutro će sad biti veća svjetlost nego dosad, ali to još to nije u potpunosti tako. Kako biste se što prije prilagodili novom ritmu cirkadijalnog ciklusa, važno je tijekom dana se izložiti dnevnoj svjetlosti u što je moguće većoj mjeri. Čim se probudite, odmah otvorite rolete kako biste pomogli svom unutarnjem satu da se prilagodi novom obrascu svjetla. Ako je moguće, provedite barem 20-30 minuta vani na jutarnjoj sunčevoj svjetlosti.

4. Izbjegavajte ekrane prije spavanja

Plavo svjetlo digitalnih ekrana odgađa proizvodnju melatonina, koji je potreban da bi se organizam pripremio za sad i da bismo bili pospani. Budući da će dnevno svjetlo uz novo računanje vremena biti duže prisutno, pomognite si tako da barem sat i pol prije odlaska na spavanje isključite sve ekrane.

5. Prilagodite večernju rutinu

Nekoliko promjena u večernjoj rutini, odnosno našoj rutini prije odlaska na spavanje, može pomoći potaknuti proizvodnju melatonina, te vam tako pomoći da brže zaspite. Tri su stvari vrlo važne:

  • Bez kofeina šest sati prije spavanja
  • Bez alkohola tri do četiri sata prije spavanja
  • Bez teških obroka barem četiri sata prije spavanja

6. Ostanite aktivni tijekom dana, umirite se navečer

Tjelesna aktivnost ključna je za prevladavanje umora koji dolazi s promjenom računanja vremena. Neka to svakako bude barem 8000 koraka dnevno i 40 do 60 minuta umjerenog treninga – to će pomoći održati povoljnu razinu energije. Navečer se, pak, zamračite sobu prije spavanja i pobrinite se da bude idealne temperature.

7. Dajte si vremena za prilagodbu

Ovo je možda najvažnije od svega – ne gubiti strpljenje i živce zato što se ne osjećamo jednako snažno kako se inače osjećamo. Za prilagodbu na promjenu vremena potrebno je vrijeme, pa je važno biti strpljiv sa sobom i svojim tijelom. Može proći nekoliko dana, pa i tjedan, dok se razina energije ne normalizira. Stoga je važno imati strpljenja i usredotočiti se na održavanje zdravih navika, te pričekati da se tijelo prilagodi.

Možda te zanima... Pomicanje sata: Šefovi bi trebali dopustiti da malo odspavamo na poslu! Zdravlje

Komentari 0

Komentiraj, znaš da želiš!

Za komentiranje je potrebno prijaviti se. Nemaš korisnički račun? Registracija je brza i jednostavna, registriraj se i uključi se u raspravu.