Sirutka je 'stara' kao i sirevi, no ova se dragocjena tekućina najprije bacala, a potom koristila isključivo kao krmivo. Njezina primjena u ljudskoj prehrani započela je nakon što se spoznalo da je sirutka izvanredan izvor visokovrijednih proteina koji između ostalog smanjuju apetit i pomažu povećanju mišićne mase
Serum iz mlijeka
Sirutka je zapravo tekućina koja nastaje prilikom proizvodnje sira, nakon što se mlijeko zgruša i izdvoji mliječna bjelančevina kazein i većina mliječne masti. Samim time, vrijedni nutrijenti topivi u vodi prelaze iz mlijeka u sirutku, a ona se istovremeno osiromašuje kalorijama pa tako 100 mililitara osigurava tek 24 kcal. U manjim količinama sirutka sadrži vitamina B skupine te kalcij, kalij, magnezij, fosfor, natrij i cink. Ipak, najvrednija tvar u sirutki je protein.
Proteini sirutke sadrže sve esencijalne aminokiseline te su u potpunosti probavljivi i iskoristivi. Također, proteini sirutke predstavljaju dobar izvor razgranatih aminokiselina (valin, leucin, izoleucin) koje su nakon unosa u organizam lako i brzo iskoristive. Zbog visokog udjela važnih aminokiselina: lizina, cisteina i metionina, proteine sirutke krasi veća biološka vrijednost od proteina mlijeka. Naime, za iskoristivost proteina u organizmu bitan je omjer cisteina i metionina, koji je u proteinima sirutke povoljniji nego u kazeinu mlijeka.
Pomoć u održavanju vitke linije
Nutritivno vrijedna sirutka se odlično uklapa u uravnoteženu prehranu svih dobnih i populacijskih skupina; od onih najmlađih do najstarijih pojedinaca. Tako će primjerice djeci osigurati visokovrijedne proteine neophodne za pravilan rast i razvoj, dok će osobama starije dobi njena laka probavljivost i iskoristivost biti od pomoći u zadovoljavanju nutritivnih potreba. Budući da je siromašna mastima i kalorijama, a bogata važnim nutrijentima sirutku vrijedi uvrstiti i u kvalitetnu redukcijsku dijetu te kao pomoć u održavanju vitke linije. Dodatnu prednost daje činjenica da, prema istraživanjima, proteini sirutke povećavaju razinu hormona koji umanjuju apetit i tako ublažuju osjećaj gladi.
Unatoč svestranosti, uvjerljivo najveći potrošači sirutke, i to one u prahu, su sportaši. Kao dodatak prehrani, sirutka se koristi za povećanje mišićne mase i oporavak tkiva nakon tjelovježbe. Uistinu, brojne su studije koje pokazuju da uzimanje sirutke u obliku dodatka prehrani u kombinaciji s vježbama snage povećava mišićnu masu. Pritom se kao optimalna doza pokazala ona od 1.2 do 1.5 grama proteina sirutke po kilogramu tjelesne mase.
Sadrži male količine masti
Saznanja o vezi mišića i sirutke dovela su do velike komercijalizacije sirutke te su u skladu s potrebama tržišta razvijena 3 osnovna tipa proteina sirutke: koncentrat, izolat i hidrolizat. Koncentrat proteina sirutke sadrži male količine masti i laktoze odnosno mliječnog šećera, a sam sadržaj proteina varira ovisno o stupnju koncentracije između 30 i 90 posto. Izolat proteina je dodatno procesiran u odnosu na koncentrat kako bi se uklonile sve masti i laktoza te uobičajeno sadrži barem 90 posto proteina.
Hidrolizat proteina sirutke je, pak, podvrgnut djelomičnoj hidrolizi – procesu nužnom za tjelesnu apsorpciju proteina. Samim time hidrolizat ne prolazi potpun proces probave kao što to čine koncentrat i izolat pa ima i najbrže djelovanje. Upravo zbog superiorne probavljivosti i smanjenog alergenog potencijala hidrolizat proteina sirutke se često dodaje i dojenačkim pripravcima.
Smanjuje krvni tlak
Analiza studija koje su se bavile proteinima sirutke objavljena 2012. godine u časopisu Lipids in Health and Disease otkriva da ovaj popularni izvor proteina može imati znatno povoljnije učinke od samog utjecaja na mišićnu masu. Konkretno proteini sirutke djeluju povoljno na čimbenike metaboličkog sindroma: smanjuju razinu glukoze u krvi, pomaže u smanjenju tjelesne mase (među ostalim smanjujući apetit) te smanjuju krvni tlak. Budući da je metabolički sindrom prvi vjesnik razvoja bolesti srca i krvnih žila i općenito velik problem današnjice, rezultati su svakako obećavajući.
Analizu proteinskih shakeova pogledaj ovdje.