Nova istraživanja sugeriraju da trkači koji nose tenisice s debelom petom mogu imati više ozljeda od onih koji nose ravnije tenisice.
Zbog nošenja tenisica s debelom petom trkači mogu biti skloniji ozljedama, pokazuje novo istraživanje. Osobe koje nose ravnije tenisice možda imaju bolji uvid u to kako se njihova stopala kreću tijekom trčanja, što bi moglo smanjiti broj ozljeda, izvijestili su znanstvenici iz Sports Performance Center na Sveučilištu Florida. Rezultati njihovog istraživanja objavljeni su u časopisu Frontiers in Sports and Active Living u prosincu.
Znanstvenici su analizirali podatke prikupljene tijekom više od šest godina, koji su obuhvatili povijest ozljeda i značajke obuće – težinu, amortizaciju i visinu pete – više od 700 trkača različitih rasa i etničkih skupina u dobi od 12 do 77 godina. Također su koristili posebne trake za trčanje i videozapise snimljene pomoću tehnologije za praćenje pokreta kako bi analizirali način trčanja sudionika. Uz to, tražili su od sudionika da prepoznaju i opišu način na koji njihovo stopalo dolazi u kontakt s podlogom prilikom trčanja. To se odnosi na specifičan način "udarca", odnosno na to koji dio stopala prvi dodiruje tlo, što može biti prednji, srednji ili stražnji dio stopala.
Oni koji su tijekom trčanja nosili tenisice s debelom petom imali su veći broj ozljeda. Trkači s debljim petama također nisu bili tako točni u prepoznavanju udarca stopala kao trkači s ravnijim cipelama, što je vjerojatno faktor u visokoj stopi ozljeda.
Znanstvenici su došli do ovih zaključaka nakon kontrole dobi, težine, dužine trčanja i konkurentnosti. "Primijetili smo da kada trkači već trče s debljim petama, mogu imati lažan osjećaj da prednji dio stopala prvi udara u tlo" rekla je dr. Heather K. Vincent, direktorica UF-a Health Sports Performance Center i glavna autorica studije za Health. Ovaj dojam može nastati zbog visine pete u obući koja stvara osjećaj da je prednji dio stopala taj koji dodiruje tlo, iako to nije slučaj. "Zapravo ti trkači udaraju stražnjim dijelom stopala, jer prvo kontakt s podlogom ostvaruje peta obuće.“
Upravo ta zabuna oko pokreta stopala može rezultirati ozljedom, rekla je Lori Diamos, stručnjakinja za funkcionalno kretanje .
“Baš kao što stajanje na pjenastoj podlozi izaziva vašu ravnotežu i kontrolu, ove cipele umanjuju sposobnost vašeg tijela da osjeti tlo i reagira na njega”, rekla je. "To vas tjera da se više oslanjate na tenisicu za stabilnost umjesto na svoje mišiće i zglobove, te tako povećavate rizik od ozljeda poput uganuća gležnja ili bolova u koljenu", objasnila je Diamos.
Unatoč povezanosti tenisica s debelom petom i ozljedama, znanstvenici ističu da još uvijek ne znaju uzrokuje li ovakva obuća doista ozljede. Iako su druge manje studije također pokazale da visina pete i pokreti stopala mogu utjecati na ozljede pri trčanju, potrebno je više istraživanja kako bi se utvrdila potencijalna uzročna veza.
Kako sigurno odabrati nove tenisice za trčanje
Kao prvo, tražite tenisice koje su prilagođene vašem tipu stopala, a ne da vas tenisice natjeraju da promijenite svoj prirodni stil trčanja, rekla je za Health Emma Anderson, osobna trenerica u Fit Athletic Clubu.
“Tenisice za trčanje trebaju biti udobne, izdržljive, ali i prozračne i fleksibilne”, rekla je. "Pazite da stopala imaju dovoljno mjesta i da vam prsti nisu stisnuti."
Također provjerite jesu li tenisice namijenjene tom terenu po kojem namjeravate trčati, bilo da je to traka za trčanje, atletska staza, travnata površina ili beton, dodala je.
Općenito, stručnjaci preporučuju lagani početak. Trčite kraće s novim tenisicama, a stare imajte u rezervi kako biste ih mogli izmjenjivati prvih nekoliko tjedana dok se ne priviknete na nove.
"Možda nije svaka tenisica prava tenisica za vas", dodala je Anderson, "pa ako primijetite bol ili nelagodu prilikom prelaska na nove tenisice za trčanje, odustanite i potražite druge tenisice koje bi mogle biti prikladnije."