To ženama otežava tjelesnu aktivnost, što može utjecati na kvalitetu života i oporavak..
Rak uzima fizički i emocionalni danak bez obzira na spol. No, žene imaju veću vjerojatnost od muškaraca da se bore s dva specifična problema povezana s rakom - umorom i depresijom - prema novom istraživanju predstavljenom na godišnjem sastanku Američkog udruženja za istraživanje raka 2025.
"Kao specijalizantica, vidim mnogo pacijenata oboljelih od raka čija primarna pritužba nije bol, gubitak težine ili slab apetit, već umor“, rekla je za Everyday Health dr. Simo Du, specijalizantica u NYC Health + Hospitals/Jacobi Medical Center i Albert Einstein College of Medicine u New Yorku, koja je vodila tim koji je analizirao odgovore ankete. "Zanimljivo je da smo primijetili da žene nesrazmjerno češće doživljavaju iscrpljenost i značajno pogoršanje u svakodnevnom životu."
Ispitujući postojeća istraživanja, dr. Du je dodala da su ona i njezini kolege identificirali značajan nedostatak znanja o spolnim razlikama u umoru povezanim s rakom. Željeli su bolje razumjeti zašto te razlike postoje kako bi osmislili ciljane intervencije.
"Umor povezan s rakom značajno utječe na kvalitetu života pacijenata, ali ostaje nedovoljno naglašen, posebno u pogledu razlika na temelju spola", dodala je Du. "Povećana svijest među liječnicima o rutinskom probiru od dijagnoze do liječenja i preživljavanja je ključna."
Umor posebno teško pogađa žene koje su preživjele rak
Du i njezini kolege procijenili su odgovore Nacionalnog istraživanja o zdravlju i prehrani (NHANES) iz 2015. i 2022. godine, koje uključuje dijelove o depresiji i anksioznosti. Podaci su uključivali odgovore 1555 ljudi preživjelih od raka. Model uzorkovanja prilagođen je dobi, rasi, socioekonomskom statusu i koegzistirajućim bolestima.
Ključni nalazi bili su:
- Umor povezan s rakom pogađa oko 80 posto pacijenata koji primaju kemoterapiju ili idu na zračenje, a depresija 25 posto.
- Žene imaju 69 posto veću vjerojatnost da će iskusiti umor povezan s rakom i 58 posto veću vjerojatnost da će iskusiti depresiju u usporedbi s muškarcima.
- I muškarci i žene koji su preživjeli rak i osjećali umor imali su 86 posto veću vjerojatnost smanjenja tjelesne aktivnosti, a oni s depresijom 65 posto veću vjerojatnost.
- Veće stope umora i depresije među ženama dovele su do nižih stopa tjelesne aktivnosti, ali nisu značajno utjecale na aktivnosti povezane s poslom.
Razlozi zašto su žene sklonije većoj stopi umora i depresije mogu biti povezani s razlikama u apsorpciji lijekova, imunološkim odgovorima i odgovornostima u njihovom svakodnevnom životu, sugerirali su istraživači.
Rodno uvjetovana očekivanja na poslu, na primjer, znače da žene obično preuzimaju veće odgovornosti kod kuće u usporedbi s muškarcima, čak i tijekom i nakon liječenja raka. To bi moglo objasniti zašto žene imaju tendenciju većeg "tereta raka", rekla je dr. Scherezade Mama, docentica na odjelu za istraživanje zdravstvenih razlika u Centru za rak MD Anderson Sveučilišta u Teksasu u Houstonu, koja nije sudjelovala u istraživanju.
Tjelovježba je korisna za oboljele od raka i preživjele
Istraživanje je pokazalo da umor i depresija povezani s rakom često dovode do manje tjelesne aktivnosti, što može dovesti do lošije kvalitete života.
Tjelesna aktivnost je ključna tijekom cijelog "skrbi za oboljele od raka", napomenula je dr. Mama. "Definitivno preporučujemo tjelesnu aktivnost kako bismo u početku spriječili i smanjili rizik, ali i tijekom aktivnog liječenja imamo preporuke za tjelesnu aktivnost. A zatim i kroz faze oporavka i preživljavanja."
Jedan istraživački rad o utjecaju tjelesne aktivnosti na pacijente oboljele od raka pokazao je da tjelovježba smanjuje težinu nuspojava liječenja, smanjuje umor, poboljšava kvalitetu života, koristi mentalnom zdravlju i poboljšava razinu kondicije. Studije su također sugerirale da tjelovježba može pomoći u smanjenju rizika od ponovne pojave raka i smrti.
Dr. Mama je dodala da su joj pacijenti koji su preživjeli rak često govorili da im redovita rutina vježbanja daje osjećaj kontrole tijekom borbe s rakom kada su mnoge stvari, poput odgovora na liječenje, izvan njihove kontrole.
Koja je vrsta tjelovježbe najbolja tijekom i nakon liječenja raka?
Pacijenti oboljeli od raka trebali bi se barem 30 minuta i dva do tri puta tjedno baviti aerobnim vježbama, uz dva dodatna treninga s otporom, napomenula je dr. Mama.
"I aerobne i vježbe s otporom imaju brojne pozitivne učinke na simptome povezane s liječenjem raka, uključujući umor i depresiju, ali i druge stvari poput fizičkog funkcioniranja, anksioznosti i sna, što također može doprinijeti umoru i općoj kvaliteti života“, objasnila je. Vrsta vježbanja nije nužno važna. Preporučila je aktivnost u kojoj uživate i u kojoj ćete vjerojatno ustrajati.
Du i Mama predložile su i rad s fizioterapeutom i fitness trenerom, koji mogu ponuditi individualizirane preporuke za vježbanje.