Bilo da ste ostali budni do kasno u noć gledajući svoju omiljenu seriju ili ste proveli noć u gradu s prijateljima, odstupanje od uobičajene rutine spavanja nije nešto što će proći neopaženo.
Kada ne dobijete dovoljno sati odmornog sna, vaše tijelo može pretrpjeti prilično teške posljedice sljedeći dan. Ali što se događa s vašim tijelom kada izgubite samo jedan sat sna? Neuroznanstvenica Dorsey Standish za Eat This dijeli što se točno događa kada se izgubi jedan sat sna, zajedno s načinima na koje se možete oporaviti.
Gubitak samo jednog sata sna
Gubitak samo jednog sata sna i ne zvuči tako strašno, No, Standish objašnjava da se gubitkom samo jednog sata sna uspostavlja takozvani "dug spavanja", a taj dug može se akumulirati tijekom vremena. Dakle, ako odete spavati 30, 45 ili 60 minuta kasnije nego što to obično činite, u nekoliko noći se taj izgubljeni san može brzo nagomilati. Odraslim osobama se često preporučuje najmanje sedam sati sna svake noći, ali ovisi o pojedincu. Važno je da naučite koliko je sna potrebno vašem tijelu da bi ste se osjećali odmorno i funkcionirali najbolje što može.
Istraživanje je pokazalo da gubitak jednog sata sna može uzrokovati povećani apetit, otprilike 200 kalorija više dan nakon što ste odspavali sati manje, kao i smanjenu izdržljivost tijekom vježbanja i smanjenu produktivnost piše Yahoo. No, gubitak jednog sata sna može imati i ozbiljnije posljedice. Prema istraživanju Sveučilišta u Michiganu gubitak jednog sata sna može povećati rizik od srčanog udara sljedeći dan za 24 %. No, doktor i profesor na Sveučilištu Zapadne Australije Peter Eastwood, naglašava da su naša tijela vrlo sposobna nositi se s tom jednosatnom promjenom. "Ako gubitak jednog sata sna ima ikakve učinke na stvari poput srčanog udara i depresije, te neke promjene u ponašanju, fiziologiji i raspoloženju, oni su vrlo mali", kaže Eastwood za Yahoo.
Kako se pripremiti za gubitak jednog sata sna?
Kada znate da postoji noć kada nećete biti u mogućnosti ići spavati u svoje uobičajeno vrijeme, važno je da se pripremiti unaprijed. "Ako znate da ćete izgubiti jedan sat sna tijekom primjerice ljetnog računanja vremena ili zato što sljedeći dan imate ranu obvezu, odite spavati sat vremena (ili više) ranije noć prije tog određenog događaja. Međutim, važno je napomenuti da čak i ako legnete u krevet sat vremena ranije, to ne znači da ćete zaspati, pogotovo ako ste navikli zaspati kasnije navečer. Planirajte unaprijed, što ne uključuje samo odlazak na spavanje sat vremena prije, već i raniju večeru i započinjanje procesa opuštanja ranije kako biste povećali svoje šanse za miran san", objašnjava Standish.
Kako možete nadoknaditi izgubljeni san?
Standish ističe da drijemanje ili kasnije buđenje može pomoći nadoknaditi onoliko sna koliko ste izgubili, ali može proći i nekoliko dana da se potpuno oporavite od nedostatka sna. "Neka istraživanja pokazuju da su potrebna do četiri dana da se nadoknadi jedan sat izgubljenog sna", dodaje ona.
Kako biste nadoknadili izgubljeni san sljedećeg dana, drijemanje može biti vaš novi najbolji prijatelj. Standish preporučuje 10 do 20 minuta spavanja ili prakticiranje dubokog odmora bez sna (engl. non-sleep deep rest ili NSDR), izraz koji je razvio neuroznanstvenik i izvanredni profesor neurobiologije na Sveučilištu Stanford, dr. Andrew Huberman. U osnovi, duboki odmor se sastoji od umirujućih praksi, kao što je joga nidra, koje vam pomažu da se opustite i ponovno usredotočite. "Pokazalo se da ove prakse osvježavaju kognitivnu energiju i jačaju kognitivnu funkciju, a duboki odmor bez sna povećava dopamin i opuštanje", objašnjava Standish.