Iako se odraslima preporučuje barem sedam sati sna dnevno, to ponekad može biti teško postići. Bilo da je riječ o stresu ili zdravstvenim problemima, gotovo je neizbježno da u nekom trenutku spavate manje od preporučenog.
Česti loš san može uzrokovati neke zdravstvene probleme, poput pogoršanja mentalnog zdravlja ili ubrzanog starenja mozga. No, istraživači su htjeli otkriti koliko brzo tijelo može početi negativno reagirati na loš san. Rezultati su pokazali da samo tri uzastopne noći lošeg sna mogu ostaviti utjecaja na zdravlje.
Kada su istraživali može li vježbanje ublažiti učinke tri noći lošeg sna, istraživači su otkrili da može pomoći, ali ne i poništiti učinke lošeg sna.
Loš san u odnosu na dobar san
Istraživači su primijetili da su prethodne studije pokazale kardiovaskularne rizike kroničnog lošeg sna. Međutim, smatrali su da je potrebno proširiti istraživanja o kratkotrajnom nedostatku sna i fiziološkim čimbenicima.
U ovoj studiji ispitivali su učinke lošeg sna kod 16 muškaraca sa zdravom težinom. Istraživači su proveli studiju tijekom dvije sesije, od kojih je svaka uključivala tri noći praćenja u laboratoriju za spavanje. U jednoj sesiji, muškarci su imali tri noći ograničenog sna te su spavali samo oko 4,25 sati. U drugoj sesiji od tri noći, sudionici su u prosjeku spavali normalno, oko 8,5 sati.
Istraživači su prikupljali uzorke krvi od sudionika ujutro i navečer te prije i nakon visokointenzivnog vježbanja. Visokointenzivno vježbanje trajalo je po 30 minuta. Također su analizirali 88 proteina povezanih s kardiovaskularnim bolestima, poput leptina, lipoproteinske lipaze i galektina-9.
Loš san može uzrokovati porast upalnih proteina
Nakon pregleda prikupljenih podataka, istraživači su otkrili da je kratkoročno ograničenje sna bilo dovoljno da promijeni biomarkere sudionika. Samo tri noći lošeg sna povisile su razine proteina koji su povezani s povećanim rizikom od kardiovaskularnih bolesti.
Tjelovježba nije bila dovoljna da u potpunosti poništi štetu uzrokovanu ograničenjem sna. Iako je tjelovježba donekle utjecala na razinu proteina, sudionici su ipak doživjeli porast 16 proteina povezanih s kardiovaskularnim bolestima. Prema autorima studije, "to je uključivalo nekoliko proteina povezanih sa stresom, interleukinima i kemokinima." Interleukini su skupina citokina koji izlučuju bijele krvne stanice, ali i druge vrste stanica u tijelu, dok su kemokini male molekule koje potiču kemotaksiju upalnih stanica, usmjeravajući njihovu migraciju prema upaljenim područjima.
Neki korisni proteini koji su povezani s pozitivnim učincima tjelovježbe, poput IL-6 i BDNF-a, bili su povišeni bez obzira na status sna. Međutim, proteini kod osoba s ograničenjem sna nisu bili povišeni toliko kao kod osoba s normalnim snom.
Studija pokazuje da kratkoročno ograničenje sna može doprinijeti biološkim promjenama čak i kod mladih, zdravih muškaraca. Ove informacije pokazuju potrebu za osvješćivanjem o tome kako samo nekoliko noći lošeg sna može utjecati na srce.
Autori studije naglasili su da je potrebno više istraživanja kako bi se utvrdili utjecaji koje kratkotrajno ograničenje sna može imati na starije odrasle osobe i žene.
Kako nesanica utječe na zdravlje
"Ova studija temeljena na biomarkerima otkrila je promjene u kemiji krvi povezane s upalom nakon nekoliko noći ograničenja sna. To sugerira biokemijski mehanizam kojim loš san može utjecati na nečije zdravlje", rekao je za Medical News Today Cheng-Han Chen, dr. med., certificirani intervencijski kardiolog i medicinski direktor Programa strukturnog srca u Medicinskom centru MemorialCare Saddleback.
Chen je rekao da rezultati "nisu u potpunosti iznenađujući" i napomenuo da loš san može utjecati na brojne zdravstvene čimbenike. Osim kardiovaskularnog zdravlja, Chen je rekao da ograničenje sna može negativno utjecati na endokrino i imunološko funkcioniranje.
Nekoliko načina za poboljšanje sna
Za ljude koji žele poboljšati kvalitetu sna i smanjiti vjerojatnost aktiviranja štetnih proteina povezanih s ograničenjem sna, Chen je predložio da se drže dosljednog rasporeda spavanja i rutine spavanja.
"Također preporučujem da ljudi prakticiraju dobru 'higijenu' spavanja, uključujući izbjegavanje kofeina i alkohola kasnije tijekom dana, izbjegavanje korištenja elektroničkih uređaja prije spavanja, ograničavanje dugog spavanja tijekom dana, redovito vježbanje i pridržavanje zdrave prehrane“, dodao je Chen.
Harneet Walia, dr. med., medicinska direktorica za spavanje u Miami Cardiac & Vascular Institute preporučila je stvaranje "opuštajuće rutine prije spavanja kako biste signalizirali svom tijelu da je vrijeme za opuštanje" i time osigurali najbolje šanse za dobar san.