Većina nas upoznata je s povremenim poremećajima spavanja. Međutim, ako dugoročno spavamo premalo, to može biti izuzetno štetno za naše zdravlje. Otkrit ćemo ti moguće posljedice nedostatka sna
Koliko je potrebno spavati kako bismo bili u formi i produktivni, vrlo je individualno. Nekima je dovoljno šest sati, drugima je potrebno devet do deset sati sna. Za većinu nas je sedam do osam sati optimalno za potpunu regeneraciju.
Vjerojatno svi znamo koliko se osjećamo slabo i umorno nakon lošeg sna ili čak nekoliko nemirnih noći. Ne treba nas čuditi kakve sve zdravstvene posljedice mogu nastati ako se ne naspavamo dovoljno tijekom dužeg vremenskog razdoblja.
Postaješ osjetljivija
Zbog malo sna ćemo osjetljivije reagirati na senzorne podražaje. Više ne možemo tako dobro razlikovati važne i nevažne podražaje. Glasni zvukovi, poput signalnih tonova, mogu nam tada izazvati puno više stresa. Usput, to je slično ponašanju pacijenata sa shizofrenijom: mozak također teško odvaja važno od nevažnog.
Pada ti koncentracija
Postoji još više posljedica za naš mozak kada ne spavamo dovoljno. Budući da se ne može dovoljno regenerirati, obično to rezultira poteškoćama pri koncentraciji te zaboravom. Tijekom faza dubokog sna čuvamo svoja sjećanja, uključujući sve što smo toga dana naučili. Ako ga nemamo dovoljno ili su faze prekratke, to negativno utječe na rad našeg mozga. Obično, ako ne spavamo dobro, skloni smo napraviti pogreške u strukturi rečenice i zaboraviti riječi.
Možda ćeš se udebljati
Dok spavamo, naša tijela oslobađaju hormone sitosti, poput leptina. Da se to ne događa, vjerojatno bismo se noću budili od gladi. Naime, noć je najduža faza dana kada možemo bez hrane. Kada ne spavamo, naše tijelo ne oslobađa te tvari koje zasićuju, nego umjesto toga proizvodi više „hormona apetita“, poput grelina. Rezultat, gladniji smo.
Kada ne spavamo puno, naše tijelo žudi za hranom bogatom mastima i ugljikohidratima. Možda ti je to poznata kao tipična mamurna želja za brzom hranom... Naime, te nam namirnice vrlo brzo daju energiju, ali to traje samo kratko, tako da brzo ponovno ogladniš. Nedostatak sna može dovesti do debljanja i time povećati rizik od pretilosti koja je opasna po zdravlje.
Koža brže stari
Kada nam nedostaje sna, naše tijelo oslobađa hormone stresa, poput kortizola. A to utječe na strukturu kože. Postaje tanja, gubi elastičnost i isušuje se. To doprinosi preranom starenju kože i nastanku bora.
Povećava se rizik od bolesti
Ako ne spavamo dovoljno, povećava se rizik od raznih bolesti. Kada nam nedostaje sna, broj otkucaja srca raste, a tjelesna temperatura pada. To slabi naš imunološki sustav. Između ostalog povećava rizik od kardiovaskularnih bolesti poput arterioskleroze, srčanog ili moždanog udara. To pokazuje meta-analiza raznih istraživanja.
Ostale potencijalne negativne zdravstvene posljedice uključuju visoki krvni tlak i usporavanje razgradnje šećera u krvi. To povećava rizik od dijabetesa tipa 2. Premalo sna ne samo da je štetno za tijelo, nego povećava i rizik od mentalnih bolesti, poput depresije.