Prolaps maternice uobičajeno je stanje koje se može pojaviti kako žena stari. Postoje četiri stadija prolapsa maternice, a najčešće se javlja kod žena koje su imale više vaginalnih porođaja. Blagi prolaps ne zahtijeva liječenje, ali ako uzrokuje nelagodu ili remeti svakodnevni život, možda će biti potrebna i operacija.
Prolaps maternice je stanje u kojem mišići i tkiva oko maternice postaju slabi, što uzrokuje da se ona spusti ili spusti u vaginu. Može se dogoditi bilo kojoj ženi, ali se najčešće javlja nakon menopauze i kod žena koje su imale više od jednog vaginalnog poroda. Prolaps maternice može biti nepotpuni ili potpuni, ovisno o tome koliko su mišići dna zdjelice oslabili. Kod nepotpunog, maternica može dovoljno "skliznuti" da postane dijelom vagine, dok kod potpunog maternica skroz izlazi iz vagine.
Stadiji prolapsa maternice
- Stadij I: vrat maternice (cerviks) propada u gornji dio vagine
- Stadij II: vrat maternice propada do ulaza u vaginu
- Stadij III: vrat maternice viri iz vagine
- Stadij IV: cijela maternica izlazi iz vagine.
Simptomi prolapsa maternice
Blagi prolaps maternice čest je nakon porođaja te općenito ne uzrokuje simptome. Kod umjerenih do težih slučajeva prolapsa maternice, mogu se pojaviti sljedeći simptomi:
- Vidljivo izbočenje tkiva iz vagine koje se može i osjetiti dodirom
- Osjećaj težine ili povlačenja u zdjelici
- Osjećaj da se mjehur ne isprazni do kraja nakon mokrenja
- Inkontinencija (nemogućnost zadržavanja mokraće)
- Poteškoće s pražnjenjem crijeva
- Pritisak ili nelagoda u zdjelici ili donjem dijelu leđa
- Bol tijekom spolnog odnosa.
Uzroci prolapsa maternice
Prolaps maternice rezultat je slabljenja mišića zdjelice i potpornog tkiva. Uzroci oslabljenih mišića i tkiva zdjelice uključuju:
- Vaginalni porod
- Dob prvog porođaja (starije žene imaju veći rizik od ozljeda dna zdjelice u usporedbi s mlađim ženama)
- Težak porod ili trauma tijekom poroda
- Porođaj velike bebe
- Višak kilograma
- Niža razina estrogena nakon menopauze
- Kronični zatvor ili naprezanje pri pražnjenju crijeva
- Kronični kašalj ili bronhitis
- Ponavljano dizanje teških tereta.
Liječenje prolapsa maternice
Postoje kirurške i nekirurške mogućnosti liječenja prolapsa maternice, ovisno o ozbiljnosti prolapsa, općem zdravlju, dobi i želi li žena imati djecu u budućnosti ili ne. Liječenje je općenito učinkovito za većinu, a može uključivati:
- Kegelove vježbe koje mogu pomoći u jačanju mišića dna zdjelice i najčešće su korisne kod blažih slučajeva prolapsa maternice.
- Vaginalni pesar, gumeni ili plastični prsten koji se stavlja oko ili ispod donjeg dijela maternice (cerviksa) kako bi podupirao maternicu i držao je na mjestu. Često se mora čistiti i ukloniti prije spolnog odnosa.
- Promjene u prehrani i načinu života mogu pomoći u ublažavanju simptoma poput zatvora, a uključuje povećanje unosa vode i vlakana. Osim toga, održavanje zdrave težine može pomoći u smanjenju pritiska na zdjelicu prilikom stajanja ili hodanja.
- Histerektomiju kojom se uklanja maternica.
- Suspenziju maternice kojom se ona vraća u početni položaj tako da se ligamenti zdjelice ponovno spoje na donji dio maternice kako bi se zadržala na mjestu.
Iskustva s prolapsom maternice
Prolaps maternice može se dogoditi ženama bilo koje dobi. Amerikanka Sherrie Palm (70) je još u svojim 50-ima otkrila da uvijek mora mokriti. Iako joj je bilo neugodno zbog toga, nije se previše zabrinjavala sve dok nije osjetila malu kvržicu blizu svoje vagine. Ipak, tek je tri mjeseca nakon toga odlučila vidjeti što se događa i primijetila je kvržicu veličine oraha kako viri iz njezine vagine. "Pomislila sam da nešto nije bilo u redu, iako mi nije ništa boljelo", otkrila je Sherrie za Today. Nakon posjeta liječnici i pregleda zdjelice, ugrađenoj joj je vaginalni pesar, a Sherri je bila izbezumljena i nije joj bilo jasno što liječnica priča. Sherrie je na temelju svog iskustva odlučila osnovati Udrugu za pomoć osobama koje pate od prolapsa zdjeličnih organa. Danas kao izvršna direktorica Udruge, širi svijest o prolapsu maternice o kojem smatra da se premalo priča.
Laura (42) je nakon drugog djeteta, u 39. godini primijetila kako joj mokraća "pobjegne" kada kihne ili kašlje. "Nisam osjećala neugodu ili bol, ali imala sam problema s inkontinencijom i mislila sam da je to samo dio oporavka od vaginalnog poroda", rekla je za Today. Ipak, ovi problemi nisu prestajali pa je odlučila otići na pregled kod ginekologa te je morala na fizikalnu terapiju kako bi ojačala mišiće zdjelice. Iako je bila upoznata s Kegelovim vježbama, shvatila je da ih ne radi pravilno. "Naučila sam da trebam ojačati mišiće zdjelice, ali ih i opustiti", objasnila je.
Izvori za članak: Cleveland clinic, Mayo clinic.