Markeri u krvi mogu predvidjeti kako će se bolest razviti i koji će lijekovi biti učinkoviti, pokazalo je istraživanje. Multipla skleroza (MS) je iscrpljujuće stanje koje utječe na mozak i leđnu moždinu i uzrokuje probleme s pokretljivosti, gubitkom pamćenja i umorom.
Postoje dvije glavne vrste MS-a. Relapsno-remitirajući oblik (RRMS) koji je "karakteriziran je relapsima (pogoršanjima) bolesti u trajanju najmanje 24 sata, tijekom kojih nastaju novi neurološki ispadi ili se pogoršavaju stari. Pogoršanja (relapse) bolesti slijede periodi stabilnosti (remisije) tijekom kojih nastaje djelomični ili potpuni oporavak neurološkog ispada", objasnila je za missZDRAVU dr.sc. Tereza Gabelić, dr.med. s Klinike za neurologiju KBC Zagreb. Postoji i primarno progresivni oblik (PPMS) u kojem, kaže dr. sc. Gabelić, dominiraju smetnje hoda i ravnoteže. Mnogi bolesnici s relapsno-remitirajućom multiplom sklerozom razviju primarni progresivni oblik.
Ne postoji lijek, ali neki tretmani mogu usporiti napredovanje i ublažiti simptome, stoga je ponuda pravog lijeka u pravo vrijeme ključna za održavanje zdravlja pacijenata što je duže moguće. Istraživači su otkrili da pacijenti s visokim razinama proteina koji ukazuje na oštećenje živaca imaju 45 posto veću vjerojatnost da će doživjeti recidive. Također su imali značajne koristi od specijaliziranijih lijekova, piše Daily Mail.
Nalazi, predstavljeni na Kongresu Europskog odbora za liječenje i istraživanje multiple skleroze ovog tjedna u Kopenhagenu, mogli bi biti korisni za više od 2,3 milijuna ljudi diljem svijeta koji boluju od MS-a te gotovo 8000 oboljelih u Hrvatskoj.
"Rezultati ove studije naglašavaju kritičnu potrebu za personaliziranim pristupima liječenju", rekao je dr. Enric Monreal, MS specijalist u Madridu i autor studije.
"Mjereći razine na početku bolesti, stječemo dragocjene uvide u puteve napredovanja MS-a, omogućujući liječnicima da identificiraju optimalne pacijente za određene lijekove. Ovaj pristup ima za cilj izbjegavanje nepotrebnih rizika povezanih s liječenjem".