Zdravlje 13. svibnja 2025.

9 stvari koje možda ne znate o magnetskoj rezonanci

Foto: Unsplash+
zdrava krava postala miss7zdrava.24sata.hr

Savjeti koji će vam pomoći da se pripremite mentalno i fizički za magnetsku rezonancu.

Magnetska rezonanca ili MR je bezbolno skeniranje koje se provodi kako bi se detaljnije pregledali unutarnji organi i tkiva. Korištenjem radiovalova, magneta i računalne tehnologije, MR stvara detaljne slike kako bi se razjasnili nalazi drugog testa, pratilo stanje ili postavila dijagnoza, prema klinici Cleveland

Nije neuobičajeno osjećati tjeskobu zbog magnetske rezonance. "Zatvorena" magnetska rezonancija uključuje cilindričnu cijev u kojoj je osoba pola sata ili dulje, što mnogima može biti klaustrofobično. Kod "otvorene" magnetske rezonancije, osoba je smještena između dva velika, ravna magneta, jednog iznad i jednog ispod osobe. Otvorena magnetska rezonanca ublažava klaustrofobiju kod mnogih ljudi, ali slike nisu tako jasne kao kod zatvorene magnetske rezonance. Dakle, za neke pretrage zatvorena magnetska rezonanca je neophodna. Evo nekoliko stvari koje trebate znati o magnetskoj rezonanci. 

Magnetna rezonanca je glasna

Tijekom magnetske rezonance možete čuti zveckanje i lupanje, ali postoje načini da isključite te zvukove kako biste se mogli opustiti. 

"Slušalice koje blokiraju buku ili čepići za uši od pjene ili silikona mogu blokirati dio buke", rekao je za Everyday Health dr. Raj Dasgupta, zamjenik voditelja programa specijalizacije interne medicine u Huntington Healthu u Pasadeni u Kaliforniji. Alternativno, možete slušati umirujuću glazbu dok ste unutar MR uređaja. 

Neke osobe (osobito djeca) koje bi zvuk mogao uplašiti možda će morati uzeti blagi sedativ kako bi mirno ležale tijekom testa.

Anksioznost je normalna

Prema procjenama između 4 i 37 posto pacijenata osjeća anksioznost tijekom magnetske rezonance, pri čemu 1 do 15 posto pokazuje teške oblike anksioznosti, klaustrofobije ili napadaja panike; a 10 do 14 posto magnetskih rezonanca prerano se prekine zbog ovih simptoma.

"Dobar tehničar će vas korak po korak provesti kroz sve i provjeravati kako ste tijekom skeniranja. Neka mjesta nude otvorene magnetske rezonance, koje su manje klaustrofobične, ili vam daju gumb koji trebate pritisnuti ako vam je potrebna pauza“" naglasio je dr. Dasgupta.

Evo nekoliko savjeta koji bi vam mogli pomoći ublažiti stres prije i tijekom snimanja:

  • Unaprijed obavijestite svog liječnika da ste anksiozni. Možda će vam predložiti lijekove koji će vam pomoći da se opustite.
  • Zatvorite oči. Koliko god jednostavno zvučalo, držanje očiju zatvorenima tijekom cijelog snimanja može spriječiti fiksiranje na uski prostor.
  • Povedite prijatelja. Možda će vam trebati dopuštenje bolnice, ali podrška nekoga kome vjerujete može ublažiti dio brige.
  • Radite vježbe dubokog disanja. Fokusiranje na dah umjesto na okolinu može vam pomoći da se opustite.
Možda te zanima... Zašto neke žene osjećaju tjeskobu zbog pregleda dojki Native sadržaj

Stvari od metala mogu uzrokovati probleme

Labavi metalni predmeti, poput nakita i piercinga, mogu uzrokovati ozlijede tijekom magnetske rezonance kada ih snažni magnet povuče.

"Oni mogu ometati magnetsko polje koje magnetska rezonanca koristi i predstavljati potencijalni sigurnosni rizik", rekla je Brynna Connor, dr. med., liječnica obiteljske medicine u Austinu u Teksasu.

"Osim mogućnosti opeklina, metalni predmeti također mogu iskriviti MR slike, čineći ih manje točnima i težima za čitanje“, dodala je dr. Connor. "Predmeti koji se ne nalaze na području na kojem se snima magnetska rezonanca ne bi trebali biti problem, ali sigurna je opcija uvijek ukloniti sav nakit ili piercing."

Ako imate bilo kakav metal u tijelu, poput pacemakera, proteze za zglob ili kirurških kopči, možda nećete moći napraviti magnetsku rezonancu. Obično ćete prije testa ispuniti upitnik u kojem će vas pitati o tome.

Najbolje je doći bez šminke 

Iako je šminka općenito sigurna, neki kozmetički proizvodi sadrže metale koji mogu stupiti u interakciju s magnetima za magnetsku rezonancu. Kako biste spriječili nepotrebne probleme, posebno ako snimate glavu, nemojte nositi šminku ili lak za nokte na dan snimanja. Na dan testa također možete smanjiti upotrebu proizvoda za kosu, antiperspiranata i krema za sunčanje koje također mogu sadržavati metale.

Tetovaže mogu izgorjeti

Tijekom magnetske rezonance, iritacija kože ili opekline mogu nastati kada se boje u tetovažama zagriju. Kako biste to izbjegli, možete dobiti ledeni oblog koji ćete staviti preko tetovaže tijekom testa.

"Važno je obavijestiti tehničara magnetske rezonance o svim tetovažama, posebno ako su velike ili blizu područja koje se snima, te ako su napravljene metalnom tintom, jer se metalna tinta može zagrijati tijekom skeniranja", napomenula je dr. Connor. 

Možda te zanima... Više od 80 % tinte za tetoviranje sadrži kemikalije koje mogu uzrokovati oštećenje organa Zdravlje

Zračenje nije problem

Za razliku od rendgenskih zraka i CT-a, magnetska rezonanca ne emitira zračenje. Kao što je ranije spomenuto, magnetska rezonanca koristi radiovalove i magnete za stvaranje slika. Ne postoji rizik od izloženosti zračenju tijekom magnetske rezonance.

Prema Connor, magnetska rezonanca (MR) je najbolja opcija za pregled mekog tkiva, zbog čega se često koristi za procjenu neuroloških, mišićno-koštanih i kardiovaskularnih problema.

Budući da se CT može obaviti puno brže od magnetske rezonance, Dasgupta je rekao da se CT često preferira u odnosu na magnetsku rezonancu u hitnim slučajevima ili kada se magnetska rezonanca ne može obaviti zbog neizbježnih problema poput metalnih implantata.

"Rendgenske snimke su poželjnije od CT-a ili MR-a za početne procjene prijeloma kostiju, dislokacija ili provjere stranih predmeta zbog njihove brzine i dostupnosti", dodao je. 

Možda te zanima... Mogu li CT snimanja doprinijeti budućem porastu slučajeva raka, kao što sugerira novo istraživanje? Zdravlje

Za neke MR-ove koristi se kontrastno sredstvo

Magnetska rezonanca s kontrastom uključuje ubrizgavanje kontrastne tvari u krvotok putem intravenozne cijevi. Ova verzija skeniranja povećava vidljivost:

  • Tumora
  • Upala
  • Infekcija

Osim što se daje intravenozno, ova verzija MR-a je malo drugačija jer je ponekad potreban post prije snimanja. Rijetko se javlja alergijska reakcija na kontrastno sredstvo i mogu se javiti mučnina, glavobolja, vrtoglavica ili osip. "Ako ste prije imali alergijsku reakciju na kontrastno sredstvo, svakako unaprijed obavijestite liječnika", napomenuo je Dasgupta.

Slučajni nalazi su tipični 

Slučajni nalazi mogu se pojaviti tijekom magnetske rezonance, ali ne uzrokuju probleme. Ovo može zvučati zastrašujuće, ali su česti i općenito ne zahtijevaju nikakve daljnje mjere. "Nije neuobičajeno imati slučajni nalaz kao rezultat magnetske rezonance, posebno prilikom skeniranja područja poput mozga ili trbuha", rekla je Connor.

Prema Dasgupti, ponekad ovi nalazi zahtijevaju još jedno skeniranje radi detaljnijeg pregleda, ali većinom se ispostavi da su bezopasni.

Možda će biti potrebno ponovno skeniranje

Važno je ostati potpuno miran tijekom magnetske rezonancije - nešto što nije uvijek lako učiniti. Procjenjuje se da se 10 do 15 posto magnetskih rezonanca mora ponoviti zbog pretjeranog kretanja tijekom snimanja. Previše kretanja može utjecati na nalaze. Sedacija može pomoći u smanjenju kretanja, ali moguće je da će se morati ponoviti skeniranje.

magnetska rezonanca Možda te zanima... Znanstvenici mogu čitati misli pomoću uređaja za magnetsku rezonancu Psiha i seks

Komentari 0

Komentiraj, znaš da želiš!

Za komentiranje je potrebno prijaviti se. Nemaš korisnički račun? Registracija je brza i jednostavna, registriraj se i uključi se u raspravu.