Mineral cink je djelotvoran u suzbijanju alergija, ublažava depresiju, stimulira rast i ubrzava zarastanje rana, ima antivirusni i antibakterijski učinak, a jedna od najvažnijih funkcija cinka je jačanje imuniteta. Nedostatak cinka u organizmu može uzrokovati slabljenje imunološkog sustava, gubitak kose i beživotnu kosu, suhu kožu.
Nedostatak cinka u tijelu može uzrokovati želučane probleme, impotenciju, gubitak kose, slab imunološki sustav, beživotnu kosu, suhu kožu i druge neugodnosti. Budući da ljudsko tijelo ne može proizvesti cink, potrebno ga je redovito uzimati kroz prehranu ili dodatke prehrani. Cink se bolje apsorbira iz namirnica životinjskog podrijetla kao što su: jaja, meso (govedina, puretina), morski plodovi (školjke, rakovi, tuna), ali nisu zanemarivi ni biljni izvori cinka: orašasti plodovi, grah, pšenične klice, integralne žitarice, špinat, pivski kvasac.
Koliko cinka trebamo na dnevnoj bazi?
Iako je cink nužan za zdravlje nije ga potrebno uzimati u velikim količinama. Male količine su dovoljne. "Žene starije od 19 godina trebaju 8 miligrama cinka dnevno, trudnice 11 miligrama, a dojilje 12 miligrama", kaže nutricionistica Amy Gorin za Women's Health i dodaje da se cink lakše apsorbira iz životinjskih izvora kao što su meso, jaja i morski plodovi, ali da se nalazi i u biljnoj hrani.
Namirnice bogate cinkom:
- Kamenice - imaju najveću koncentraciju cinka po serviranju u odnosu na drugu hranu. Plodovi mora su općenito bogati cinkom.
- Nemasni dio goveđeg mesa - od jednog prosječnog komada goveđeg mesa možeš dobiti čak pet miligrama cinka.
- Janjetina - komad janjetine sadrži oko 4 miligrama cinka što zadovoljava polovicu potreba odrasle žene za tim esencijalnim mineralom.
- Sjemenke konoplje - su odličan biljni izvor cinka. Dovoljno je da ih staviš u jogurt ili pospeš salatu s njima. Osim što tri žlice sjemenki konoplje sadrže tri miligrama cinka, pune su i zdravih masnoća.
- Slanutak - šalica slanutka sadrži 2, 5 miligrama cinka, a osim toga slanutak je bogat vlaknima i proteinima.
- Crni grah - kuhani crni grah u varivu ili na salatu je također odličan biljni izvor cinka.
- Grčki jogurt - pored brojnih prednosti koje ima, može mu se dodati da će čašica grčkog jogurta osigurati 2, 5 miligrama cinka.
- Indijski oraščići - osim što su ukusni sadrže i cink i to bez obzira jesu li sirovi ili prženi.
- Cheddar sir - može se jesti na razne načine, a osim što je ukusan osigurat će ti i određene količine cinka.