Fitness 23. travnja 2025.

Jednostavan način za poboljšanje funkcije mozga – koji možda već prakticirate svaki dan

Foto: Unsplash+
zdrava krava postala miss7zdrava.24sata.hr

Iako je znanstveno dokazano da je redovito kretanje vrlo važno za cjelokupno zdravlje, uz užurbanu svakodnevicu ponekad je teško pronaći vremena za trening. Ipak, novo opsežno istraživanje otkriva još jedan snažan razlog zašto bi vježbanje trebalo postati prioritet – pozitivno utječe na funkcije mozga, bez obzira na dob.

Istraživanje koje je objavljeno u British Journal of Sports Medicine, analiziralo je 133 pregleda 2724 randomiziranih kontroliranih ispitivanja kako bi se ispitalo kako tjelovježba utječe na funkcije mozga. Zaključak je jasan – tjelovježba ima izražen pozitivan učinak na kognitivne sposobnosti, uključujući percepciju, rasuđivanje, donošenje odluka, rješavanje problema, pamćenje i izvršne funkcije poput planiranja i organizacije.

Dodatni plus? Ovi učinci su potvrđeni u svim dobnim skupinama uključenima u istraživanje.

Posebno se ističe kako su djeca i tinejdžeri imali najizraženije poboljšanje pamćenja i poboljšanje izvršnih funkcija u usporedbi s odraslima. Osobe s ADHD-om (poremećajem pažnje i hiperaktivnosti) doživjele su najveći napredak u organizacijskim i upravljačkim funkcijama u odnosu na druge ispitanike.

“Ovi nalazi pružaju snažan dokaz da tjelovježba, čak i umjerenog intenziteta, poboljšava opće kognitivne funkcije, pamćenje i izvršne funkcije svih osoba neovisno o dobi, čime se tjelovježba potvrđuje kao ključna i univerzalna preporuka za optimizaciju kognitivnog zdravlja”, zaključuju autori studije.

Možda te zanima... Mentalna snaga kroz sport: Kako tjelesna aktivnost podupire pamćenje i agilnost uma Fitness

Zašto vježbanje toliko koristi zdravlju mozga?

Postoji više razloga zbog kojih je fizička aktivnost ključna za mozak. Kako objašnjava neurolog dr. Clifford Segil iz bolnice Providence Saint John’s u Kaliforniji, tjelovježba potiče rad srca i cirkulaciju, pa time povećava dotok krvi u mozak. Osim toga, redovito kretanje smanjuje rizik od razvoja kroničnih stanja poput visokog tlaka i dijabetesa, koji mogu dugoročno narušiti i zdravlje mozga.

Vježbanje potiče stvaranje novih neurona u hipokampusu, dijelu mozga ključnom za pamćenje i učenje, objašnjava sportski neurolog dr. Vernon Williams iz Centra za neurološku medicinu Cedars-Sinai u Los Angelesu. Također, tjelesna aktivnost potiče neuroplastičnost – sposobnost mozga da stvara nove veze i prilagođava se.

Tjelovježba ne djeluje samo na kognitivno, već i na mentalno zdravlje. Tijekom fizičke aktivnosti u tijelu se otpuštaju neurotransmiteri poput dopamina i serotonina, koji igraju ključnu ulogu u regulaciji raspoloženja, motivacije i mentalnih sposobnosti.

Na kraju, vježbanje smanjuje upale u mozgu koje su povezane s poremećajima poput moždane magle i pada kognitivnih funkcija.

 | Author: Unsplash+ Foto: Unsplash+

7 vježbi koje možete isprobati za bolje zdravlje mozga

Ovo istraživanje je pokazalo da vježbe umjerenog i niskog intenziteta imaju najveći utjecaj na zdravlje mozga, dok su vježbe koje se fokusiraju na specifične obrasce pokreta (poput yoge) također imale veliki pozitivan učinak. Evo nekoliko najboljih vježbi koje možete isprobati kako biste održali svoj um oštrim, prema rezultatima istraživanja i mišljenju neurologa:

  • Joga
  • Hodanje
  • Trčanje ili jogging
  • Vožnja bicikla
  • Plivanje
  • Tai chi (tradicionalna kineska borilačka vještina)
  • Exergames (video igre koje zahtijevaju fizički pokret)

Idealno bi bilo, kaže dr. Segil, kombinirati vježbe poput yoge s treninzima snage i kardio vježbama koje vas dobro umore, a sve to doprinosi zdravlju vašeg mozga. Cilj je potaknuti rad srca jer to posredno potiče i bolju funkciju mozga.

Možda te zanima... Ljudi koji vrtlare imaju bolje kognitivne sposobnosti u starijoj dobi Zdravlje

Komentari 0

Komentiraj, znaš da želiš!

Za komentiranje je potrebno prijaviti se. Nemaš korisnički račun? Registracija je brza i jednostavna, registriraj se i uključi se u raspravu.