Zdravlje 05. lipnja 2025.

Znanstvenici korak bliže otkrivanju lijeka za HIV

Foto: Pexels
zdrava krava postala miss7zdrava.24sata.hr

Znanstvenici su korak bliže pronalasku lijeka za HIV nakon što su otkrili novi način da učine virus vidljivim.

Sposobnost virusa da se sakrije unutar određenih bijelih krvnih stanica jedan je od glavnih izazova za znanstvenike koji traže lijek za HIV. To znači da postoji rezervoar HIV-a u tijelu, sposoban za reaktivaciju, s kojim se ni imunološki sustav ni lijekovi ne mogu suočiti.

No, istraživači s Instituta Peter Doherty za infekcije i imunitet u Melbourneu otkrili su način da virus učine vidljivim, otvarajući put njegovom potpunom uklanjanju iz tijela. Temelji se na tehnologiji mRNA, koja je došla do izražaja tijekom covid pandemije kada je korištena u cjepivima.

U radu objavljenom u časopisu Nature Communications, istraživači su prvi put pokazali da se mRNA može dostaviti u stanice u kojima se skriva HIV, tako da ga se obloži sićušnim, posebno formuliranim masnim mjehurićem. mRNA zatim upućuje stanice da otkriju virus.

Globalno gledano, gotovo 40 milijuna ljudi živi s HIV-om i moraju uzimati lijekove do kraja života kako bi suzbili virus i bili sigurni da neće razviti simptome ili ga prenijeti. Za mnoge je virus i dalje smrtonosan, a podaci UNAIDS-a sugeriraju da je 2023. godine svake minute jedna osoba umrla od HIV-a.

"Prije se smatralo nemogućim" dostaviti mRNA vrsti bijelih krvnih stanica u kojima se nalazi HIV jer te stanice nisu prihvatile mjehuriće masti ili lipidne nanočestice (LNP) koje se koriste za njezin prijenos, rekla je dr. Paula Cevaal, znanstvena suradnica na Doherty institutu i koautorica studije. Tim je razvio novu vrstu LNP-a koju će te stanice prihvatiti, poznatu kao LNP X. "Nadamo se da bi ovaj novi dizajn nanočestica mogao biti novi put do lijeka za HIV", dodala je dr. Cevaal za The Guardian

Kad je njezina kolegica prvi put predstavila rezultate testova na tjednom sastanku laboratorija, činili su se previše dobrima da bi bili istiniti. "Poslali smo je natrag u laboratorij da to ponovi, a vratila se sljedeći tjedan s rezultatima koji su bili jednako dobri. Dakle, morali smo vjerovati u to. I naravno, od tada smo to ponovili još mnogo, mnogo, mnogo puta. Bili smo preplavljeni srećom kolika je to bila razlika – od toga da to prije nije radilo, a onda je odjednom proradilo",  objasnila je dr. Cevaal.

Bit će potrebna daljnja istraživanja kako bi se utvrdilo je li otkrivanje virusa dovoljno da se imunološki sustav tijela može nositi s njim ili će tehnologiju trebati kombinirati s drugim terapijama za uklanjanje HIV-a iz tijela.

Studija je provedena u laboratoriju na stanicama koje su donirali pacijenti zaraženi HIV-om. Put do korištenja tehnologije kao dijela liječenja pacijenata je dug i zahtijevao bi uspješna ispitivanja na životinjama nakon kojih bi uslijedila sigurnosna ispitivanja na ljudima, što bi vjerojatno trajalo godinama prije nego što bi ispitivanja učinkovitosti uopće mogla započeti.

"U području biomedicine, mnoge stvari na kraju ne dospiju u kliniku – to je nesretna istina; ne želim stvarati ljepšu sliku od one koja je stvarna", naglasila je dr. Cevaal. "Ali što se tiče konkretnog područja liječenja HIV-a, nikada nismo vidjeli ništa ni približno tako dobro kao što smo vidjeli sad, u smislu koliko dobro možemo otkriti ovaj virus. Dakle, s te točke gledišta, vrlo smo optimistični da ćemo moći vidjeti ovu vrstu reakcije i kod životinja te da bismo to na kraju mogli učiniti i kod ljudi."

Dr. Michael Roche sa Sveučilišta u Melbourneu i koautor istraživanja rekao je da bi otkriće moglo imati šire implikacije izvan HIV-a, s obzirom na to da su relevantne bijele krvne stanice uključene i u druge bolesti, uključujući rak.

Dr. Jonathan Stoye, retrovirolog i emeritus znanstvenik na Institutu Francis Crick, koji nije bio uključen u studiju, rekao je da se pristup koji su poduzeli istraživači čini velikim napretkom u odnosu na postojeće strategije za prisiljavanje virusa da "izađe iz skrovišta", ali da će biti potrebna daljnja istraživanja kako bi se utvrdilo kako ga najbolje uništiti nakon toga.

"U konačnici, ostaje jedna velika nepoznanica. Trebate li eliminirati cijeli rezervoar HIV-a za uspjeh ili samo veći dio? Ako preživi samo 10 % latentnog rezervoara, hoće li to biti dovoljno za stvaranje nove infekcije? Samo će vrijeme pokazati. Međutim, to ne umanjuje značaj trenutne studije, koja predstavlja veliki potencijalni napredak u isporuci mRNA krvnim stanicama u terapeutske svrhe."

Možda te zanima... Cijepljenje dvaput godišnje moglo bi pomoći u okončanju AIDS-a. Ali hoće li biti dostupno svima kojima je potrebno? Zdravlje

Komentari 0

Komentiraj, znaš da želiš!

Za komentiranje je potrebno prijaviti se. Nemaš korisnički račun? Registracija je brza i jednostavna, registriraj se i uključi se u raspravu.