vjetski dan borbe protiv AIDS-a obilježava se 1. prosinca, no iako Hrvatska ima nisku učestalost HIV-a zahvaljujući primjeni mjera prevencije, dijagnostike i liječenja, uz 58 slučajeva ove godine i 1561 osobu koja se trenutno liječi, HIV i AIDS su i dalje su od javnozdravstvenog interesa.
"Smanjenjem stigme i tabua oko HIV-a, AIDS-a ali i spolnog zdravlja, promocijom novih metoda zaštite i uspješnog liječenja, danas se bilježi značajan pad novozaraženih HIV-om u Hrvatskoj - posebno u populaciji pod najvećim rizikom od zaraze gdje je pad novozaraženih veći od 50 posto, a samo u Gradu Zagrebu gotovo 70 posto", naveli su iz Hrvatske udruge za borbu protiv HIV-a i virusnog hepatitisa (HUHIV), koja obilježava 25. godina djelovanja.
Uspješnim povezivanjem oboljelih sa sustavom zdravstvene skrbi postignuto je da se gotovo sve osobe koje žive s HIV-om u Hrvatskoj uspješno liječe i time ostvaruju nemjerljivu količinu virusa, što znači da HIV ne mogu prenijeti svojim seksualnim partnerima.
U prvih 11 mjeseci u skrb je bila uključena 1561 osoba s HIV-om, među kojima njih 98 posto uzima terapiju, ističu u Hrvatskom zavodu za javno zdravstvo (HZJZ).
Pokazatelji ishoda liječenja te uključivanja i zadržavanja u skrbi su dobri i uspješni. Poboljšava se prognoza i kvaliteta života oboljelih te pridonosi sprečavanju širenja infekcije, no još uvijek je nepovoljno što se dio zaraza HIV-om, oko 60 posto, otkrije u kasnom stadiju ili kada je zaražena osoba već oboljela od AIDS-a.
Prema podacima HZJZ-a, posljednjih godina prosječno se godišnje bilježi oko 90 novodijagnosticiranih slučajeva infekcije HIV-om, što sa stopom od oko 2,3 na 100.000 stanovnika Hrvatsku svrstava među zemlje s niskom učestalošću infekcije, u usporedbi sa stopom od 5,3 za zemlje EU/EEA.
Od prvih slučajeva 1985. do sredine studenog ove godine, zaraza je zabilježena kod 2174 osobe (većina muškarci, njih 1920) a od AIDS-a su oboljele 642 osobe.
Podaci pokazuju da su do danas od AIDS-a umrle ukupno 272 osobe, odnosno ukupno 390 od HIV-a/AIDS-a.
Zabilježeno manje zaraženih nego lani
Ove je godine zabilježeno 58 osoba kojima je dijagnosticirana infekcija HIV-om, što je za 39 manje nego u isto vrijeme lani kada ih je bilo 97. Među dijagnosticiranima koje su ušle u skrb, njih 10 je razvilo AIDS-a, a dvoje umrlo od posljedica te bolesti. Prema spolu, riječ je o 49 muškaraca i devet žena.
Kada je riječ o načinu prijenosa, kod 39 osoba vjerojatni put prijenosa bio je spolni odnos između muškaraca, u 12 spolni odnos između muškarca i žene, a kod sedam osoba za put prijenosa je upisano nepoznato.
HZJZ navodi kako se posljednjih pet godina među oboljelima bilježi značajan udio osoba koje su od ranije imale poznat HIV pozitivan status i koje su ušle u skrb i liječenje u Hrvatskoj. To se povezuje i s migracijom stranih državljana jer je velika većina osoba koje su od ranije imale postavljenu dijagnozu infekcije HIV-om porijeklom izvan Hrvatske.
Taj se udio u razdoblju od 2019. do 2023. kretao od 12 do 32 posto, dok je udio oboljelih s prethodno postavljenom dijagnozom infekcije HIV-om u 2024. narastao na 39,7 posto.
HZJZ je na preporuku Svjetske zdravstvene organizacije 2004. godine otvorio Centar za dobrovoljno savjetovanje i testiranje na HIV, a koje danas djeluje kao Savjetovalište za promicanje spolnog zdravlja i koje osim na HIV nudi i usluge testiranja i na druge spolno prenosive bolesti.
Posljednjih 11 godina i HUHIV u sklopu mreže centara omogućuje testiranje na HIV, hepatitis C i spolno prenosive infekcije, a kao poseban uspjeh ističu to što se mladi sve češće testiraju, educiraju o rizicima i odgovornije ponašaju.
Znanstveni dokazi posljednjih 20 godina pokazuju da je vjerojatnost prijenosa HIV-a u velikoj mjeri povezana s količinom virusa u krvi. Osobe koje redovito uzimaju lijekove za liječenja HIV-a i postignu uspješan odgovor na liječenje ne mogu prenijeti virus čak niti prilikom spolnog odnosa bez kondoma. Lijekovi za liječenje infekcije HIV-om, odnosno antiretrovirusni lijekovi (ART) djeluju tako što sprječavaju dijeljenje virusa i posljedično smanjuju količinu virusa u krvi (viremiju) na nemjerljivu razinu. Kada je količina virusa u krvi nemjerljiva, postoji premala količina virusa za uzrokovanje infekcije spolnim putem. Iako je osoba koja je na ART-u i dalje HIV pozitivna, ne postoji rizik od prijenosa HIV-a na druge ljude, čak niti prilikom spolnog kontakta bez zaštite, odnosno on je zanemariv.
Što znači nemjerljiva količina HIV-a u krvi?
Kada je količina HIV-a u krvi HIV pozitivne osobe koja uzima ART toliko niska, da se ne može utvrditi testom za mjerenje količine virusa u krvi, to stručno zovemo da osoba ima nemjerljivu količinu virusa u krvi. Kod tih osoba, HIV se i dalje nalazi u njihovom organizmu, ali njegova količina je toliko mala, da se HIV ne može prenijeti na druge osobe putem spolnog odnosa.
Kako se HIV prenosi, a kako se ne prenosi?
Načini na koje se HIV može prenijeti: korištenjem igala i ostalog pribora za injektiranje droga koje je prethodno koristila zaražena osoba; primanjem transfuzije krvi, organa i stanica zaražene osobe (u današnje vrijeme je to vrlo, vrlo mali rizik jer se svi davatelji krvi, organa i tkiva prethodno moraju obavezno testirati na HIV, sifilis i hepatitis C); s HIV pozitivne majke na njezinu bebu tijekom trudnoće, poroda i dojenja; seksualnim kontaktom bez zaštite – vaginalnim, analnim i oralnim spolnim odnosom sa zaraženom osobom (kod spolnog puta prijenosa rizik zaraze od infekcije HIV-om značajno se smanjuje ukoliko nema kontakta spolnih tekućina sa sluznicama ili ako se osoba koja živi s HIV-om redovito liječi i ima nemjerljivu količinu virusa u krvi).
Ne zaboravimo da se HIV nikako ne može prenijeti uobičajenim socijalnim kontaktima!
Korisno je znati i koji su preduvjeti potrebni za nastanak zarazne bolesti na primjeru infekcije HIV-om.
Kada govorimo o zaraznim bolestima, u ovom slučaju infekciji HIV-om, preduvjeti pojave odnosno prijenosa infekcije definirani su tzv. epidemiološkim ili Vogralikovim lancem koji uključuje pet nužnih preduvjeta za nastanak i širenje svih zarazne bolesti, pa tako i infekcije HIV-om.
Drugim riječima, da bi se dogodio prijenos HIV-a, moraju biti ispunjeni određeni biološki i epidemiološki uvjeti, a to su:
- virus mora biti prisutan u zaraznoj tjelesnoj tekućini HIV pozitivne osobe (u osobe zaražene HIV-om virus se, u količini dovoljnoj da zarazi drugoga nalazi u krvi, sjemenoj tekućini uključujući predejakulat, vaginalnom sekretu, majčinom mlijeku)
- mora biti prisutan u dovoljnoj količini u tjelesnoj tekućini da uzrokuje infekciju,
- mora postojati odgovarajući način ili put prijenosa (u slučaju infekcije HIV-om krvlju, spolni put, s majke na dijete)
- moraju postojati odgovarajuća ulazna vrata u tijelo druge osobe (u slučaju infekcije HIV-om je to direktan unos u krvotok ili kontakt sa sluznicama)
- mora doći do osjetljivih stanica i postojati osjetljivost kod druge osobe (to znači da nema protutijela stečena preboljenjem ili cijepljenjem, što se ne može postići kod infekcije HIV-om jer je to doživotna bolest koja se uspješno liječi, no za sada se ne može u potpunosti izliječiti; ne postoji zaštita cijepljenjem).
Tjelesne tekućine poput sline, suza, znoja, ne sadrže virus u količini dovoljnoj za nastanak zaraze.
Od izlaganja do infekcije: seksualni prijenos HIV-a
Najčešći put prijenosa infekcije HIV-om u Hrvatskoj je spolnim putem. Zaraza HIV-om se ne dogodi kod svake izloženosti riziku za infekciju. Nastanak infekcije uključuje nekoliko koraka od izloženosti zaraženim tjelesnim tekućinama na sluznicama do ulaska HIV-a u tijelo druge osobe. Nakon što tjelesna tekućina koja sadrži HIV dođe u doticaj sa sluznicom, HIV mora prijeći neke barijere prije nego što uzrokuje infekciju. Barijera je mnogo, poput čvrsto spojenih slojeva stanica sluznice. Neke sluznice (poput rektuma) imaju jedan sloj stanica, dok drugi (poput prepucija, uretre i vagine) imaju više slojeva. Više slojeva, više zaštite. Učinkovite barijere mogu biti i velika koncentracija imunoloških stanica odgovornih za napadanje i ubijanje virusa i bakterija koje su uspjele pronaći svoj put kroz stanične slojeve i koje mogu biti u stanju eliminirati virus prije nastajanja trajne infekcije. U nekim slučajevima HIV ne uspije doći u tijelo odnosno krvotok nezaražene osobe, i infekcija ne nastane. Posebice do infekcije ne može doći ukoliko je količina virusa premala.
Liječenje infekcije HIV-om kao prevencija
Liječenje infekcije HIV-om je učinkovito i danas postoje znanstveni dokazi da nemjerljiva količina HIV-a u krvi znači da se virus ne može prenijeti seksualnom partneru, čak i u slučaju nezaštićenog spolnog odnosa. To znači da osobe koje imaju infekciju HIV-om i koje redovito dnevno uzimaju ART prema preporuci liječnika, a koja smanjuje količinu virusa u njihovom tijelu na nemjerljive razine testom, postignu i održavaju tu nemjerljivu razinu HIV-a u krvi. U tom slučaju ne postoji rizik prijenosa HIV-a svojim seksualnim HIV negativnim partnerima/icama, čak i ako ne koriste zaštitu kondomom.