Bilo da ležite na kauču, sjedite na poslu ili šetate, ruke i stopala su vam uvijek hladni. Možda je i vaš partner to komentirao kada vas je držao za ruku, a vjerojatno ste i sami primijetili da stalno trebate mijenjati čarape zbog hladnih stopala.
No, što je uzrok toj stalnoj hladnoći u ekstremitetima? Upućuje li to na nešto loše? Stalno hladne ruke i stopala često ukazuju na neki temeljni problem, rekao je za Aol dr. Deepak Khanna, internist i liječnik obiteljske medicine na UPennu.
Evo mogućih razloga zašto su vam ruke i noge uvijek hladne.
Vaskularni problemi
"Ovo je ono što želim osobno prvo provjeriti", rekao dr. Khanna. "Prvo želim procijeniti puls i kapilarno punjenje i uvjeriti se da nema vaskularnog problema koji zahtijeva daljnje testiranje." Jedan potencijalni problem, nastavio je, mogla bi biti periferna arterijska bolest, koja vrlo brzo može postati ozbiljna. Simptomi uključuju slabost mišića, gubitak kose, smanjen ili izostanak pulsa u stopalima i rane ili čireve na stopalima koji ne zacjeljuju.
Manje zastrašujuća mogućnost je loša cirkulacija. Osim hladnih ruku i stopala, mogu se javiti bolni ili slabi mišići tijekom hodanja, osjećaj trnaca, blijeda ili plava boja kože i utrnulost. "Kada je protok krvi u ekstremitete smanjen, tijelu je teže održati ta područja toplima", objasnila je dr. Jennifer Habashy, naturopatska liječnica i pomoćnica medicinskog direktora u Clayi. Rekla je da je loša cirkulacija "jedan od češćih razloga".
Ono što pomaže, dodala je dr. Habashy, jest ostati aktivan uz svakodnevno kretanje, nošenje toplih čarapa ili rukavica i isprobavanje kontrastne hidroterapije (naizmjenično uranjanje ruku i stopala u toplu i hladnu vodu).
Raynaudova bolest
Raynaudov sindrom nastaje kada se male krvne žile sužavaju kao odgovor na niske temperature ili stres. Znakovi uključuju područja kože koja postaju bijela, a zatim plava, te utrnulost, peckanje ili žareći bol nakon ugrijavanja ili ublažavanja stresa.
Dobra vijest je da se može liječiti. "Kod Raynaudovog sindroma ili problema povezanih s cirkulacijom, ugrijte se, izbjegavajte pušenje, ograničite kofein i upravljajte stresom", savjetovao je dr. Khanna. Za upravljanje stresom preporučio je kognitivno-bihevioralnu terapiju (KBT) i mindfulness (vrsta kognitivne psihoterapije usredotočenom svjesnošću).
Hipotireoza
Hipotireoza je smanjena aktivnost štitnjače. Ali kako to utječe na temperaturu ruku i stopala? Dr. Habashy rekla je da "troma štitnjača usporava metaboličku aktivnost, smanjujući sposobnost tijela da stvara toplinu".
Ostali znakovi uključuju umor, debljanje, bolove u zglobovima i mišićima, zatvor, suhu kožu, prorjeđivanje kose i još mnogo toga. "Nepodnošenje hladnoće vrlo je česta pojava kod hipotireoze", dodao je dr. Khanna. Kako biste utvrdili imate li ovo stanje, liječnici su preporučili potpuni pregled štitnjače.
Anemija
Anemija je čest poremećaj krvi kod kojeg osoba nema dovoljno crvenih krvnih stanica ili one koje ima ne funkcioniraju ispravno.
"Anemija je također čest uzrok, jer niske razine željeza smanjuju dostavu kisika u tkiva, što može uzrokovati osjećaj hladnoće u ekstremitetima", objasnila je dr. Habashy. Dodatni simptomi uključuju slabost, kratkoću daha, vrtoglavicu, nepravilan rad srca, glavobolju, bol u prsima i drugo.
Ovo stanje treba procijeniti liječnik primarne zdravstvene zaštite, napomenuo je dr. Khanna, koji može naručiti kompletnu krvnu sliku (KKS) i pretrage željeza. Liječnici su također preporučili da provjerite unosite li dovoljno željeza, B12 i folne kiseline. Neke od namirnica koje sadrže te hranjive tvari uključuju:
- Željezo: Jagode, škampi, slatki krumpir, raženi kruh, javorov sirup
- B12: Školjke, 100 % obogaćene žitarice za doručak, obogaćeno sojino mlijeko, nemasni obični grčki jogurt, šunka
- Folna kiselina: Tamnozeleno lisnato povrće, kikiriki, sjemenke suncokreta, cjelovite žitarice, jaja.
Nutritivni nedostaci
Osim manjka željeza, nedostatak vitamina B12, magnezija ili zdravih masti također može utjecati na funkciju živaca i cirkulaciju, naglasila je dr. Habashy. Stoga, ne zaboravite jesti gore navedene namirnice. Također možete napraviti laboratorijske pretrage kako biste procijenili koje vam hranjive tvari nedostaju.
"Uporno hladne ruke i stopala nisu uvijek nešto što treba zanemariti. Obraćanje pažnje na vaše obrasce (i provođenje odgovarajućih testova) može pomoći u otkrivanju uzroka", rekla je dr. Habashy.