TikTok trend “sleepmaxxinga” potiče optimizaciju spavanja, ali stručnjaci upozoravaju da može pridonijeti anksioznosti.
Trendovi vezani za spavanje uvijek su u modi na TikToku pa mnogi pokazuju trikove/metode kako bolje spavati. Te se metode uvelike razlikuju, uključujući lijepljenje usta kako bi se potaknulo disanje na nos, korištenje flastera za proširenje nosnica, uzimanje dodataka prehrani i ulaganje u uređaje za praćenje spavanja.
Na TikToku je popularan izraz "sleepmaxxing" koji znači optimizaciju sna, ali stručnjaci kažu da je ta praksa često kontraproduktivna.
"Kada pacijenti postanu opsjednuti podacima dobivenih s njihovih uređaja - na primjer, trajanje sna, kvalitetu sna i postotak faza sna koje se čine izvan dometa - to samo po sebi može pospješiti anksioznost u vezi spavanja i predispozicija za nesanicu”, rekao je za Verywellhealth dr. Jag Sunderram, profesor medicine i specijalist za spavanje na Rutgers Robert Wood Johnson Medical School.
Trend sleepmaxxinga predstavlja mnoge trikove koji mogu pomoći kod problema sa spavanjem, uključujući:
- Uzimanje određenih dodataka, poput magnezija ili melatonina.
- Ispijanje "Sleepy Girl" mocktaila sa sokom od višnje.
- Lijepljenje usta prije spavanja kako bi se potaknulo disanje na nos.
- Korištenje deke s utezima.
- Korištenje uređaja za praćenje sna.
- Korištenje uređaja za bijeli šum.
- Nanošenje slojeva kozmetičkih proizvoda prije spavanja, zatim njihovo uklanjanje tijekom jutarnje rutine.
- Prilagođavanje konzumiranja hrane i pića prema idealnom rasporedu spavanja.
"Kad bi bilo koja od ovih stvari stvarno djelovala, bio bih prvi koji bi to osobno radio", rekao je za Verywell glasnogovornik Američke akademije za medicinu spavanja dr. Nitun Verma.
Neke prakse, poput upotrebe uređaja za bijeli šum za prigušivanje ometajućih zvukova, mogu poboljšati san. Međutim, istraživanje o učinkovitosti mnogih trikova za spavanje - poput povremene upotrebe melatonina - nije dalo uvjerljive rezultate. I ne smatraju ih svi opuštajućima ili korisnima za san, kažu stručnjaci.
Opsjednutost s optimiziranjem sna
Sleepmaxxxing bi mogao dovesti do ortosomnije, termina koji istraživači koriste za opisivanje opsesivnog fokusa na postizanje savršenog sna.
Iako vam neki trikovi za spavanje mogu pomoći da se opustite, vaš ih mozak može početi doživljavati kao neophodne za spavanje, što na kraju može poremetiti vašu sposobnost da zaspite ili spavate.
“Ako koristite te trikove jer su postali neophodni za san, onda oni više nisu korisni", rekla je Ellen Wermter, medicinska sestra i specijalistica bihevioralne medicine spavanja pri Society of Behavioral Sleep Medicine.
Na primjer, ako vjerujete da vam je potrebna određena rutina njege kože kako biste zaspali, to može izazvati anksioznost u vezi spavanja. Ali ako se zbog rutine osjećate opušteno, mogla bi vam pomoći da se pripremite za spavanje.
Kako održavati zdravu rutinu spavanja
Stručnjaci ističu da povremeni prekidi spavanja ili upozorenja s uređaja za praćenje sna nisu razlog za paniku ili promjenu rutine.
"Ako dobro funkcionirate i dobro živite, ne obraćajte pažnju na uređaj koji vam govori da vaš san nije 100 % savršen", rekao je za Verywell dr. Thomas Tolbert, liječnik plućne medicine i medicine spavanja na Mount Sinai.
Osnove za miran san su jednostavne:
- Idite spavati i budite se u isto vrijeme svaki dan.
- Spavajte u hladnom, tamnom i tihom okruženju.
- Izbjegavajte gledanje u ekrane neposredno prije spavanja.
- Izbjegavajte kofeina, alkohola i velike obroke neposredno prije spavanja.
- Redovito vježbajte.
“Svaki put kada redovito radite ove osnove, a i dalje ne možete funkcionirati tijekom dana — primjerice ako i dalje redovito osjećate potrebu za spavanjem tijekom dana — to su znakovi da biste mogli potražiti pomoć”, rekao je dr. Joseph Dzierzewski, potpredsjednik za istraživanje i znanstvena pitanja pri National Sleep Foundation.