Zdravlje 01. srpnja 2025.

Ovih 5 uobičajenih lijekova mogu neprimjetno oštetiti vaše srce

Foto: Unsplash+
zdrava krava postala miss7zdrava.24sata.hr

Mnogi od nas bez razmišljanja posežu za lijekovima protiv boli, prehlade alergija ili drugih kroničnih stanja. No jeste li znali da neki od tih naizgled bezopasnih lijekova – uključujući i one koji se prodaju bez recepta – mogu dugoročno narušiti zdravlje vašeg srca?

Ugledni kardiolog dr. Dmitrij Yaranov upozorava na pet uobičajenih lijekova koji mogu neprimjetno, ali ozbiljno oštetiti srčani mišić, povećati krvni tlak ili izazvati aritmije. Posebno su ugrožene osobe s postojećim kardiovaskularnim problemima, ali rizici postoje i za zdrave osobe koje ih koriste učestalo ili u većim dozama.

"Kao kardiolog, svakodnevno svjedočim kako neki često korišteni lijekovi mogu tiho, bez očitih simptoma, oštetiti srce", napisao je dr. Dmitry u opisu svoje objave na Instagramu.

U nastavku doznajte koji su to lijekovi, zašto predstavljaju prijetnju za vaše srce te na što trebate obratiti pažnju kako biste zaštitili svoje kardiovaskularno zdravlje.

lijekovi tableta Možda te zanima... Zašto se neki lijekovi moraju uzmati uz obrok, a drugi ne? Zdravlje

Nesteroidni protuupalni lijekovi – NSAID (npr. ibuprofen, naproksen)

Ovi uobičajeni lijekovi protiv bolova koji se mogu kupiti i bez recepta možda djeluju bezopasno, ali redovita upotreba može povisiti krvni tlak, uzrokovati zadržavanje tekućine, a u nekim slučajevima čak dovesti i do zatajenja srca – osobito kod dugotrajne primjene ili kod osoba koje već imaju srčane ili bubrežne tegobe.

Određeni kemoterapijski lijekovi (npr. doksorubicin, trastuzumab)

Iako su ključni u liječenju raka, neki kemoterapijski lijekovi mogu s vremenom oslabiti srčani mišić, čime se povećava rizik od zatajenja srca. Zbog toga pacijenti koji prolaze kroz ovakve terapije često trebaju redovito kardiološko praćenje tijekom i nakon liječenja.

 | Author: Unsplash+ Foto: Unsplash+

Stimulansi (npr. amfetamini, lijekovi za ADHD)

Lijekovi koji se koriste za liječenje stanja poput ADHD-a mogu povisiti broj otkucaja srca i krvni tlak, čime se povećava rizik od srčanih aritmija, a u rijetkim slučajevima i srčanog udara – osobito kod osoba s postojećim srčanim bolestima.

Lijekovi za dijabetes (npr. roziglitazon)

Neki stariji lijekovi za liječenje dijabetesa povezani su s povećanim rizikom od zatajenja srca. Zbog toga mnogi stručnjaci danas preporučuju novije terapijske opcije koje nude bolju sigurnost za srce. Važno je da se prije bilo kakve promjene terapije posavjetujete sa svojim liječnikom.

Možda te zanima... Koju hranu i lijekove nikako ne biste trebali miješati? Zdravlje

Dekongestivi (npr. pseudoefedrin)

Čest su i uobičajen sastojak lijekova za prehladu i gripu. Ovi lijekovi mogu naglo povisiti krvni tlak i potaknuti nepravilan srčani ritam (aritmije). To može biti posebno opasno za osobe koje pate od povišenog krvnog tlaka ili srčanih bolesti.

Iako su mnogi od ovih lijekova dostupni i bez recepta ili se rutinski propisuju za kronične tegobe, važno je znati da njihova dugotrajna ili nepažljiva upotreba može imati ozbiljne posljedice za srce. Srčane bolesti često se razvijaju tiho – bez ranih simptoma – pa je prevencija ključ.

Ne znači da trebate odmah prestati uzimati propisanu terapiju, ali svakako je mudro razgovarati sa svojim liječnikom o rizicima, posebno ako imate srčane probleme, visoki tlak ili druge rizične čimbenike.

Briga o zdravlju srca počinje s informiranošću – pazite što uzimate i zašto, i ne bojte se postaviti pitanja. Vaše srce će vam biti zahvalno.

Komentari 0

Komentiraj, znaš da želiš!

Za komentiranje je potrebno prijaviti se. Nemaš korisnički račun? Registracija je brza i jednostavna, registriraj se i uključi se u raspravu.