Čaj treba biti mlak ili sobne temperature kako bi rashladio te smirio upalu i bol upaljenog grla, kaže dr.med. i fitoterapeutkinja Ksenija Krajina Pokupec i savjetuje da se kod povećanih krajnika i bolova pije čaj od metvice, anisa i komorača.
"Kod produktivnog, odnosno vlažnog kašlja, prisutno je iskašljavanje gušćeg ili rjeđeg sadržaja koji dolazi iz upaljenih sinusa ili upaljenih bronha, čije ga trepetaljke tjeraju prema gore. Iz sinusa se sekret cijedi prema dolje, odnosno prema grlu. Iskašljavanje sadržaja razlikuje produktivni kašalj od suhog koji je najčešće uzrokovan respiratornim virusima i iznimno naporan za cijeli organizam jer imamo osjećaj da nas grlo pecka, boli, grebe i škaklja, kao da nam stalno nešto smeta, pa ga treba iskašljati iako ne izlazi nikakav sadržaj", objašnjava dr. Krajina Pokupec.
Čaj protiv suhog kašlja
Sastojci:
- Bazga
- Crni sljez
- Trputac
- Islandski lišaj
Priprema: Od svega uzmi podjednake količine i pomiješaj ih.
Čaj za lakše iskašljavanje
Sastojci:
- Bazga
- Bijeli sljez
- Islandski lišaj
- Komorač
- Kamilica
- Majčina dušica
Priprema: Jednu žlicu prelij s pola litre kipuće vode pa ostavi da odstoji 15 minuta i procijedi. Čaj zasladi bademovim, livadnim, suncokretovim ili medom od kadulje. U čaj možeš dodati i limunova soka po želji. U čaj dr. Krajina Pokupec preporučuje da se doda i tinktura kako bi sveukupno djelovanje bilo jače.
Tinktura protiv suhog kašlja
Sastojci:
- 2 dl alkohola 70 % (iz ljekarne)
- 2 ravno punjene žlice listova trputca
Priprema: Namoči biljke, ostavi ih na tamnom mjestu dva tjedna i procijedi. Dnevno uz čaj popij i 50 kapi tinkture.
Tinktura za iskašljavanje i protiv bakterijskih upala
Sastojci:
- 2 dl alkohola 70 %
- žlica kadulje
- žlica anisa
Priprema: Dnevno uz čaj popij 50 kapi. Kod produktivnog kašlja sekret je u početku proziran do bijel, ali će ubrzo postati žuto - zelen i to je znak bakterijske infekcije pa uz čaj obavezno treba uzeti i tinkturu, tj. biljne kapi, savjetuje dr. med Krajina Pokupec.