Elton John je šokirao obožavatelje nakon što je otkrio da više ne vidi.
Prisustvujući gala izvedbi njegovog mjuzikla Vrag nosi Pradu u Londonu, 77-godišnjak je priznao da fizički nije mogao gledati predstavu. Samo nekoliko tjedana prije, glazbenik je otkrio da ima tešku infekciju oka koju je dobio u srpnju u Francuskoj zbog koje je ostao slijep na desnom oku, s ograničenim vidom na lijevom, piše Daily Mail. "Sada sam izgubio vid i nisam mogao vidjeti nastup, ali sam uživao slušajući ga", rekao je Elton.
Osim gubitka vida, Elton se suočio s mnoštvom drugih zdravstvenih problema, nakon što su mu zamijenjena oba koljena i desni kuk nakon pada, zbog čega je morao odgoditi svoju oproštajnu turneju 2021. Početkom 2000-ih dijagnosticiran mu je dijabetes tipa 2 zbog čega se drži stroge dijete, izbjegavajući omiljenu hranu kako bi držao pod kontrolom ovo zdravstveno stanje.
Infekcije oka mogu se činiti kao relativno mali – ali nezgodan – zdravstveni problem. Konjunktivitis je jedan od najčešćih. Ipak, druge infekcije oka se mogu razviti u nešto mnogo ozbiljnije, pri čemu oboljeli imaju simptome od svrbeža i oteklina do gubitka vida. U rijetkim slučajevima infekcije mogu čak dovesti do sljepoće, a u nastavku možete saznati koji su njihovi simptomi.
Konjunktivitis
Konjunktivitis uzrokuje ljepljivi gnoj ili osjećaj pijeska u očima i izuzetno je zarazan. To se događa kada se krvne žile u konjunktivi - tankoj krajnjoj membrani koja okružuje očnu jabučicu - inficiraju bakterijama ili virusom i prošire. Većina virusnih konjunktivitisa nestaje za dva do tri dana, ali neki mogu trajati dva do tri tjedna. Tretman koji preporučuje NHS je jednostavno oblog — namakanje vate u lagano prokuhanu i ohlađenu vodu i nježno brisanje trepavica kako bi se uklonile kraste.
U teškim slučajevima, međutim, infekcija može trajno ugroziti vid. Hiperakutni bakterijski konjunktivitis je tip konjunktivitisa koji se brzo razvija i obično je uzrokovan infekcijom Neisseria gonorrhoeae — spolno prenosivom bolešću. Simptomi, koji se mogu razviti unutar 12 sati od infekcije, često uključuju peckanje ili osjećaj pijeska u oku i velike količine gnoja koji opetovano curi iz oka.
"Hiperakutni bakterijski konjunktivitis uzrokuje curenje velike količine zelene ili sive sluzi. Ako uzmete maramicu i malo je obrišete, odmah ponovno počne curiti. Obično curi iz jednog oka, iako može i iz oba. Također može doći do značajnog oticanja kapaka i crvenila oka", rekao je za Daily Mail Dr. Francis Mah, oftalmolog iz La Jolle u Kaliforniji. Liječenje ove vrste konjunktivitisa, koje uključuje kapi i oralne lijekove, može trajati nekoliko tjedana.
Međutim, bez liječenja, može doći do infekcije rožnice, što je samo jedna od mogućih komplikacija. Ovo je vrsta upalnog odgovora u rožnici koja može uzrokovati bol, zamućen vid i osjetljivost na svjetlo. Teška upala može dovesti do topljenja rožnice, što dovodi pacijente u opasnost od čira. Prema NHS-u, ako se ne liječi, ulkus rožnice - otvorene rane u vanjskom sloju rožnice - može trajno oštetiti vid i uzrokovati sljepoću ako se infekcija proširi unutar oka.
Uveitis
Uveitis, još jedna rjeđa infekcija oka, također može uzrokovati gubitka vida ili sljepoću ako se ne liječi. Riječ je o upalu uvee - središnjeg sloja očne jabučice koji prenosi krv do mrežnice i prenosi slike u mozak. Uobičajeni simptomi uključuju pojavu malih tamnih mrlja ili vijugavih linija pred očima, bol u očima, crvene oči ili osjetljivost na svjetlost. Neki ljudi možda neće primijetiti nikakve simptome pa uveitis može biti neotkriven nekoliko tjedana ili mjeseci. Međutim, bez liječenja može izazvati povišeni očni tlak, odvajanje mrežnice ili makularni edem — stanje koje nastaje kada se tekućina i protein nakupljaju u makuli (u središtu mrežnice gdje vidimo fine detalje) uzrokujući njezino oticanje i zadebljanje.
Acanthamoeba keratitis
Osobe koje nose kontaktne leće također su izložene većem riziku od još jedne infekcije oka - Acanthamoeba keratitis ili amebni keratitis. Infekcija, koja se može spriječiti, uzrokuje bol i upalu u rožnici. Rani simptomi slični su drugim infekcijama oka, uključujući crvenilo, osjetljivost na svjetlo i pretjerano suzenje.
Ali ako se ne liječi, patogen se može 'ukopati' u rožnicu, stvarajući ožiljke na njezinoj površini i uzrokujući sljepoću tijekom nekoliko mjeseci. Može dospjeti u oko tijekom kupanja ili tuširanja, a ako se tijekom tih aktivnosti nose kontaktne leće, šanse za infekciju dramatično se povećavaju. Čak i nošenje kontaktnih leća preko noći može povećati rizik.
Ako se rano otkrije, može se lako liječiti kapima za oči, ali ne može se liječiti antibioticima. Stručnjaci savjetuju svima koji iskuse bilo kakve rane simptome da prestanu nositi kontaktne leće i odmah se jave svom liječniku opće prakse ili optometristu.