Zdravlje 13. kolovoza 2024.

Bolna stanja stopala koja se javljaju s godinama

Foto: Pexels Nakon godina hodanja troše se masni jastučići te tetive na stopalima
zdrava krava postala miss7zdrava.24sata.hr

Pojava izraslina, veća šansa uraslih noktiju te bolne tetive samo su neki od problema koji zahvaćaju stopala starijih osoba

Stopala su s godinama posebno izložena problemima jer nose teret cijelog tijela i direktno trpe udarac svakog koraka koji napravimo. Zato nije čudno da kako starimo možemo razviti sve više bolnih problema sa stopalima. WebMD navodi neke od najčešćih pojava koje zahvaćaju stopala starijih osoba. 

Atrofija masnih jastučića

Na stopalima se nalaze meki jastučići koji se stanjuju s vremenom i ako dođe do gomilanja kilograma onda je jasno da je opterećenje na stopala još jače. Takav meki jastučić potreban je kako biste zaštitili nožne prste i stopalo od svakodnevnih udaraca stopalom o pod. Ako se takav zaštitni sloj izgubi, možete osjetiti bol u podnožju stopala i peti. Cipele s jastučićima ili pjenasti umetci za cipele po narudžbi mogu pomoći ublažiti opterećenje na stopala i smanjiti bolne simptome. Ako takav pristup ne pomogne, ortoped vam može predložiti drugi tretman poput injekcija vlastite masnoće u područje stopala koje je izgubilo zaštitni jastučić. 

Mortonov neurom

Mortonov neurom je vrlo česta bolest stopala te se javlja kod jedne od tri osobe. Simptomi uključuju bol u prednjem dijelu stopala ili osjećaj kao da hodate po kamenu ili klikeru. Mnogo se češće javlja kod starijih žena i kod onih koje nose visoke potpetice ili cipele s na špic. Promjena obuće, jastučići za cipele i masaža mogu pomoći. Ako bol postane neizdrživa, liječnik vam može predložiti injekcije steroida ili operaciju.

 | Author: Guliver/Shutterstock Foto: Guliver/Shutterstock

Ispucale pete

Zrela koža proizvodi manje ulja i elastina što je čini sušom i manje podatnom. Ako se ne brinete o njima redovito, pete mogu otvrdnuti i popucati što može kao posljedicu imati bol i žarenje. Prekomjerna težina pogoršava problem. Posebne kreme koje se zovu keratolitici pomažu skidanju tvrdog gornjeg sloja kože, a nakon toga potrebno je ostrugati pete kako biste uklonili mrtvu kožu. Kako biste spriječili pojavu tvrdih i ispucanih peta, nanesite hidratantni losion svaki dan. Ako pete nateknu i pocrvene, obratite se svom liječniku jer će vam možda biti potrebna krema koja se izdaje na recept.

Plantarni fascitis (čukljevi)

Plantarna fascija je dugi ligament koji se proteže duž stopala i podupire svod stopala. Repetitivni stres, poput trčanja, ili čak svakodnevno naprezanje mogu ga iritirati, uzrokujući bol i ukočenost. Ako imate visoke lukove ili imate višak kilograma, možda ste skloniji ovom problemu. Tomislava Mošet, fizioterapeutkinja iz wellness & beauty centra Kapua u Zagrebu, za missZDRAVU objašnjava kako se terapija sastoji od krioterapije odnosno terapije ledom, laserom, ultrazvukom i udarnim valovima. "Osim toga koriste se nesteroidni protuupalni lijekovi", dodaje. Mošet kaže da su i kod najblažih slučajeva plantarnog fascitisa potrebna barem četiri tjedna do povratka radnim i sportskim aktivnostima te se preporučuje i nošenje noćne udlage tijekom šest tjedana jer je tako stopalo u stalnom neutralnom položaju.

Urasli nokat

Ponekad jedan kraj nokta na nožnom palcu može početi rasti u kožu prsta što dovodi do bolne upale. Urasli nokti mogu se javiti u svakoj dobnoj skupini, no nešto su češća pojava kod starijih. U slučaju urastanja nožni prst može nateći, boljeti i razviti infekciju koju prati gnoj. Znojna stopala, prekomjerna tjelesna težina i dijabetes povećavaju šanse za urasli nokat. Kako biste smanjili šansu ove bolne pojave, izbjegavajte prekratko rezanje noktiju na nogama ili nošenje tijesnih cipela. U teškim slučajevima liječnik će morati ukloniti korijen nokta.

Osteoartritis

Do 50. rođendana vaša stopala mogu prijeći 120 tisuća kilometara ili više. Sva ta istrošenost u kombinaciji s prethodnim ozljedama mogu dovesti do osteoartritisa. Osteoartritis se javlja kada se istroši hrskavica, fleksibilno tkivo koje sprječava trenje te se počnu trljat kost o kost. Većina ljudi koji razviju osteoartritis su stariji od 65 godina, a javljaju se simptomi poput bolova u zglobovima te zvučni fenomeni "puckanja i škripanja". "Kada se jave navedeni simptomi bolesnik se treba javiti najprije liječniku obiteljske medicine, a potom fizijatru/reumatologu'', rekla je za missZDRAVU doc. prim.dr.sc. Dubravka Bobek, reumatologinja i pročelnica Zavoda za fizikalnu rehabilitacijsku medicinu s reumatologijom KB Dubrava i dodala da osteoartritis može oštetiti bilo koji zglob u našem tijelu. Docentica Bobek govorila je i o novijim smjernica za liječenje osteoartritisa (ESCEO) koje za blagu do umjerenu bol u prvoj fazi liječenja preporučuju primjenu simptomatski sporodjelujućih lijekova, zatim analgetika (nesteroidnih protuupalnih lijekova), viskosuplementacije ili intraartikularna primjena kortikosteroida u jače zahvaćenim zglobovima te na kraju totalne endoproteze zgloba koja treba biti posljednja opcija. 
 

 | Author: Pexels Foto: Pexels Hodanje s godinama troši stopala, no tjelovježba i istezanje kao i uravnotežena prehrana mogu to usporiti

Ravno stopalo

Mnoge bebe se rađaju s ravnim stopalima, no više od 80 % ih kasnije razvije pravilan oblik stopala. Neki odrasli mogu razviti ravna stopala zbog ozljeda ili čimbenika poput pretilosti, dijabetesa i visokog krvnog tlaka. Tetive koje podupiru svod se oštećuju i tako stopala postaju sve ravnija što može izazvati bol. Ravno stopalo možete uočiti po očitom malom luku svoda te se većina prstiju vidi ako gledate od stražnje strane stopala prema njima. Kod stopala normalnog luka biste vidjeli samo četvrti i peti nožni prst. Ortoze, fizikalna terapija, proteze i operacije mogu pomoći umanjiti bol.

Tendinoza Ahilove tetive

Ahilova tetiva je tetiva koju koristite za savijanje stopala kada se penjete stepenicama ili se penjete na prste. Starost i smanjena opskrba krvlju mogu oslabiti tetivu te bi vas mogla boljeti peta ili stražnji dio gležnja. Mirovanje, hlađenje i lijekovi mogu pomoći u borbi protiv otekline, no nemojte ignorirati problem jer ako dugo ostane netretirana, tendinoza Ahilove tetive može zahtijevati operaciju.

Giht

Giht je bolni oblik artritisa koji je najčešći kod sredovječnih muškaraca. Javlja se kada se otpadni produkt metabolizma koji se zove mokraćna kiselina nakupi u obliku kristala, često u nožnom palcu. Palac tada može nateći, ukočiti se i jako boljeti. Liječnik vam može propisati lijek za trenutno ublažavanje otekline. Redovito vježbajte, jedite manje crvenog mesa i školjki, manje konzumirajte alkoholna pića i slatku hranu te pijte puno tekućine kako biste spriječili buduće napade. "Prehrana je jako važan dio terapije, bez toga ćete se vrlo sporo liječiti, a i giht će se vraćati. Pacijenti koji boluju od gihta moraju biti svjesni jedne stvari, a to je da u prehrani moraju paziti na bjelančevine", rekla je za missZDRAVU dr. med. Ksenija Krajina Pokupec. Liječnica objašnjava da je poželjna vegetarijansa prehrana, no napominje: "Takva prehrana je dovoljna u prvih desetak dana terapije, a onda se pomalo uvodi i meso, riba i mliječni proizvodi, ali postepeno, prvo u jedan, pa zatim u dva obroka".

Možda te zanima... Simptomi gihta i kako ga liječiti Zdravlje
 

Hallux valgus

Poznat i kao čukljevi, radi se o bolnim koštanim kvržicama koje rastu duž unutarnje strane stopala u zglobu gdje se nožni palac spaja sa stopalom. Takve izrasline rastu polako kako se nožni palac okreće prema unutra. Tijesne, uske cipele poput štikli mogu ih pogoršati i ubrzati nastanak. Upravo zato se mnogo češće javljaju kod žena, a mogu biti i nasljedni. Kod bolova pomaže hlađenje, posebni jastučići i cipele koje nisu preuske. Liječnik može predložiti operaciju u ozbiljnim slučajevima. "Pacijenti sa sklonošću razvoju ove deformacije trebali bi provoditi redovite vježbe za jačanje mišića stopala, često hodati bosi, koristiti otvorenu obuću, koristiti noćne ortoze za zadržavanje palca u optimalnom položaju, kao i provoditi specijalne vježbe za korekciju deformacije", rekao je dr. sc. Hrvoje Klobučar, specijalist ortoped iz Poliklinike Akromion, za missZDRAVU. Osim čukljeva, mogu se javiti i druge koštane izrasline na stopalu koje pritišću živac i tako izazivaju bol. 

 | Author: Guliver Shutterstock Foto: Guliver Shutterstock Gljivice na nogama češće su kod starijih ljudi

Deformacije prstiju

S godinama dolaze i brojne deformacije nožnih prstiju. Prsti se mogu saviti u zglobu te takav položaj pojačati trenje o cipele ili čarape. Na tim se mjestima često javljaju žuljevi i zadebljanja kože, a mogu biti i bolna. Također se prsti mogu saviti i u zglobu najbližem stopalu što također uzrokuje bol. Liječiti se može posebnom obućom i ortozama te se bol ublažava lijekovima. Također je dobro raditi vježbe snage za prste kako bi zadržali prirodni položaj. 

Gljivične infekcije

Iako se mogu javiti u svakoj životnoj dobi, gljivične infekcije češće su kod starijih zbog toga što koža postaje manje elastična, a i imunitet slabi. Gljivične infekcije izazivaju svrbež na koži, a ako se ne tretira može zahvatiti i nokte. Nožne gljivice može biti teško uništiti te je zato potrebno strogo se držati uputa na lijekovima kako biste spriječili ponovnu infekciju. 
 

Možda te zanima... 5 čestih uzroka otečenih nogu i kako ublažiti tegobe Zdravlje

Komentari 0

Komentiraj, znaš da želiš!

Za komentiranje je potrebno prijaviti se. Nemaš korisnički račun? Registracija je brza i jednostavna, registriraj se i uključi se u raspravu.