Zdravlje 12. lipnja 2020.

Hallux valgus: Kako se riješiti bolne kvrge na stopalu?

Palac
Foto: Thinkstock
zdrava krava postala miss7zdrava.24sata.hr

Naziv Hallux valgus dolazi od latinskih riječi koje simboliziraju zaokretanje nožnog palca prema vanjskoj strani stopala (prema ostalim prstima). Uslijed zakretanja, unutarnji dio stopala postane podložniji stalnoj mehaničkoj iritaciji koja uzrokuje stvaranje nove kosti (egzostoze) te lokalne upale koja je glavni uzrok boli kod ovako deformiranog stopala. Deformitet nožnog palca je devet puta češći kod žena nego kod muškaraca

Najčešći uzrok nastanka Hallux valgus deformacije je dugotrajno nošenje neprikladne, najčešće tijesne obuće, koja pritišće prste i stavlja ih u nepravilan i neprirodan položaj. Istraživanja AOFS pokazala su da 88 posto žena u SAD-a nosi neprikladnu obuću, a kod njih 55 posto razvije se deformitet nožnog palca. Dr.sc. Hrvoje Klobučar, specijalist ortoped iz Poliklinike Akromion odgovara na neka od najčešćih pitanja vezanih za Hallux valgus.

Jedan od uzroka je i moždani udar

ZK: Kako i zašto nastaje hallux valgus, utječe li genetsko nasljeđe na spomenuti problem i može li nastati iznenada u bilo kojoj životnoj dobi?

Uzroci nastanka valgus deformacije palca su brojni. Ugrubo, mogu se podijeliti na vanjske i unutarnje uzročne čimbenike. S obzirom na to da se na glavicu prve metatarzalne kosti ne hvataju mišići koji bi je primarno stabilizirali, ona je osobito podložna utjecaju deformirajućih sila izvana (npr. uske obuće). Kad se počne razvijati deformacija tada mišići i tetive iz okolice stopala postaju deformirajuće sile i dovode do razvoja tipične halux valgus deformacije. Utjecaj zatvorene obuće je značajan u nastanku halux valgusa. Ova deformacija stopala vrlo je rijetka u Japanaca, zbog njihove tradicionalne obuće. Međutim, poznato je da puno osoba bez tegoba koristi modernu i usku obuću, pa to znači da postoje i unutarnji čimbenici koji su specifični za svaku pojedinu osobu. Postoji genetska predispozicija razvoju halux valgusa, jer 70 do 90 posto osoba s ovom deformacijom ima pozitivnu nasljednu komponentu. Osim primarnih (idiopatskih) razloga, halux valgus deformacija može nastati i kao posljedica brojnih drugih stanja i ozljeda; reumatskog artritisa, moždanog udara, skraćenja Ahilove tetive, spuštenih stopala, neuromuskularnih bolesti i slično.

Možda te zanima... Signali kojima ti stopala poručuju da nosiš pogrešnu obuću Zdravlje

Specijalne vježbe kao preventivna mjera

ZK: Može li hallux valgus potaknuti nastanak drugih zdravstvenih teškoća i kojih?

Deformirano i bolno stopalo mijenja se pri stajanju i hodu. Mijenja se statičko opterećenje, način hoda, dolazi do promjene opterećenja u području koljena, kukova i kralješnice.

ZK: Koji su simptomi nastajanja hallux valgusa i može li se u ranoj fazi prevenirati razvoj deformacije i kako?

Pacijenti sa sklonošću razvoju ove deformacije trebali bi provoditi redovite vježbe za jačanje mišića stopala, često hodati bosi, koristiti otvorenu obuću, koristiti noćne ortoze za zadržavanje palca u optimalnom položaju, kao i provoditi specijalne vježbe za korekciju deformacije.

Možda te zanima... Provjeri imaš li ravna stopala i 6 vježbi za smanjenje bolova u nogama Zdravlje

Dug Oporavak i mogućnost povratka na staro

ZK: Je li operacija jedino rješenje?

Operacija nije uvijek jedino rješenje. Kod pacijenata s neuromuskularnim bolestima, hiperelasticitetom i ligamentarnom nestabilnošću – velika je mogućnost ponovnog javljanja deformacije. Indikacija za operaciju je bolna deformacija koja otežava stajanje i hod te nošenje obuće.

ZK: Je li operativni postupak zahtjevan, kakvi su rezultati i koliko traje oporavak?

Korekcija deformacije valgusa palca mora biti suštinska – dakle da operacija "poništi" negativni učinak nastale deformacije. Nije rješenje samo ukloniti bolnu kvrgu s unutarnje strane stopala, već u cijelosti restaurirati prednji svod stopala i optimizirati statiku. Dobra indikacija i metoda minimaliziraju rizik povratka deformacije koji je općenito vrlo velik i različit je - ovisno o metodi koja se koristi. Oporavak ovih zahvata je relativno dug, 4 tjedna rasteretnog hoda, a oteklina stopala može trajati od 6 do 10 tjedana nakon operacije.

Dr. sc. Hrvoje Klobučar savjetuje kako odabrati idealnu obuću.

Komentari 0

Komentiraj, znaš da želiš!

Za komentiranje je potrebno prijaviti se. Nemaš korisnički račun? Registracija je brza i jednostavna, registriraj se i uključi se u raspravu.