Psiha i seks 02. srpnja 2025.

Može li redoviti seks smanjiti simptome menopauze poput vaginalne suhoće i bola?

Foto: Unsplash
zdrava krava postala miss7zdrava.24sata.hr

Za mnoge žene, perimenopauza i menopauza dolaze s nizom fizičkih i emocionalnih promjena, uključujući promjene u seksualnom nagonu i samom iskustvu seksa.

Tijekom i nakon menopauze, čak četiri od pet žena iskusi genitourinarni sindromom menopauze - skup simptoma koji uključuju vaginalnu suhoću, peckanje, probleme s mokrenjem i vaginalni bol tijekom seksa.

Rezultati nove studije provedene na ženama u Japanu ukazuju na to da žene koje redovito imaju spolne odnose imaju manju vjerojatnost da će osjetiti bol u vulvi od žena koje nemaju spolne odnose. Istraživači su zaključili da se "neke seksualne funkcije i simptomi mijenjaju s godinama, ali se mogu održati kod žena koje imaju redovitije spolne aktivnosti".

Neki stručnjaci, međutim, smatraju da bi bila velika pogreška na temelju podataka zaključiti da će više seksa riješiti medicinski problem bolnog seksa. "Ono što je ova opservacijska studija u osnovi otkrila jest da žene koje ne osjećaju bol tijekom seksa jesu one koje imaju spolne odnose. A žene koje osjećaju bol tijekom seksa imaju manju vjerojatnost da će biti seksualno aktivne - što također ne čudi", kaže za Everyday Health dr. Lauren Streicher, koja nije sudjelovala u studiji.

Dok je želja opadala, orgazam i seksualno zadovoljstvo ostali su isti

Studija je uključivala više od 900 Japanki u dobi od 40 do 79 godina koje su bile seksualno aktivne u protekloj godini.

Istraživači su ih podijelili u dvije skupine:

  • Žene koje su imale spolne odnose u posljednja tri mjeseca.
  • Žene koje nisu bile spolno aktivne u posljednja tri mjeseca, ali jesu u protekloj godini.

Ključni nalazi uključuju:

  • Žene koje su bile spolno aktivne u posljednja tri mjeseca prijavile su manje simptoma vaginalne suhoće, bola i iritacije tijekom svakodnevnog života.
  • Želja, uzbuđenje i sposobnost lubrikacije smanjivali su se s godinama, ali orgazam i zadovoljstvo ostali su otprilike isti, posebno među ženama koje su održavale redovitu seksualnu aktivnost.
  • Žene u skupini s redovitom aktivnošću bile su općenito mlađe i vjerojatnije da su bile u premenopauzi, što bi djelomično moglo objasniti nalaze, napominju autori. Ipak, veza između redovite intimnosti i manje simptoma ostala je prisutna, čak i nakon prilagodbe faktora poput dobi i hormonske terapije.

Za žene s genitourinarnim sindromom u menopauzi koje osjećaju bol tijekom spolnog odnosa, češći spolni odnosi neće pomoći da seks postane manje bolan, kaže dr. Streicher. "Upravo suprotno. Ako osjećaju bol, spolni odnos to samo pogoršava. Tijelo prelazi u 'obrambeni' način rada - mišići zdjeličnog dna se stežu i žene osjećaju veću suhoću", objašnjava.

"Ako redovito imaju penetraciju, bilo da se radi o penisu, igrački, vibratoru, to potiče protok krvi, pomaže kod podmazivanja i održava tkivo elastičnim", kaže dr. Streicher.

Možda te zanima... 5 načina na koje se seks zapravo poboljšava tijekom perimenopauze Psiha i seks

Ako osjetite bol tijekom seksa, potražite liječničku pomoć

"Nikada nije u redu osjećati bol tijekom seksa. Ako osjećate bol tijekom penetracije, trebali biste prekinuti spolni odnos ili penetrativni seks. Ne kažem 'Nemojte imati spolne odnose', jer možete imati spolne odnose na mnogo načina osim penetracije", napominje dr. Streicher.

Trebali biste razgovarati s liječnikom - po mogućnosti stručnjakom za menopauzu - kako biste dobili liječenje, kaže ona.

Monica Christmas, dr. med., suradnica medicinskog direktora Društva za menopauzu i izvanredna profesorica opstetricije i ginekologije na Sveučilištu UChicago Medicine, kaže da nalazi ističu važnost dijagnosticiranja i liječenja genitourinarnog sindroma u menopauzi.

"Za razliku od drugih simptoma povezanih s menopauzom poput vazomotornih (valunga i noćnog znojenja) ili simptoma povezanih s raspoloženjem koji se s vremenom mogu poboljšati bez liječenja, genitourinarni simptomi se ne poboljšavaju", kaže dr. Christmas.

Vaginalna estrogenska terapija je najučinkovitija terapija

Za blagu nelagodu tijekom spolnog odnosa, hidratantne kreme i lubrikanti koji se mogu kupiti bez recepta mogu pružiti određeno olakšanje, ali kada simptomi potraju ili su umjereniji do jaki, potrebna je terapija na recept, kaže Christmas.

"Lokalna terapija niskim dozama estrogenske terapije za rodnicu sigurna je i vrlo učinkovita u ublažavanju neugodnih vulvovaginalnih simptoma koji doprinose bolu i izbjegavanju spolnog odnosa", dodaje ona. "Za razliku od sistemske hormonske terapije, gotovo da nema kontraindikacija za lokalnu terapiju niskim dozama vaginalnog estrogena." 

Estrogenska terapija za rodnicu dolazi u brojnim formulacijama, uključujući vaginalete i kreme koje se primjenjuju dva puta tjedno ili vaginalni prsten koji se umeće svaka tri mjeseca. "Terapija se može započeti u bilo kojem trenutku i nastaviti neograničeno", objašnjava Christmas.

Iako je estrogenska terapija za rodnicu učinkovita za mnoge žene, neće riješiti problem za sve. "Zato je važno osobno posjetiti liječnika radi dijagnoze", napominje ona.

Možda te zanima... Bol tijekom seksa: Najčešći uzroci i kako ih riješiti Zdravlje

Komentari 0

Komentiraj, znaš da želiš!

Za komentiranje je potrebno prijaviti se. Nemaš korisnički račun? Registracija je brza i jednostavna, registriraj se i uključi se u raspravu.