Kao psihologinja koja se specijalizirala za pomoć ženama koje se suočavaju s anksioznom privrženošću, Marie Land brzo je primijetila nešto što je gotovo svim njezinim klijenticama bilo zajedničko: bile slobodne ili u novoj vezi, žene su bile sklone razmišljanju o svojim prošlim vezama do gotovo sabotirajućeg stupnja.
Land to ponašanje naziva 'ljubavni odjek' (engl. love echoing). “Ljubavni odjek javlja se kada se vratite sjećanjima, mislima i iskustvima s osobom prema kojoj ste gajili romantične osjećaje, ali s kojom više niste”, objasnila je Land za HuffPost.
Iako je zdravo procesuirati prethodne veze, Land smatra da ponekad možete previše obraditi detalje i da činjenice vaše prošle veze možda nisu relevantne za vašu trenutnu situaciju. Na primjer, rekla je da možda sami sebe krivite što ste pogriješili u vezi s bivšim: kudite se što ste pali na svoju ideju o njemu umjesto da ste procijenili i donosili odluke na temelju njegovih postupaka. Sada kada ponovno idete na spojeve, brinete se da nećete uspjeti ispravno 'pročitati' nove potencijalne partnere. To je ljubavni odjek.
"U području spojeva i veza postoji dovoljno prostora za neuspjeh, ali osoba koja pokazuje znakove ljubavnog odjeka želi razumjeti kako je mogla biti u krivu toliko dugo, kako bi spriječila buduće povrede". Dok razmišljate o svojim pogreškama s bivšim, ostavljate malo prostora za ulazak nove osobe u vaš život. Možda idete na spojeve, ali toliko ste oprezni prema drugim ljudima da nema mjesta za rast.
Jennifer Chappell Marsh, terapeutkinja za parove, misli da je lako dopustiti da ovakvo ponašanje stane na put novim romantičnim vezama. “Kad klijent dođe na terapiju i govori o nečemu poput ljubavnog odjeka, ono što često opisuje su dugotrajne emocije iz prošle veze”, rekla je za HuffPost. “Ljubav ne nestaje tek tako kada veza završi. Umjesto toga, za sobom može ostaviti emocionalne otiske – sjećanja, neriješene osjećaje i ponašanja – koji nastavljaju utjecati na to kako se osoba bavi sadašnjošću", objasnila je Chappell Marsh.
Možda primjećujete da se navike iz vaše prošle veze, poput pretjerane susretljivosti ili straha od napuštanja, još uvijek se pojavljuju u vezi s novim partnerom, pa zbog toga želite prerano napustiti vezu (ili se nezdravo vezati za tu osobu). “To su ljubavni odjeci i često su snažniji kada je veza naglo prekinuta ili je ostavila emocionalne ožiljke”, dodala je Chappell Marsh.
Iako muškarci sigurno mogu doživjeti ljubavni odjek, Land je rekla da istraživanje sugerira da je ruminacija češća među ženama iz nekoliko razloga. “Prvo, vjerojatnije je da će žene koristiti strategije suočavanja usmjerene na emocije, kao što je traženje socijalne podrške ili duboko razmišljanje o problemima, stvari koje mogu započeti kao zdravi načini suočavanja, a zatim mogu postati nezdravi”, rekla je.
Studije također sugeriraju da bi žene mogle biti osjetljivije na kognitivne obrasce kao što su samooptuživanje i samoocjenjivanje, koji su usko povezani s ruminacijom. “Žene su također socijalizirane da budu pažljivije u odnosima”, dodala je Land. "Često preuzimaju pretjeranu odgovornost za održavanje odnosa".
Kako stilovi privrženosti igraju ulogu u tome?
Ljubavni odjek najčešći je među onima koji su anksiozno vezani. Naš stil privrženosti ― bilo da je riječ o anksioznoj, izbjegavajućoj ili sigurnoj privrženosti ― poprima oblik u djetinjstvu, na temelju toga kako su se prema nama ponašali naši roditelji ili skrbnici. To je način na koji se emocionalno povezujemo s drugima u kontekstu bliskih odnosa. Osobe s anksioznim stilovima privrženosti mogu se bojati napuštanja u vezama, svakako više od onih sa sigurnim stilovima privrženosti.
"Istraživanja su utvrdila da je anksiozni stil privrženosti u korelaciji s anksioznošću i depresijom kod žena, ali vjerujem da je ruminacija, poput ljubavnog, također značajan način na koji se ovaj stil pokazuje", rekla je Land. "To je dio pretjeranog razmišljanja nad kojim stvarno trebamo bolju kontrolu".
Vrijedno je napomenuti da je zdravo nakon prekida procijeniti vlastite obrasce ponašanja i vidjeti što možete učiniti bolje ili što možete naučiti iz iskustva. Ali u kojem trenutku takvo razmišljanje postaje nezdravo? Kada vam vaše pretjerano razmišljanje stvara nevolju? Kada vas to sprječava da živite svoj život u potpunosti? To su pitanja koja si, prema Land, trebate postaviti. Ako previše razmišljate i to nema nikakvog učinka na vaše raspoloženje ili radnje, onda zapravo nema problema, dodala je. Nažalost, to često nije slučaj.
Što učiniti ako ste skloni ljubavnom odjeku
Ako ste skloni ljubavnom odjeku, pokušajte se podsjetiti da su vaše prošle veze poput starih filmova. Gledali ste ih, znate kraj i nešto ste naučili. Ali ako dopuštate da ta iskustva utječu na vašu sadašnjost ili budućnost, vrijeme je da to promijenite.
“Uspoređivanje vašeg sadašnjeg partnera s bivšim nije samo nepravedno prema vašoj novoj vezi, već je nepravedno i prema vama”, rekla je Chappell Marsh. "To vas sprječava da budete potpuno prisutni, a to je mjesto gdje se zapravo događaju sve dobre stvari - poput povezanosti, intimnosti i povjerenja".
Dakle, kako ne biste upali u taj začarani krug, ostanite prisutni što je više moguće. “Kada se ta prošla iskustva počnu prikradati, zapitajte se: Je li ova misao korisna? Je li to relevantno? Ili je to samo strah koji odjekuje iz prošlosti? Ako je riječ o strahu, priznajte i pustite to”, naglasila je Chappell Marsh. “Ovdje se ne radi o poricanju vaše prošlosti, već o prepoznavanju kada otima vašu sadašnjost”.