Intimnost uključuje osjećaje emocionalne bliskosti i povezanosti s drugom osobom i želju da podijeliš svoje najdublje misli i osjećaje. O intimi obično učimo kroz odnose oko nas, osobito unutar naših obitelji, no koji su to ključni elementi kojima se postiže intimnosti?
Psychology Today prenosi sedam elementa koji razlikuju sretne intimne odnose od povremenih odnosa.
Znanje
Međuzavisnost
Briga
Povjerenje
Prema nekima, povjerenje je ono što drži ostalih šest elemenata intimnosti zajedno. Povjerenje je koncept koji ne možemo jasno definirati, ali ga svakako osjećamo. Povjerenje je pouzdanje u drugu osobu da se ponaša na častan i pošten način ili da nam neće namjerno uzrokovati štetu.
Komplementarnost
Zdravi intimni odnosi uključuju partnere koji jedno drugom odgovaraju u potrebama. To znači prepoznavanje, razumijevanje i podržavanje jednog drugoga, i to u doba boli (npr. gubitak roditelja ili posla) i dobitka (npr. dobivanje promocije, najave trudnoće). Kad se svaki partner osjeća kao da drugi zadovoljava svoje potrebe, to kulminira osjećajem poštovanja i ljubavi.
Zajedništvo
Nakon određene točke unutar zdravog intimnog odnosa, svaki partner prepoznaje tijesnu vezu i mijenja svoj pogled s "ja" u "mi". Na primjer, na početku odnosa, partner može reći: "Ivan i ja idemo na izlet ovaj vikend", kad se odnos produbljuje, oba partnera mijenjaju svoje stajalište o sebi, kao i njihovom leksikonu: "Ovog smo vikenda išli u restoran."
Predanost
Konačno, unutar intimnog odnosa postoji zajednička volja da se veza nastavi, što dodatno dopušta rast ostalih šest sastavnica intimnosti. S idejom da se odnos nastavlja neodređeno vrijeme, povjerenje se produbljuje, zajedničko znanje se povećava, a briga i zajedništvo pojačavaju.