Psiha i seks 08. studenoga 2024.

Kako biste poboljšali svoje zdravlje, budite ljubazni i pomažite drugima

Foto: Unsplash+
zdrava krava postala miss7zdrava.24sata.hr

Kada ste pomogli nekome na bilo koji način ili bili ljubazni, sigurno ste se osjećali dobro.

A postoji fiziološki razlog za to, kaže za Yahoo Life psihijatrica dr. Brook Choulet. "Biti ljubazan prema bilo kome - strancu ili ne - može aktivirati sustav nagrađivanja u našem mozgu", objašnjava ona. "Ovaj sustav otpušta neurotransmitere poput dopamina koji stvara osjećaj užitka, kao i oksitocin koji može potaknuti osjećaje povjerenja i povezanosti".

Ipak, prednosti nadilaze taj osjećaj koji grije srce. Psihoterapeutkinja Kristie Tse dodaje da te interakcije potiču pozitivnije emocionalno stanje snižavanjem razine kortizola, glavnog hormona stresa u tijelu. Visoke razine kortizola mogu povisiti krvni tlak, što opterećuje 8srce. No, ako smo ljubazni - prema drugima, ali i prema sebi - možda također štitimo zdravlje svog srca, otkrili su istraživači.

Još jedan razlog zašto je ljubaznost toliko važna? Pomaže nam da kultiviramo društvene veze s ljudima kojima smo pomogli, objašnjava psihologinja Heidi Kar. Ona napominje da su ljudi, u svojoj srži, društvena bića koja se oslanjaju na veze koje stvaraju u svojim životima kako bi osigurali dobrobit svog mentalnog zdravlja.

Ne morate ni ove trenutne društvene veze pretvoriti u duboka prijateljstva, dodaje Kar. Čak su i mali trenuci povezanosti izravno povezani s nižim razinama depresije i boljim mentalnim zdravljem, kaže ona.

Zašto je to dobro i za vašu zajednicu

Nije samo trenutačno poboljšanje raspoloženja ono što čini ljubaznost tako ispunjavajućom. Ona također ima pozitivan učinak na vašu širu zajednicu, kaže stručnjak za mentalno zdravlje Robert Cuyler. Napominje da kada je jedna osoba ljubazna, to potiče i druge ljude da budu dobri, stvarajući pozitivnije i povezanije okruženje. "Povezanija zajednica poboljšava mentalno zdravlje smanjujući osjećaj izoliranosti i promičući kolektivnu sreću".

Klinički psiholog Dakari Quimby kaže da ova kultura ljubaznosti stvara dobar temelj povjerenja i suradnje. “Zajednice s jakim naglaskom na ljubaznosti obično imaju bolje, sigurnije odnose među stanovnicima”, kaže Quimby. "Imati poticajno okruženje odlično je za opću dobrobit i sreću."

Evo nekoliko primjera kako možete stvoriti kulturu ljubaznosti u svojoj zajednici:

  • Pokažite zahvalnost prema članovima zajednice, primjerice poštarima ili smetlarima
  • Volontirajte
  • Donirajte vrijeme ili novac lokalnim dobrotvornim organizacijama 
  • Budite domaći ili prisustvujte događajima u zajednici
  • Pomognite susjedima u nevolji u kućanskim poslovima.
Možda te zanima... Osjećao sam se neispunjeno i prazno dok nisam usvojio ovih 9 navika Psiha i seks

Možete li dati previše?

Biti ljubazan prema drugima odličan je način da se osjećate bolje, ali morate biti ljubazni i prema sebi. Osjećaj da se iskorištava vaša ljubaznost ili da previše radite za druge ljude i zanemarujete vlastite potrebe, može dovesti do izgaranja ili ogorčenosti, kaže savjetnica za mentalno zdravlje, Rachel Marmor.

"Važno je prakticirati ljubaznost sa zdravim granicama", kaže Marmor. “Baš kao što pretjerano davanje može iscrpiti naše resurse, znanje kada i kako reći 'ne' osigurava da brinemo o vlastitom mentalnom zdravlju​,” napominje ona. 

Možda te zanima... Razlika između iskrene ljubaznosti i 'dragosti' postoji Psiha i seks

Komentari 0

Komentiraj, znaš da želiš!

Za komentiranje je potrebno prijaviti se. Nemaš korisnički račun? Registracija je brza i jednostavna, registriraj se i uključi se u raspravu.