Nedavna studija otkrila je da su heteroseksualni parovi koji su spavali u fizički bližim položajima na početku sna prijavili manji stres i manje nesigurnu emocionalnu privrženost.
San je ključan za fizičko i mentalno zdravlje. Podržava kognitivno funkcioniranje, regulaciju raspoloženja, snagu imunološkog sustava i opće blagostanje. Iako se spavanje često proučava kao individualna aktivnost, većina odraslih dijeli krevet s romantičnim partnerom.
Spavanje s partnerom može potaknuti osjećaje sigurnosti i emocionalne povezanosti, što može poboljšati kvalitetu sna. Fizička bliskost tijekom spavanja - poput maženja ili ljubljenja - može povećati oslobađanje oksitocina, hormona povezanog s povezivanjem i opuštanjem. Istraživanja pokazuju da parovi koji sinkroniziraju svoje obrasce spavanja imaju tendenciju izvještavati o većem zadovoljstvu vezom i boljoj kvaliteti sna.
Autori studije Josh R. Novak i Kaleigh C. Miller primijetili su da, iako parovi često ostaju na "svojoj strani" kreveta, redovito prelaze tu granicu radi maženja, nježnosti i seksa. Također su istaknuli da ljudi mogu zauzeti različite položaje spavanja kada dijele krevet u usporedbi s onima kada spavaju sami.
Istraživači su proveli studiju kako bi ispitali jesu li preferirani položaji spavanja pojedinaca povezani s položajima spavanja koje su koristili sa svojim partnerima na početku sna (kada prvi put zaspu, prije nego što promijene položaj tijekom noći). Također su istražili je li fizička bliskost tijekom spavanja povezana s poremećajima spavanja, percipiranim stresom, stilovima privrženosti i drugim karakteristikama odnosa.
U studiji su sudjelovala 143 heteroseksualna para. Prosječna dob muškaraca bila je 43 godine, a žena 40 godina, a parovi su u prosjeku bili zajedno 13 godina. Pedeset i dva para izjavila su da imaju isti kronotip (jutarnji ili večernji tip).
Sudionici su prijavili stupanj fizičke bliskosti u svom tipičnom položaju za spavanje na početku sna. Također su dovršili procjene percipiranog stresa, tip emocionalne privrženosti, poremećaja spavanja, pospanosti tijekom dana i svog preferiranog individualnog položaja za spavanje. Prikupljene su dodatne demografske i kontekstualne informacije, uključujući duljinu veze, prihode i dijele li krevet djeca ili kućni ljubimci.
Rezultati nisu pokazali značajnu povezanost između preferiranog položaja spavanja pojedinca i položaja spavanja para na početku. Međutim, parovi koji su prijavili fizički bliže položaje spavanja - poput položaja žlice, isprepleteni ili licem u lice - također su prijavili niže razine percipiranog stresa i niže razine anksiozne ili izbjegavajuće privrženosti.
"Otkrili smo da su bliži položaji spavanja kod para (žlica, isprepleteni ili licem u lice) povezani s nižim percipiranim stresom para i manje nesigurnom privrženošću, ali nisu bili povezani s poremećajem spavanja ni izravno ni neizravno. Stoga naša studija podupire ideju da maženje na početku spavanja može biti korisno za fiziološko i relacijsko funkcioniranje, ali buduća istraživanja u ovom području su kritično potrebna i puno toga tek treba istražiti i razumjeti", zaključili su autori studije.
Priroda studije ograničava uzročnu interpretaciju. Ostaje nejasno poboljšava li fizička bliskost kvalitetu veze ili sigurniji parovi prirodno zajedno spavaju u bližim položajima. Osim toga, istraživači su napomenuli da položaji spavanja na početku možda ne odražavaju kako parovi spavaju tijekom noći.