Znanstvenici sa Sveučilišta Minnesota u radu "Food As Information - Examples od the Roles Nutrients Play" (Primjeri kako nutrijenti utječu na organizam) otkrivaju kako hranjive tvari djeluje na pojedine organe i omogućuju im da obave svoju funkciju. Napominju i da je ovaj prikaz samo ilustracija te da je puno više hranjivih tvari uključeno u procese koje navode, uključujući minerale u tragovima i ko-faktore.
- Za imunološku funkciju bitni su: vitamin A, vitamin E, cink, folna kiselina, vitamin B-6, riboflavin, magnezij, selen, vitamin C
- Za živčani sustav: natrij, kalij, magnezij, kalcij, vitamin B6, folna kiselina, vitamin B12, bakar, vitamin C
- Za regeneraciju tkiva: vitamin A, vitamin E, bakar, riboflavin, magnezij, vitamin B6, vitamin C
- Za metabolizam: kalij, tiamin, niacin, vitamin B6, magnezij, riboflavin, folna kiselina, vitamin C
Megnezij je neophodan za sve gore navedene funkcije. Magnezij je mineral koji se nalazi u cjelovitom zrnu, pšeničnim klicama, orasima i sjemenkama (posebno sjemenkama bundeve), soji, tofuu, tamnoj čokoladi, tamnozelenom povrću, mahunarkama, jogurtu i drugim mliječnim proizvodima, ribi. Međutim, na količinu magnezija u bilo kojoj hrani bogatoj magnezijem utječe sadržaj tla u kojem je hrana uzgajana. A činjenica je da se udio magnezija u tlu tijekom prošlog stoljeća značajno smanjio pa ga nije uvijek jednostavno unijeti u dovoljnoj količini isključivo putem hrane.
Funkcije magnezija
- Potreban za zdrave kosti
- Sudjeluje u prijenosu živčanih impulsa
- Opušta mišiće
- Povećava energiju
- Doprinosi zdravlju krvnih žila
- Snižava krvni tlak
- Povećava HDL kolesterol
- Pomaže u kontroli šećera u krvi
- Potiče zacjeljivanje rana
- Pojačava imunološku funkciju
Što se događa kad u organizmu nedostaje magnezija
Ako neka osoba tijekom određenog vremena ne dobije dovoljno magnezija može doći do
- povišenog krvnog tlaka
- grčenja mišića
- aritmije
- zatvora.
Potreba za magnezijem povećava se kod ljudi koji su pod stresom, razdražljivi su i skloni depresivnim stanjima, imaju problema s grčevima u mišićima, žgaravicom i usporenom probavom, kod sportaša, trudnica i dojilja.
Kako osigurati dovoljne količine magnezija
Novija istraživanja pokazala su da, ako se radi o niskoj razini magnezija najbolje ga je nadoknaditi kroz oralne dodatke prehrani i topički, odnosno upotrebom magneziju u obliku spreja koji se nanosi na kožu ili putem kupki. Otopina magnezija može se prskati na kožu, a tijelo ga može brže apsorbirati jer ulazi izravno u krvotok i tkiva, a pri tom ne ulazi u bubrege kao što je to slučaj kod oralne konzumacije magnezija. Prednost je i što tako tijelo uzme magnezija koliko treba, a ostatak ne apsorbira.
Prevelike doze magnezija mogu uzrokovati nuspojave
Dodatke magnezija treba uzimati oprezno i tek nakon što se dobro informiraš jer previsoke doze mogu uzrokovati nuspojave poput
- proljeva
- umora
- slabosti mišića
- smanjenih otkucaja srca i krvnog tlaka
- plitkog disanja
- gubitka refleksa.