Stanje kože je odraz procesa koji se događaju unutar tijela. Stoga, ako imaš loš ten i često ti se pojavljuju akne iako su pubertetske godine iza tebe, vrijeme je da svoju kožu počneš hraniti iznutra i voditi računa o izboru namirnica
Svaka promjena na koži, bilo da je riječ o njenom starenju, aknama ili čak kožnim poremećajima, često predstavlja manifestaciju nutritivne neravoteže unutar organizma.
Riba je glavni izvor omega-3 masnih kiselina
Pažljivo sastavljen jelovnik, čiju okosnicu čine cjelovite žitarice, voće i povrće, leguminoze te riba kao glavni izvor omega-3 masnih kiselina, najbolji je saveznik u obnavljanju epitela tkiva i postizanju zdravog izgleda kože. I u slučaju specifičnih kožnih poremećaja, raznolikom i uravnoteženom prehranom možeš učiniti mnogo za smanjenje neugodnih simptoma.
Čokolada nije krivac za akne
Suprotno općem vjerovanju, ne postoje znanstveni dokazi da čokolada uistinu uzrokuje nastanak akni. Ipak, čini se da određena hrana kod osjetljivih pojedinaca može potencirati njihovu pojavu. Tako je studija iz 2008. godine objavljena u časopisu Journal of the American Academy of Dermatology utvrdila vezu između unosa mlijeka i povišenog rizika od pojave akni i kod dječaka i kod djevojčica.
Pritom se kao najproblematičnije pokazalo obrano mlijeko, vjerojatno iz razloga što sadrži ili hormone ili bioaktivne molekule poput progesterona, androgenih hormona i IGF-1 čimbenika, koji utječu na endogene hormone i potiču nastanak akni.
Drugi uzročnici nastanka akni
No nije samo povećan unos mlijeka krivac za nastanak akni. Hrana koju karakterizira značajan sadržaj šećera i drugih ugljikohidrata s visokim glikemijskim indeksompotiče razvoj akni u osjetljivih pojedinaca. U tom konteksu nije bezazlena ni hrana koja obiluje zasićenim masnim kiselinama poput crvenog mesa i suhomesnatih proizvoda.
Što jesti ako su problem akne
Kako bi pobijedila akne, savjetuje se prehranu temeljiti na cjelovitim žitaricama i svježem voću i povrću. Cjelovite žitarice obiluju prehrambenim vlaknima koja pomažu pokretljivost crijeva i detoksikaciju organizma. Na taj način se sprječava akumulacija toksina u tkivu koji mogu izazvati probleme s kožom. Te namirnice ujedno imaju niski glikemijski indeks što je svakako poželjno u borbi s aknama.
Biraj kvalitetne namirnice
Akne su ponekad simptom deficita cinka, stoga adekvatan unos ovog važnog minerala pomaže postizanju čistog lica. Svakako u jelovnik uvrsti ribu i morske plodove, sjemenke suncokreta i sezama te jaja.
Zahvaljujući protuupalnom učinku, hrana bogata omega-3 masnim kiselinama poput plave ribe, plodova mora, orašastih plodova i lanenih sjemenki važan je saveznik u rješavanju problema akni.
Popis savezničkih namirnica:
- Integralne žitarice, osobito zobene pahuljice
- Leća, grah, soja
- Zeleno lisnato povrće
- Jabuke, kruške, bobičasto voće, citrusno voće
- Orašasti plodovi
- Sjemenke, osobito lanene
- Riba, osobito srdelice, losos, tuna
- Ekstra djevičansko maslinovo ulje
- Zeleni čaj (nezaslađeni)
Hrana koju treba izbjegavati- Bijela riža, bijeli kruh, bijeli šećer
- Slatkiši i slastice
- Mlijeko i mliječni proizvodi
- Margarin, maslac i mast
- Suhomesnati proizvodi
- Hrana koja obiluje jodiranom soli (jer jod može pogoršati stanje)
- Luk i alge (jer sadržaje jod)
- Alkohol, kofein, gazirana pića
- Pržena hrana
Pomažu li dodaci prehrani?
- Bijela riža, bijeli kruh, bijeli šećer
- Slatkiši i slastice
- Mlijeko i mliječni proizvodi
- Margarin, maslac i mast
- Suhomesnati proizvodi
- Hrana koja obiluje jodiranom soli (jer jod može pogoršati stanje)
- Luk i alge (jer sadržaje jod)
- Alkohol, kofein, gazirana pića
- Pržena hrana
Pomažu li dodaci prehrani?
Vitamin A i beta-karoten mogu uvelike pomoći u sprječavanju nastanka akni i isušivanja kože, no pri uzimanju suplemenata nužan je oprez i savjetovanje sa stručnom osobom, jer je vitamin A u prevelikim količinama toksičan. Od koristi može biti i vitamin B skupine te cink.