Malo je vremena potrebno da se tvoj fizički napredak postignut treninizma snage ili kardia "unazadi". Tijekom ljeta i godišnjih odmora svi češće preskačemo treninge, ali ako u potpunosti prestaneš vježbati možeš izgubiti i do 50% tjelesnih postignuća u samo jednom tjednu, tvrdi Pete Magill, trener atletike i autor knjige "Build Your Running Body".
"Kada vježbamo, potičemo sintezu proteina, poput mitohondrija i enzima, kako bismo zadovoljili zahtjeve koje postavljamo našem tijelu. Kada prestanemo vježbati, eliminiramo 'potražnju', pa počinjemo gubiti uloženo", tvrdi Jason Karp, doktor fiziolog i autor knjige "Running for Women".
Naime, količina krvi koja je dostupna tvom srcu za "pumpanje" počinje se smanjivati nakon samo tjedan dana. Volumen mitohondrija u tvojim mišićima također se smanjuje kada ne vježbaš. Istovremeno, tvoj živčani sustav prestaje koristiti "puteve" koji kontroliraju mišićne kontrakcije, uzrokujući slabost mišića i manje energije za svaki pokret. To znači da će tvoje tijelo trebati više kisika kako bi obavilo vježbu. Enzimi odgovorni za metabolizam u mišićima opadaju. Nećeš moći naprezati svoje srce, pluća, mišiće i um kao kao što si jednom mogla.
Možda zvuči pomalo zastrašujuće, ali važno je da isplanirano napraviš i pauzu jednom do dvaput godišnje na dva do tri tjedna, što će obnoviti tvoj živčani sustav, mišiće i vezivno tkivo, objašnjava Magill. Pretjerivanje s treninzima može biti lošije nego manjak jer može dovesti do ozljeda ili "pregrijavanja organizma".
Intenzitet tjelovježbe važniji je od trajanja ili učestalosti, pa Karp savjetuje da odradiš nekoliko intenzivnijih treninga radije nego da ih u potpunosti preskočiš. On također tvrdi da je proces vraćanja u formu dugotrajniji nego gubitak forme jer proteinima treba duže da se sintetiziraju nego razlože, ali trebaš biti strpljiva. Ponekad "putevi" koji kontroliraju funkciju tvojih mišića mogu "povratiti" tijelo u formu čak u jednom danu. Kratki planinski sprintevi odlični su za to.