Liječnici moraju poštivati protokol i pacijenta uputiti na pretrage kada je to potrebno kako bi bili sigurni u postavljenu dijagnozu jer su mnogi od simptoma jednaki za različite bolesti. Ali kad liječnici razgovaraju s članovima svoje obitelji i prijateljima imaju opušteniji pristup, osobito kada su u pitanju neke od čestih svakodnevnih tegoba.
Plinovi i nadutost
"Kad mi se netko od prijatelja požali da često ima plinove i pati od nadutosti, prvo ga pitam koliko kava popije na dan? Kava stimulira crijeva, a dodatak umjetnih zaslađivača dodatno pogoršava stvar. Zamjene za šećer upijaju vodu u gastrointestinalnom traktu, nadimaju i plinovi su učestaliji. Također mogu uzrokovati proljev. Moj savjet je da se kontrolira unos kave, odnosno sladila koja se koriste uz kavu", objašnjava dr. Sophie Balzora spec. gastroenterologinja.
Stres i gastrointestinalni trakt
"Uvijek kažem svojim prijateljima da postoji veza između crijeva i mozga. U gastrointestinalnom traktu postoji mnoštvo živaca koji su povezani s mozgom i zato ponekad kad si pod stresom osjećaš leptiriće u trbuhu. Ali stres može biti i okidač za stvarne fizičke simptome. Primjerice, često mi dođu pacijenti sa simptomima gastritisa, ali kad napravimo testove budu negativni. Najbolji lijek u tim slučajevima je upotrijebiti neku od metoda za opuštanje poput dubokog disanja ili hipnoze. Ako ni to ne djeluje, nervozu u trbuhu mogu smiriti neka od sredstava za smirenja. Ako imate neki od ovih simptoma razgovarajte sa svojim liječnikom, jer tek kada se zna uzrok može se propisati adekvatan lijek", kaže dr. John Pandolfino spec. gastroenterolog i hepatolog.
Grlobolja nije uvijek to što misliš
"Moja ujna se često budi s kašljem, suhim grlom i promuklim glasom. Bila je kod otorinolaringologa prije nego što je razgovarala sa mnom i ispostavilo se da joj se kiselina iz želuca vraća u grlo dok spava. To se može dogoditi i tijekom dana, simptom je škakljanje u grlu nakon jela - osobitou ležećem položaju. Stavila sam je na lijekove i preporučila joj da navečer jede lagane obroke te da joj zadnji obrok u danu bude četiri sata prije spavanja kao i da si stavi dodatni jastuk. Pomoglo je", objašnjava dr. Aline Charabaty spec. gastroenterolog.
Nema lijeka za "glasna" crijeva
"Prošli tjedan sam bio kod zubara i čuo sam kako mu rade crijeva. On se ispričao, a ja sam se nasmijao i rekao mu da se to svima događa. Isto kao i srce, crijeva se konstantno grče, a sve je to dio probave. Povremeno te kontrakcije postanu glasne. Mogu biti i simptom gladi, ali ponekad se 'kruljenje' događa bez razloga i uglavnom onda kad je to najmanje poželjno za vrijeme sastanka i sličnim situacijama. Nažalost tu se ne može puno učiniti, ali brzo prođe", kaže dr. William Sandborn ravnatelj Centra za upalne bolesti crijeva na Sveučilištu California u San Diegu.
Pročitajte savjet nutricionistice što jesti za želudac bez boli.