Zdravlje 17. srpnja 2025.

Venus Williams o miomima maternice: "Liječnici su mi rekli da je to normalno"

Foto: MARIO ANZUONI/REUTERS Venus Williams
zdrava krava postala miss7zdrava.24sata.hr

Venus Williams, jedna od najpoznatijih tenisačica svijeta, nedavno je progovorila o svojoj borbi s miomima maternice (fibroidima).

Williams, 45, rekla je da miomi utječu na njezino zdravlje, tenisku karijeru i kvalitetu života već gotovo 30 godina. U intervjuu za NBC News Now, sedmerostruka Grand Slam prvakinja opisala je kako se sa simptomima fibroida, od intenzivnih grčeva do obilnog krvarenja, mučnine i uporne anemije, bori svaki mjesec. "Grlila sam WC školjku i čekala da prođe", rekla je.

Iako je znala da ima fibroide, nije shvaćala koliko su veliki ili ozbiljni, a liječnici su njezine brige više puta odbacivali. "Koliko god loše stvari bile za mene, ogromne količine krvarenja kakve ne možete zamisliti... liječnici su mi rekli da je to normalno", dodala je.

Tijekom Wimbledonskog turnira 2016. godine, bol je postao toliko intenzivan da se Williams srušila u svlačionici. Njezina sestra Serena Williams morala je pozvati liječničku pomoć. "Ležala sam na podu svlačionice, nisam se mogla pomaknuti", prisjetila se.

Tek kada je pronašla Centar za liječenje fibroida na NYU Langoneu, konačno je dobila učinkovit tretman za svoje stanje. "Nitko ne bi trebao prolaziti kroz ovo. Ne morate ovako živjeti."

Što su fibroidi? 

Iako točni uzroci fibroida nisu poznati, hormoni i genetski čimbenici mogu igrati ulogu u njihovom razvoju.

"Fibroidi su nekancerogeni tumori maternice građeni od mišićnog i vlaknastog tkiva", objasnila je Esohe Faith Ohuoba , dr. med., magistrica javnog zdravstva, ginekologinja i opstetričarka. "Mogu biti veličine sjemenke do veličine dinje“, rekla je za Healthline.

Ohuoba je dodala da će oko 70 % žena razviti fibroide do 50. godine života, a taj postotak raste kod mnogih žena drugih rasa, posebno crnkinja, gdje se broj penje na 80 %. "Crnkinje imaju tri puta veću vjerojatnost da će razviti fibroide nego bjelkinje. Također se kod njih dijagnoza postavlja u mlađoj dobi, često u 20-ima i 30-ima."

Fibroidi su često asimptomatski, što znači da neke žene možda neće osjetiti simptome. Međutim, simptomi mogu uključivati obilno ili produljeno menstrualno krvarenje, bol ili pritisak u zdjelici, nadutost, često mokrenje i bol tijekom spolnog odnosa.

"U nekim slučajevima, fibroidi mogu utjecati na plodnost ili trudnoću, a kronična priroda ovih simptoma može ometati posao, odnose, emocionalno blagostanje i ukupnu kvalitetu života“, rekla je Arielle Bayer, dr. med., reproduktivna endokrinologinja i specijalistica za neplodnost. 

Možda te zanima... Miomi: Simptomi i liječenje i koliko su česti nakon menopauze Zdravlje

Bol uzrokovana fibroidima može se zanemariti

Fibroide je teško dijagnosticirati i liječnici ih često previde te mogu zamijeniti njihove simptome za neko drugo stanje koje utječe na reproduktivno zdravlje. Međutim, simptomi fibroida mogu biti iscrpljujući. Kao i kod Venus Williams, neke žene mogu otkriti da se njihov bol ne shvaća ozbiljno ili se čak zanemaruje.

Ohuoba je rekla da je nedostatak svijesti o stanju ogroman dio ovog problema. "Nažalost, pacijentice ne shvaćaju da su njihovi simptomi problem kojemu treba posvetiti pozornost jer su poteškoće ili bolovi tijekom menstruacije normalizirani." Naglasila je važnost osvješćivanja i edukacije pacijenata i liječnika. "Čak je i Venus spomenula da je vidjela objavu na društvenim mrežama koja ju je potaknula da sazna više", istaknula je. "Kod fibroida posebno, prvo se nudi histerektomija za fibroide,  tj. njihovo potpuno uklanjanje, što je još jedan razlog zašto može doći do odbacivanja simptoma." 

Možda te zanima... Sedam razloga zbog kojih ti mjesečnica može biti obilnija nego inače Zdravlje

Kako se liječe fibroidi?

Kako se svijest o fibroidima širi, tako postaje  dostupno više mogućnosti liječenja. Potrebni su redoviti pregledi kako bi liječnik mogao pratiti promjene, objasnila je Ohuoba. "Postoje i lijekovi poput hormonske kontracepcije, agonista gonadotropin oslobađajućeg hormona (GnRH) i traneksamične kiseline“, nastavila je.

Liječenje može ovisiti o tome je li očuvanje plodnosti prioritet. "Embolizacija uterinih arterija (UAE) i ultrazvučni tretmani fibroida općenito se razmatraju kao opcije kada očuvanje plodnosti nije prioritet“, objasnila je Bayer.

Histerektomija je druga opcija, koja uključuje potpuno uklanjanje maternice. Za one koje žele održati plodnost, preferiraju se minimalno invazivni postupci poput histeroskopske ili laparoskopske miomektomije.

Novija mogućnost liječenja poznata kao radiofrekventna ablacija (Acessa postupak) koristi toplinu za uništavanje fibroidnog tkiva. "Ovaj postupak je minimalno invazivan i kroz male rezove u trbuhu pristupa se maternici kako bi se ciljalo na fibroide“, objasnila je Ohuoba.

Možda te zanima... Endometrioza: Zašto je teško dobiti dijagnozu i kako živjeti s njom? Zdravlje

Komentari 0

Komentiraj, znaš da želiš!

Za komentiranje je potrebno prijaviti se. Nemaš korisnički račun? Registracija je brza i jednostavna, registriraj se i uključi se u raspravu.