Zdravlje 09. lipnja 2025.

Teško zaspite ili se budite noću? Za dublji i mirniji san možda vam treba samo – 'ružičasti šum'

Foto: Unsplash+
zdrava krava postala miss7zdrava.24sata.hr

Iako je nesanica dugogodišnji problem mnogima, postoje jednostavni trikovi koji mogu pomoći da noću duže ostanete u fazi sna.

Jednostavne navike poput izbjegavanja gledanja na sat, ustajanja iz kreveta kada više ne možete zaspati i kratkih jutarnjih šetnji mogu pomoći u prevladavanju čestih ranih buđenja – poput onih oko 3 sata ujutro.

Slušanje "bijelog šuma" tijekom noći mnogima pomaže da se lakše opuste i dulje ostanu u snu.

No, kako je za HuffPost UK objasnila stručnjakinja za san dr. Deborah Lee iz Doctor Foxa (u suradnji s Bed Factory Direct), bijeli šum ne bi trebao biti jedini zvuk na koji se možete osloniti za bolji san.

"Određene vrste pozadinskih zvukova, poznatih i kao 'obojeni šumovi', mogu zapravo poboljšati kvalitetu sna, smanjiti noćna buđenja i pomoći vam da brže zaspite", objasnila je.

Jedan od tih zvukova je i “ružičasti šum”, za koji stručnjakinja otkriva da je najbolji za dubok san – ali i za jačanje pamćenja.

Možda te zanima... Ova svakodnevna aktivnost povećava rizik od nesanice za 59 posto Zdravlje

Što je ružičasti šum?

Moramo priznati – mnogi za "ružičasti šum" nisu nikada ni čuli.

A riječ je zapravo o prilično tehničkom pojmu: ružičasti šum, poznat i kao 1/f šum, frakcijski ili fraktalni šum, sadrži sve čujne frekvencije.

Iako bijeli šum pokriva isti raspon frekvencija, kod ružičastog šuma jačina zvuka smanjuje se za tri decibela po oktavi. U osnovi, to znači da je "ružičasti šum malo dublja verzija bijelog šuma", rekla je dr. Lee.

"Primjeri ružičastog šuma su, recimo, šuštanje lišća ili valovi oceana – zvukovi koje mnogi smatraju iznimno opuštajućima." Dr. Lee je dodala: "Dokazano je da ružičasti šum potiče dublji san, ali i poboljšava pamćenje."

Studija iz 2020. pokazala je da su sudionici koji su tijekom uspavljivanja slušali ružičasti šum koji se postupno stišavao ne samo brže zaspali, već su imali i kvalitetniji san.

Istraživanje iz 2022. godine također je pokazalo da su starije osobe koje su zaspale uz ružičasti šum imale više sporovalnog sna – faze sna koja je ključna za učvršćivanje pamćenja.

Možda te zanima... Nošenje čarapa u krevetu može vam pomoći da brže zaspite i duže spavate – evo zašto Zdravlje

Koje vrste ružičastog šuma možete slušati noću?

Postoje posebne playliste s ružičastim šumom koje možete pronaći na glazbenim platformama, a moguće je i kupiti uređaje za puštanje ružičastog šuma – iako su oni nešto rjeđi od onih s bijelim šumom.

"Svaki mozak drugačije reagira na zvukove", rekla je dr. Lee. "Ali ono što znamo jest da prava vrsta šuma, ako se koristi dosljedno, može znatno pomoći ne samo kod uspavljivanja, već i u održavanju sna tijekom noći."

Vrijedi isprobati različite zvukove kako biste pronašli onaj koji vam najviše odgovara, jer neće svi reagirati na isti način.

Možda te zanima... Namirnice bogate melatoninom, dodajte ih u prehranu za bolji san Hrana

Komentari 0

Komentiraj, znaš da želiš!

Za komentiranje je potrebno prijaviti se. Nemaš korisnički račun? Registracija je brza i jednostavna, registriraj se i uključi se u raspravu.