Jesu li ljudi u braku zdraviji i jesu li zdraviji zato što su u braku? Ove tvrdnje su toliko često izgovarane da ih mnogi prihvaćaju kao neosporne istine. Međutim, nedavna istraživanja, koja su metodološki često sofisticiranija od onih iz prošlosti, dovode u pitanje to uvjerenje.
Nedavno je objavljeno istraživanje iz 2025. godine koje je 18 godina pratilo razvoj demencije kod više od 24 000 starijih odraslih osoba. Svi oni koji nisu bili u braku – bilo da su bili razvedeni, udovci ili nikada nisu bili u braku – imali su manji rizik od razvoja demencije u odnosu na one koji su bili u braku. Njihov rizik bio je barem 50 posto niži. Osobe koje su cijeli život bile same (nikada nisu bile u braku) imale su najniži rizik, iako razlika u odnosu na ostale skupine koje nisu bile u braku nije bila statistički značajna.
Čini se da ovo otkriće proturječi dugotrajnom uvjerenju da je brak povezan s boljim kognitivnim zdravljem i dugovječnošću.
Da, ali: Istraživanje se oslanjalo na volontere - uglavnom bijele rase i u braku pa rezultati možda ne prikazuju širu populaciju.
Prethodna istraživanja povezivala su brak s pozitivnim zdravstvenim ishodima, uključujući:
- Manji rizik od srčanih bolesti
- Duži životni vijek
- Čak i smanjen rizik od demencije
Što kažu stručnjaci: "Ovo otkriće može promijeniti način na koji shvaćamo vezu između bračnog statusa i rizika od demencije", rekla je koautorica studije Selin Karakose s Medicinskog fakulteta Sveučilišta Florida State u Tallahassee za MedPage Today.
Napomenula je da, iako brak može imati prednosti, on također može donijeti stres, smanjenje društvenih kontakata i obveze oko skrbi za partnera, što sve može negativno utjecati na zdravlje mozga.
Postoji mogućnost da osobe koje nisu u braku kasnije saznaju za dijagnozu, jednostavno zato što nemaju partnera koji ih motivira da potraže medicinsku pomoć, što bi moglo utjecati na točne rezultate istraživanja. Ovo je jedno od ograničenja u istraživanju koje treba uzeti u obzir.
Promjene povezane s demencijom mogu početi i 20 godina prije nego što se pojave prvi simptomi, pa bi razdoblje od 40-ih do 60-ih godina moglo biti ključno za očuvanje zdravlja mozga, izvještava Alison Snyder iz Axios-a.
Kako biste očuvali zdravlje svog mozga i smanjili rizik od demencije, korisno je baviti se aktivnostima poput igre, učenja novih stvari i različitim oblicima tjelesne aktivnosti.
Znanstvenici sugeriraju da bi se u budućim istraživanjima demencije trebalo više fokusirati na čimbenike poput kvalitete braka, jer to može imati značajan utjecaj na zdravlje, uključujući rizik od demencije.