Muškarac iz Teksasa je doživio simptome slične srčanom udaru nakon što je popio previše vode.
John Putnam, 74, radio je kao radnik na uređenju krajolika u lipnju kada su temperature dosegle 37,7 ˚C. Kada je pokosio svoj drugi travnjak u danu, g. Putnam je već bio toliko žedan da je unutar pet sati popio gotovo 11 litara vode, piše Daily Mail.
Međutim, svladali su ga mučnina i umor, a navečer je osjetio u bol u prsima i imao je problema s disanjem. Hitno je prevezen u bolnicu zbog, kako je vjerovao, srčanog udara. Umjesto toga, pretrpio je trovanje vodom, koje se može dogoditi zbog previše vode u tijelu, a premalo natrija."Nisam ni znao da postoji takvo nešto", rekao je g. Putnam za Wall Street Journal. "Pio sam stalno vodu misleći da je to ono što mi treba", dodao je.
Incident se dogodio otprilike godinu dana nakon što je majka iz Indiane, Ashley Summers (35) umrla nakon što je popila skoro 2 litre vode u samo 20 minuta.
Znanstvenici kažu da je trovanje vodom, poznato kao hiponatrijemija sve češće zbog porasta toplinskih valova. Istraživanja NIH-a sugeriraju da to stanje pogađa između tri i šest milijuna Amerikanaca svake godine, ili barem jednu od 100 osoba.
Hiponatremija se javlja zbog ispijanja previše vode unutar kratkog vremenskog okvira zbog čega dođe do preopterećenja tjelesnih organa, odnosno bubrega. U normalnim uvjetima, bubrezi filtriraju višak vode i otpada, proizvodeći urin. Dr. Thunder Jalili, profesor nutricionizma i integrativne fiziologije na Sveučilištu Utah, rekao je za Wall Street Journal da bubrezi obično mogu filtrirati jednu litru vode svaki sat.
"Kada pijete više od litre vode na sat, tada dolazite u opasnost od potencijalnog razrjeđivanja elektrolita", rekao je. To uključuje natrij, koji je vitalan za regulaciju količine tekućine u tijelu, ali njegova premala količina uzrokuje nakupljanje vode oko tjelesnih stanica. Stanice tada nabubre, što u težim slučajevima, kao kod g. Putnama, može dovesti do simptoma sličnih srčanom udaru, poput boli u prsima.
Hiponatremija: simptomi i što poduzeti
Dr. sc. Darija Vranešić Bender, klinička nutricionistica komentira što se događa kada se netko predozira vodom.
"U pozadini predoziranja ili intoksikacije vodom krije se hiponatrijemija, odnosno sniženje natrija ili soli u krvi. Simptomi koji se javljaju kod niskih razina natrija u krvi su glavobolja, umor, mučnina, učestalo uriniranje i mentalna dezorijentacija. Središnji organi koji kontroliraju promet vode i soli u tijelu su bubrezi. U situaciji kada osoba unese previše vode u kratkom razdoblju, bubrezi je ne mogu dovoljno brzo eliminirati te se krv razrjeđuje.
Zbog razlike u koncentraciji soli, voda izlazi iz krvotoka i ulazi u stanice koje potom bubre. Većina tjelesnih stanica ima nešto prostora za širenje, što se ne može reći za stanice mozga. Stoga edem mozga može biti fatalan. Brza i izražena hiponatrijemija uzrokuje ulazak vode u stanice mozga što se očituje komom, respiratornim arestom i smrću", objasnila je doc. dr. sc. Darija Vranešić Bender, nutricionistica.
Simptomi hiponatremije mogu uključivati:
- Mučnina i povraćanje
- Glavobolja
- Zbunjenost
- Gubitak energije, pospanost i umor
- Nemir i razdražljivost
- Slabost mišića, grčevi ili grčevi
- Napadaji Koma
- 10 znakova da ne piješ dovoljno vode i da tvom tijelu prijeti dehidracija
Kada posjetiti liječnika
Potražite hitnu pomoć za svakoga tko razvije ozbiljne znakove i simptome hiponatrijemije, kao što su mučnina i povraćanje, zbunjenost, napadaji ili gubitak svijesti. Nazovite svog liječnika, ako znate da ste u opasnosti od hiponatrijemije i osjećate mučninu, glavobolju, grčeve ili slabost. Ovisno o opsegu i trajanju ovih znakova i simptoma, vaš liječnik može preporučiti traženje hitne medicinske pomoći.
Hiponatrijemija također može biti češća kod starijih osoba. Prema klinici Mayo, to je zato što je vjerojatnije da će stariji pacijenti uzimati lijekove ili patiti od stanja koja inače smanjuju razinu natrija.
Ozbiljna posljedica – edem mozga
To je bio slučaj s Ashley Summers, 35-godišnjom majkom dvoje djece koja je popila četiri boce vode od 500 ml u samo 20 minuta. Njezina je obitelj rekla da se osjećala dehidrirano, ali nije mogla popiti dovoljno vode da utaži žeđ. Kad se vratila kući s dugog vikenda, srušila se u svojoj garaži zbog teškog edema mozga. Devon Miller, brat gospođe Summers, rekao je lokalnim medijima da je bio u nevjerici kada je čuo što se dogodilo njegovoj sestri. "Bio je to veliki šok za sve nas. Mislio sam da to nije stvarno", rekao je.
Liječenje hiponatrijeme ovisi o težini stanja. Za blage slučajeve liječnici mogu ograničiti unos tekućine. Međutim, teži slučajevi mogu zahtijevati lijekove za kontrolu niske razine natrija ili nadomjestak natrija intravenozno.
Prema klinici Mayo, žene bi trebale piti oko 11,5 šalica vode dnevno (2,7 litara), dok bi muškarci trebali konzumirati 15,5 šalica (3,7 litara). Međutim, ako vježbate na vrućini, ciljajte na jedan do dva decilitra svakih 20 minuta, ovisno o intenzitetu vježbanja.