Zdravlje 17. siječnja 2025.

Limfna drenaža: Prednosti, nedostaci i preporuke za primjenu

Foto: Unsplash+
zdrava krava postala miss7zdrava.24sata.hr

Limfna drenažna nježno cilja na limfni sustav ispod vaše kože. Iako se reklamira kao jedan od načina za izbacivanje toksina, uglavnom se koristi kao pomoć kod problema oticanja zbog viška limfne tekućine u tkivima.

Limfna drenaža postala je popularan oblik masaže zbog potencijalnih zdravstvenih dobrobiti. To je nježan oblik masaže koji se fokusira na limfni sustav, koji je dio imunološkog sustava. Vaš limfni sustav uključuje organe, žile i tkiva koji pokreću ili odvode tekućinu sličnu vodi zvanu limfa iz drugih dijelova vašeg tijela u vaš krvotok.

Limfna drenaža posebno je korisna ako imate limfedem koji nastaje kada se limfa ne vraća u krv na način na koji bi trebala i ostaje u drugim dijelovima vašeg tijela uzrokujući oticanje. Limfedem se najčešće javlja u nogama ili rukama. Mnoge stvari mogu uzrokovati limfedem, uključujući:

  • Genetski poremećaji
  • Ozljeda
  • Infekcija
  • Liječenje raka
  • Operacije

Masaža može potaknuti protok limfe i pomoći u smanjenju oteklina koje uzrokuje. Ako ste inače zdravi, limfna drenažna za vas može biti opuštajuća, ali vjerojatno neće značajno poboljšati vaše opće zdravstveno stanje.

Lipedem Možda te zanima... Lipedem, limfedem ili 'samo' debele noge: Kako ih razlikovati po simptomima i pomoć Zdravlje

Limfni sustav

Vaš limfni sustav je važan dio vašeg imunološkog sustava. Održava ravnotežu tekućina u tijelu i štiti vas od infekcija. Vaše limfne žile, kanali za skupljanje limfe, tkiva i organi odvode višak limfne tekućine koja iz malih krvnih žila (kapilara) procuri u tkiva. Ako vaš limfni sustav ne radi kako treba ili je blokiran, višak tekućine nakupljat će se u vašima tkivima, prema WebMD. Vaš limfni sustav također uključuje:

Koštana srž. Ovo meko, spužvasto tkivo u vašim kostima stvara krvne stanice.

Timus ili prsna žlijezda. Limfatički organ u kojem se timociti (nezreli limfociti) vrlo brzo dijele i sazrijevaju u limfocite T.

Tonzile (krajnici) i adenoidi (treći krajnik). Ove strukture u vašem grlu i nosnoj šupljini zaustavljaju štetne mikroorganizme iz hrane koju jedete i zraka koji udišete.

Slezena. Ovaj veliki limfni organ ispod rebara i iznad trbuha filtrira stare ili oštećene stanice iz krvi.

Limfni čvorovi. Ove žlijezde u vašem vratu, ispod ruku i na području prepona filtriraju viruse, bakterije ili druge štetne tvari pristigle limfom i uništavaju ih.

Llimfoidno tkivo povezano s mukozom (MALT). Tanka sluznica koja oblaže vaše krajnike, dišne ​​putove, tanko crijevo i slijepo crijevo pomaže u prepoznavanju i uklanjanju štetnih mikroorganizama.

Možda te zanima... Vježba koja potiče rad limfe i izbacivanje viška tekućine Fitness

Prednosti limfne drenaže

Limfna drenaža može pomoći u odvođenju zarobljene tekućine kada imate limfedem. Vaš fizioterapeut može koristiti ručnu limfnu drenažu zajedno s drugim tehnikama, uključujući:

  • Vježbe
  • Kompresijski zavoji, rukavi ili čarape
  • Aparaturna limfna drenaža koja koristi posebne aparate i tehnologiju za stimulaciju protoka limfe. Ti aparati obično koriste kompresijsku terapiju ili vakuum za primjenu pritiska na tijelo.

Mnoge žene dobiju limfedem tijekom oporavka od operacije raka dojke. Ako imate limfedem nakon mastektomije, koja uključuje uklanjanje tkiva dojke radi liječenja ili prevencije raka dojke, limfna drenaža može pomoći u ublažavanju blagih do umjerenih simptoma nakon operacije.

Liječenje drugih zdravstvenih stanja

Limfna drenaža također može pomoći u liječenju drugih zdravstvenih problema. Kod nekih stanja masaža može puno pomoći, dok su kod nekih prednosti minimalne.

Istraživanja su otkrila neke dobrobiti limfne drenaže za stanja koja uključuju:

Reumatoidni artritis. Ako imate reumatoidni artritis, možda ćete imati slab protok limfe jer se bolest pogoršava. Uz oticanje tkiva pojačavaju se bolovi u zglobovima, zglobovi gube funkciju, a koža mijenja boju. Limfna drenaža može pomoći u ublažavanju simptoma reumatoidnog artritisa u kasnijoj fazi.

Kronična venska insuficijencija (CVI). Kronična venska insuficijencija je kada zalisci ili stijenke vena koje se nalaze u nogama ne rade dobro. To otežava protok krvi natrag u srce iz nogu. Limfna drenažna masaža može pomoći u povećanju brzine protoka krvi kod osoba s CVI.

Limfna drenaža može poboljšati rad bedrene ili femoralne arterije odmah nakon terapije. Nejasno je koliko dugo taj učinak traje i pruža li masaža dugotrajno olakšanje od boli i oticanja. Daljnja istraživanja u ovom području pomogla bi da se bolje rasvijetli koliko dobro ova tehnika masaže pomaže kod kronične venske insuficijencije.

Fibromialgija. Limfna drenaža može biti korisna za osobe koje pate od fibromialgije. Ovo stanje uzrokuje upalu živaca u koži, promjenu boje kože i oticanje tkiva. Ova masaža se pokazala boljom opcijom od dubinske ili duboke masaža tkiva za liječenju depresije, ukočenosti i poboljšanje kvalitete života za one koji žive s fibromialgijom.

Lipedem. Ovo stanje izaziva abnormalno nakupljanje masnih stanica na stražnjici, bokovima i nogama tj. u donjem dijelu tijela zbog čega se protok limfe kroz limfni sustav smanji, a to dovodi do limfedema.

suho četkanje Možda te zanima... Suho četkanje potiče limfni sustav i cirkulaciju: Kako ga pravilno provoditi Zdravlje

Vrste limfne drenaže

Postoje četiri vrste manualne limfne drenaže koje obično koriste maseri, fizioterapeuti i liječnici. To su:

Vodder. Ova tehnika koristi različite zamašne pokrete oko područja koje vaš terapeut tretira.

Foldi. Proširenje Vodderove tehnike, Foldi zahtijeva od vašeg terapeuta izmjenu kružnih pokreta ruku i trenutaka opuštanja.

Casley-Smith. Ovaj pristup limfnoj drenaži također uključuje kružne pokrete rukama, uglavnom bočnim stranama i dlanovima.

Leduc. Ova tehnika se oslanja na pokrete ruku za prikupljanje limfne tekućine prije nego što se preusmjeri u veći limfni sustav.

Sve ove tehnike funkcioniraju otprilike na isti način. Nježnim pokretima rasteže se i pomiče koža u smjeru protoka limfe. Masaža započinje od ekstremiteta najbližih vašem torzu i kreće prema van u smjeru limfnih čvorova. Ova masaža obično traje od 15 do 60 minuta.

kompresivne čarape Možda te zanima... Kompresivne čarape: Kod kojih stanja pomažu i tko i kada bi ih trebao izbjegavati? Zdravlje

Što se događa tijekom limfne drenaže?

Prije limfne drenaže posavjetujte se sa svojim liječnikom i svakako za ovu masažu odaberite kvalificiranog stručnjaka ili fizioterapeuta. Vaš terapeut pratit će određeni slijed, koristeći niz tehnika masaže, a počet će s glavnim limfnim "odvodima". To uključuje limfne čvorove u:

  • Vratu
  • Preponama
  • Ispod pazuha

Lagani pokreti stimuliraju vaš limfni sustav bez snažnog pritiska na krvne žile. Olakšavaju kretanje limfne tekućine kroz vaše čvorove i tkiva, pazeći da limfa nigdje ne ostane zarobljena.

Limfna drenaža ima dva koraka. To su:

Čišćenje. Tijekom ovog koraka, vaša će tkiva osloboditi limfnu tekućinu.

Reapsorpcija. Limfna tekućina ulazi u limfne čvorove.

Gdje možete obaviti limfnu drenažu?

Ako imate limfedem, najbolje je prvo posjetiti liječnika koji je specijaliziran za liječenje ovog stanja. U Hrvatskoj, limfnu drenažnu masažu možete obaviti u specijaliziranim zdravstvenim ustanovama, rehabilitacijskim centrima ili privatnim klinikama koje nude fizikalnu terapiju.

Kako mogu znati djeluje li limfna drenaža?

Masaža možda neće odmah donijeti primjetno olakšanje kod limfedema. Ako djeluje, s vremenom biste trebali osjetiti smanjenje simptoma. Oticanje će se smanjiti, osjećaj težine i zategnutosti će popustiti, a kretanje će postati lakše. Možda ćete primijetiti i da vam odjeća bolje pristaje.

Ako nakon nekoliko masaža i dalje nema promjena, obratite se svom liječniku za savjet o drugim mogućnostima liječenja.

Nedostaci limfne drenaže

Limfna drenaža je obično sigurna i može pomoći kod limfedema, ali to možda nije dobra ideja za vas ako imate druga stanja, uključujući:

  • Problemi sa srcem
  • Zatajenje bubrega
  • Krvni ugrušci
  • Infekcija

Većina ljudi dobro podnosi limfnu drenažu. Ali ponekad može uzrokovati:

  • Glavobolje
  • Mučnina
  • Umor

Ako se nakon masaže ne osjećate dobro, obratite se liječniku za savjet.

Kada se odlučiti za limfnu drenažu

Limfna drenaža može biti korisna za liječenje limfedema te može pomoći i kod drugih određenih  zdravstvenih stanja. Ako imate simptome nakupljanja limfne tekućine u tijelu, posavjetujte se s liječnikom kako biste saznali može li vam ta masaža pomoći.

Simptomi limfedema na koje treba obratiti pažnju uključuju:

  • Bol
  • Promjena boje kože
  • Oticanje tkiva
  • Osjećaj težine u udovima
  • Slabost
  • Promjene na koži, poput  zadebljanja ili osjećaja napetosti
  • Ponavljajuće infekcije

Ako primijetite ove simptome, razmotrite mogućnost limfne drenaže u dogovoru s liječnikom.

Možda te zanima... Limfedem: Nekontrolirano oticanje tkiva koje uzrokuje patnju fizičku i psihičku Zdravlje

Komentari 0

Komentiraj, znaš da želiš!

Za komentiranje je potrebno prijaviti se. Nemaš korisnički račun? Registracija je brza i jednostavna, registriraj se i uključi se u raspravu.