Zdravlje 11. rujna 2024.

Lijek protiv epilepsije mogao bi smanjiti simptome apneje za vrijeme spavanja

Foto: Unsplash+
zdrava krava postala miss7zdrava.24sata.hr

Prema istraživanju, lijek protiv epilepsije sultiam mogao bi spriječiti privremeni prekid disanja kod osoba s apnejom za vrijeme spavanja

Opstruktivna apneja za vrijeme spavanja čest je problem s disanjem koji pogađa otprilike jednu od 20 osoba, prema Nacionalnom institutu za zdravlje i izvrsnost skrbi u Engleskoj. Bolesnici često glasno hrču, njihovo disanje zna se privremeno zaustaviti tijekom noći i mogu se probuditi nekoliko puta. Ne samo da ovaj poremećaj disanja uzrokuje umor, već može povećati rizik od visokog krvnog tlaka, moždanog udara, bolesti srca i dijabetesa tipa 2.

Međunarodna studija utvrdila je da je lijek za epilepsiju povezan s izraženim smanjenjem simptoma apneje za vrijeme spavanja. Nalazi, predstavljeni na kongresu Europskog respiratornog društva u Beču, Austrija, pokazali su da postoje moguće opcije za one koji ne mogu koristiti mehanička pomagala za disanje kao što su aparati za stalni pozitivni tlak u dišnim putovima (engl. continuous positive airway pressure – CPAP).

“Standardno liječenje opstruktivne apneje za vrijeme spavanja je spavanje s aparatom koji cirkulira zrak kroz masku za lice kako bi dišni putovi ostali otvoreni. Nažalost, mnogi ljudi smatraju da je ove aparate teško koristiti dugoročno pa postoji potreba za pronalaženjem alternativnih tretmana”, rekao je za The Guardian profesor Jan Hedner sa sveučilišne bolnice Sahlgrenska i Sveučilišta u Göteborgu u Švedskoj.

Možda te zanima... Uzroci apneje besplatno se operiraju u jednoj zagrebačkoj bolnici Zdravlje

Istraživači su proveli randomizirano kontrolirano ispitivanje na gotovo 300 pacijenata s opstruktivnom apnejom u snu u Belgiji, Češkoj, Francuskoj, Njemačkoj i Španjolskoj koji nisu koristili CPAP aparate. Podijeljeni su u četiri skupine i dana im je jedna od tri jačine sultiama ili placebo. Također su mjerili disanje pacijenata, razinu kisika, srčani ritam, pokrete očiju, kao i aktivnost mozga i mišića dok spavaju na početku ispitivanja, nakon četiri tjedna i nakon 12 tjedana.

Utvrđeno je da su nakon 12 tjedana oni koji su uzimali sultiame imali do 50 posto manje slučajeva zastoja disanja i više razine kisika u krvi tijekom spavanja. Učinci su bili najizraženiji u najvišim dozama lijeka.

Hedner je rekao da otkrića upućuju na to da bi sultiam mogao biti učinkovit tretman za to stanje i da je potrebna veća studija kako bi se potvrdili korisni respiratorni učinci lijeka na većoj skupini pacijenata s apnejom za vrijeme spavanja.

Erika Radford, voditeljica za zdravstvene savjete u Asthma + Lung UK, rekla je da su otkrića prvi korak u prelasku s opreme za disanje koja se nosi tijekom spavanja na liječenje koje se temelji na lijekovima. "Ova potencijalna alternativa trenutnom glavnom liječenju olakšala bi ljudima da upravljaju svojim stanjem", dodala je.

"Ovo je važna studija koja naglašava da terapija lijekovima za apneju za vrijeme spavanja nije daleko od toga da postane stvarnost", rekao je dr. Sriram Iyer, respiratorni liječnik i liječnik za spavanje i izabrani predsjednik odjela za medicinu spavanja Kraljevskog medicinskog društva.

Dok bi više studija ispitivalo dugoročne dobrobiti, sve nuspojave i postoje li određeni tipovi pacijenata koji bi imali više koristi od liječenja, Radford je dodala da se ne bi trebalo zaboraviti da je apneja za vrijeme spavanja u većini slučajeva, povezana s pretilošću i rješavanje toga trebao bi biti prioritet. 

Možda te zanima... Naš poznati voditelj diše na masku. Dijagnosticirana mu je teška apneja Zdravlje

Komentari 0

Komentiraj, znaš da želiš!

Za komentiranje je potrebno prijaviti se. Nemaš korisnički račun? Registracija je brza i jednostavna, registriraj se i uključi se u raspravu.