Medicinska sestra Ruvimbo Kaviya (40) postala je prva osoba u Ujedinjenom Kraljevstvu kojoj je tumor uklonjen laparoskopskom operacijom kroz očnu šupljinu.
Liječnici su uklonili njezin meningeom iz prostora ispod mozga i iza očiju. Mnoge od ovih vrsta tumora prije su bile neoperabilne jer se nalaze u području koje se zove kavernozni sinus. Liječnici u Leeds Teaching Hospitals NHS Trust su, uz pomoć 3D tehnologije, uvježbavali operaciju nekoliko puta prije prave operacije, piše BBC. Operacija uklanjanja takvog tumora u istom dijelu glave inače bi zahtijevala složenu operaciju mozga, koja bi uključivala micanje velikog dijela lubanje uz razne komplikacije.
Ruvimbo je rekla da je zbog tumora patila od glavobolja zbog kojih ponekad nije mogla jesti ili prati zube. "Bilo je jako stresno i teško. Kada su mi rekli da će obaviti operaciju, nisu mogli reći da će biti savršena i postojao je rizik. Bio je to prvi put da su radili zahvat. Nisam imala druge opcije nego pristati jer je bol bio prevelik. Nisam ni razmišljala o tome da im je ovo prvi put, samo sam htjela da uklone tumor", opisala je za BBC.
Operacija, koja je obavljena u veljači prošle godine, trajala je samo tri sata, a Ruvimbo je ustala i prohodala kasnije istog dana. Neurokirurg Asim Sheikh rekao je da napredak u tehnologiji znači da su tumori poput ovog od kojeg je bolovala Ruvimbo sada manje rizični za liječenje. "To je teško dostupno područje, a ovo omogućuje izravan pristup bez pritiska na mozak", rekao je Sheik dodajući kako su prije mislili da ta područja ne mogu operirati.
Biomedicinska inženjerka Lisa Ferrie, voditeljica službe za 3D planiranje u Trustu, napravila je model Ruvimbine lubanje kako bi kirurški tim mogao uvježbati operaciju prije nego što je izvedu. "Ova je tehnologija omogućila timu da detaljno prouči njezinu anatomiju i pripremi se za zahvat s neusporedivom točnošću. Vidjeti ovaj model i znati da je pridonio ovoj revolucionarnoj operaciji nevjerojatno je nagrađujuće".
Ruvimbo sada ima mali ožiljak u blizini lijevog oka, ali se vratila na posao brinući se za pacijente s moždanim udarom tri mjeseca nakon operacije. "Kada sam bila na operaciji, mislila sam da ću možda ostati u bolnici tjednima ili mjesecima, a za nekoliko sam dana bila kod kuće. Oko tri mjeseca sam imala dvostruki vid, ali sve ostalo je bilo u redu", rekla je.
Što je meningeom?
Meningeom je tumor koji raste iz moždanih ovojnica koje okružuju mozak i leđnu moždinu. Meningeom nije tumor mozga, ali može pritiskati mozak, živce i krvne žile. Meningiom je najčešći tip tumora koji se formira u glavi, a većina meningeoma raste vrlo sporo i ne moraju uzrokovati simptome. Ali ponekad, njihovi učinci na obližnje moždano tkivo, živce ili krvne žile mogu uzrokovati ozbiljne invaliditete.
Meningiomi se češće javljaju kod žena i često kod onih starije dobi, ali mogu se pojaviti u bilo kojoj dobi. Budući da većina meningeoma raste sporo, često bez simptoma, ne treba ih uvijek odmah liječiti. Umjesto toga, potrebno ih promatrati tijekom vremena.
Simptomi
Simptomi meningioma najčešće počinju polako. Možda ih je u početku teško primijetiti i mogu ovisiti o tome gdje se u mozgu nalazi. Rijetko može biti u kralježnici.
Simptomi mogu uključivati:
- Promjene u vidu, poput dvostrukog ili zamagljenog vida.
- Glavobolje koje su jače ujutro.
- Gubitak sluha ili zujanje u ušima.
- Gubitak pamćenja.
- Gubitak mirisa.
- Napadaji.
- Slabost u rukama ili nogama.
- Problemi s govorom.
Kada posjetiti liječnika
Većina simptoma meningeoma javlja se polako. Ali ponekad je potrebna hitna pomoć, posebno ako oboljela osoba ima:
- Iznenadnu pojavu napadaja.
- Nagle promjene u vidu ili pamćenju.
Izvori za članak: BBC, Mayo Clinic.