Zdravlje 13. veljače 2025.

Iznenadna smrt mladog poduzetnika zbog otkazivanja gušterače: Znamo li dovoljno o ovom vitalnom organu?

Foto: Josip Mikacic/PIXSELL
zdrava krava postala miss7zdrava.24sata.hr

Matija Grabar (37), mladi varaždinski poduzetnik iznenada je preminuo u srijedu.

Matija Grabar bio je osnivač je i predsjednik uprave IT tvrtke Cratis. Njegova tvrtka, osnovana 2014. godine, privukla je veliku pažnju javnosti s projektom DC North – pokretanjem najvećeg podatkovnog centra u Hrvatskoj, koji je otvoren 2023. godine u gospodarskoj zoni Brezje.

Grabar je imao ambiciozne planove za budućnost svoje tvrtke prije nego što mu je iznenada otkazala gušterača, piše Jutarnji.

Ovaj tragični slučaj otvara pitanje koliko znamo o gušterači i što može uzrokovati njezino iznenadno otkazivanje. Ako gušterača prestane raditi, tijelo može imati ozbiljne probleme s probavom i regulacijom glukoze, što može dovesti do teških zdravstvenih stanja, uključujući dijabetes, upalu gušterače (pankreatitis) i, u najtežim slučajevima, životno ugrožavajuće komplikacije.

Što je gušterača? 

Gušterača je žlijezda u obliku lista, dugačka oko 12, 5 cm, okružena je donjim rubom želuca i stijenkom dvanaesnika. Ima dvostruku funkciju u organizmu jer u krvotok luči hormone inzulin i glukagon, a u dvanaesnik velike količine natrijeva bikarbonata koji neutralizira kiselinu iz želuca.

Koja je uloga gušterače? 

"Endokrina funkcija gušterače je prije svega poznata po tome što luči inzulin, a inzulin je bitan za metabolizam glukoze, odnosno šećera. Kada dođe do smanjenja lučenja inzulina onda se razvija šećerna bolest. S druge strane probavni enzimi koje luči gušterača nužni su za probavu sastojaka hrane, to su enzimi nužni za razgradnju masti, proteina i ugljikohidrata. Gušterača je žlijezda koja je bitna za metabolizam, odnosno za probavu u cjelini", objasnio je missZDRAVU prof.dr.sc. Ivica Grgurević, dr.med., specijalist gastroenterolog iz Specijalne bolnice Sveta Katarina u Zagrebu.

Možda te zanima... Novi pristup liječenju smrtonosnog raka gušterače donosi nadu za oboljele Zdravlje

Najčešće bolesti gušterače

Ako dođe do zatajivanje gušterače uzrok je obično kronična upala. Kada upala dugo traje ona polako razara žlijezdu i dolazi do niza posljedica. Ako dođe do uništenja endokrine funkcije gušterače, smanjuje se lučenje inzulina, što može dovesti do razvoja dijabetesa. S druge strane, kada strada probavna funkcija, hrana se ne probavlja pravilno, što rezultira malapsorpcijom. U takvim slučajevima, zbog nemogućnosti razgradnje i apsorpcije masti, pojavljuju se masne, prolijevaste stolice, a oboljeli gube na težini i s vremenom mogu razviti šećernu bolest.

U ranoj fazi bolesti problemi s metabolizmom šećera obično nisu vidljivi, jer se oni javljaju tek kada je 80 do 90 posto gušterače oštećeno. U početnim stadijima najizraženiji simptomi su probavne tegobe poput grčeva i nadutosti, dok bolest postupno napreduje.

Najčešće bolesti gušterače uključuju akutnu i kroničnu upalu te tumore.

Akutna upala gušterače – uzroci i simptomi

Akutni pankreatitis je nagla upala gušterače koja može biti blaga ili može ugrožavati život. Glavni uzroci akutnog pankreatitisa su žučni kamenci i alkoholizam čak 80 posto. Statistike pokazuju da od pankreatitisa uzrokovanog žučnim kamencima obolijeva 1,5 puta više žena nego muškaraca, dok je kod oblika povezanog s alkoholizmom situacija obrnuta – šest puta više pogađa muškarce.

Kada je riječ o kroničnoj upali gušterače, alkohol se ističe kao glavni uzrok. Dugotrajno konzumiranje alkohola postupno oštećuje gušteraču, unutar koje se mogu stvoriti kamenci. Iako su oni posljedica upale, a ne njezin primarni uzrok, s vremenom mogu začepiti kanaliće gušterače, pogoršavajući stanje i dovodeći do njezina potpunog uništenja te, u konačnici, do razvoja dijabetesa.

Osim alkohola i žučnih kamenaca, pušenje također negativno utječe na zdravlje gušterače. Iako još uvijek nema dovoljno istraživanja o prehrambenim faktorima, neke studije sugeriraju da konzumacija crvenog mesa i pržene hrane može povećati rizik od bolesti gušterače, rekao je prof. Grgurević.

Možda te zanima... Dobre i loše namirnice za zdravlje gušterače Zdravlje

Uzroci akutne upale gušterače:

  • Žučni kamenci
  • Alkoholizam
  • Lijekovi kao što su furosemid i azatioprin
  • Zaušnjaci
  • Visoka razina lipida u krvi, osobito triglicerida
  • Oštećenje gušterače prilikom operacije ili endoskopije
  • Oštećenje gušterače tupim ili ubodnim ozljedama
  • Rak gušterače
  • Smanjena opskrba gušterače krvlju, npr. zbog izrazito niskog tlaka
  • Prirođeni pankreatitis

Simptomi akutne upale gušterače 

Akutni pankreatitis najčešće se očituje jakom boli u gornjem dijelu trbuha, budući da je gušterača smještena duboko u trbušnoj šupljini, vodoravno uz kralježnicu. Bol može biti intenzivna i širiti se poput pojasa prema stranama i leđima. Može varirati od podnošljive do izrazito jake boli koja zahtijeva primjenu snažnih analgetika. Česti prateći simptomi su mučnina, povraćanje i povišena temperatura. U težim slučajevima mogu nastupiti komplikacije poput zatajenja pluća, cirkulacijskog šoka ili unutarnjeg krvarenja, zbog čega je nužna hitna hospitalizacija.

Možda te zanima... Znanstvenici potencijalno otkrili razlog zašto sve više mladih ljudi dobiva rak gušterače, ali manje ih umire od njega Zdravlje

Kako se liječi akutna upala gušterače?

Kod većine osoba s pankreatitisom potrebna je bolnička skrb. U blažim slučajevima, pacijentima se savjetuje potpuni prekid unosa hrane i tekućine kako bi se gušterača "odmorila" i smanjila proizvodnja enzima. Hranjive tvari i tekućine tada se unose intravenozno. Kod težih oblika, liječenje se odvija u jedinicama intenzivne njege, a ponekad je potrebno posegnuti i za kirurškim zahvatom.

Ako su uzrok upale žučni kamenci, pristup liječenju ovisi o težini stanja. Blaže upale obično prolaze uz strogi medicinski nadzor i prilagođenu terapiju, dok teži slučajevi mogu zahtijevati hitne intervencije. Pravovremeno prepoznavanje simptoma ključno je za uspješno liječenje i brži oporavak.

Čuvajte svoje zdravlje i ne ignorirajte signale koje vam tijelo šalje! Ako se pojave gore navedeni simptomi, obratite se liječniku bez odgađanja.

Možda te zanima... Preživljavanje pacijenata s rakom gušterače udvostručilo se s visokom dozom uobičajenog vitamina Zdravlje

Kronična upala gušterače: Simptomi, rizici i kako je spriječiti

Kod kronične upale gušterače, glavni simptom zbog kojeg se pacijenti obraćaju liječniku je dugotrajna bol. Iako bol nije tako intenzivna kao kod akutne upale, može trajati mjesecima ili godinama, postupno se pogoršavajući. S vremenom se pojavljuju i dodatni simptomi poput gubitka težine, proljeva te povećanog rizika od razvoja dijabetesa. 

Nažalost, kronični pankreatitis kod nekih osoba može dovesti i do razvoja tumora gušterače. Iako je rak gušterače relativno rijedak, stopa preživljenja je vrlo niska jer se u većini slučajeva otkriva prekasno. Jedan od rijetkih izuzetaka je slučaj kada se tumor razvije u području glave gušterače, gdje prolazi žučni vod. Ako tumor pritisne žučni vod i blokira njegov prolaz, osoba može naglo požutjeti. Taj simptom često potakne brze pretrage, pa se tumor može ranije otkriti i operirati, čime šanse za preživljenje postaju nešto bolje. 

Kako spriječiti bolesti gušterače?

Prevencija kroničnog pankreatitisa i raka gušterače temelji se na izbjegavanju rizičnih čimbenika:

  • Izbjegavanje alkohola i prestanak pušenja. 
  • Održavanje zdrave tjelesne težine i uravnotežene prehrane bogate vlaknima, voćem i povrćem. 
  • Pretilost, kao jedna od suvremenih bolesti, povećava rizik od kroničnog pankreatitisa i raka gušterače, stoga je kontrola tjelesne težine ključna. 
  • Ako imate obiteljsku povijest bolesti gušterače, važno je redovito odlaziti na liječničke preglede kako bi se promjene prepoznale na vrijeme. 

Briga o zdravlju gušterače započinje malim koracima u svakodnevnom životu. Smanjenjem rizičnih navika i usvajanjem zdravog načina života, činite veliku uslugu svom tijelu i smanjujete rizik od ozbiljnih bolesti gušterače.

Možda te zanima... Rak gušterače: Dva glavna uzroka nastanka i 6 simptoma Zdravlje

Komentari 0

Komentiraj, znaš da želiš!

Za komentiranje je potrebno prijaviti se. Nemaš korisnički račun? Registracija je brza i jednostavna, registriraj se i uključi se u raspravu.