Pojava psorijaze povezana je sa zdravljem probavnog sustava, pa su promjene u prehrani jedna od prvih stvari koje možeš poduzeti u liječenju, odnosno kontroli bolesti. Korisni će ti biti i dodaci prehrani, osobito kombinacija vitamina E, koenzima Q 10 i selena, koja dokazano pomaže i kod težih oblika psorijaze
Psorijaza je upalna kožna bolest, koja se manifestira crvenom, perutavom kožom na određenim dijelovima tijela. Iako se karakterističan osip može pojaviti bilo gdje na koži, najčešće zahvaća vlasište glave, laktove, pregibe na udovima te područje donjeg dijela leđa, a kod mnogih su zahvaćeni i nokti, gdje se kao prvi simptom javljaju točkasta udubljenja.
Iako je bolest odavna poznata, još uvijek nisu razjašnjeni njezini uzroci, i nema usuglašenog objašnjenja za njezino pojavljivanje. Današnje teorije balansiraju između genetske podloge, izloženosti stresu i štetnih prehrambenih, odnosno životnih navika te autoimunih procesa, no niti za jednu nema dovoljno čvrstih dokaza. Iako je konkretan uzrok bolesti nepoznat, zabilježen je vrlo mali postotak oboljelih u podnebljima gdje je prehrana siromašna zasićenim mastima.
Uzroci: bolesti probavnog sustava i stres
Pojava psorijaze se također često dovodi u vezu sa zdravljem probavnog sustava. Studije su, naime, pokazale kako se psorijaza češće javlja u osoba s opstipacijom, sindromom iritabilnog kolona, čestim proljevima te poremećenom funkcijom jetre kao glavnog detoksikacijskog organa.
Uslijed navedenih bolesti, crijeva gube svoju apsorpcijsku moć, a patogene crijevne bakterije brojčano prevladaju korisne, ''dobre'' bakterije. Ovaj scenarij uzrokuje imunološku reakciju i nastanak upalnog procesa, koji se u određenom trenutku usmjeri protiv vlastitog organizma, te kod predisponiranih pojedinaca dovodi do pojave psorijaze.
Teorija stresa kao okidača bolesti obuhvaća najširu paletu uzroka. Tu spadaju emotivni stres, mehaničke i kemijske ozljede, infekcije, trudnoća i porod, nagle promjene okruženja, životno ugrožavajuće situacije itd. Čak 40 posto oboljelih od psorijaze navodi neki veći stresni događaj nakon kojega se bolest prvi puta pojavila.
Psorijazu karakteriziraju progresivne faze, kada se bolest razvija, te faze remisije, kada miruje, odnosno dolazi do povlačenja simptoma. Daljnji razvoj bolesti najčešće potiče stres, pad imuniteta te neadekvatna prehrana.
Kako kontrolirati bolest?
Danas na raspolaganju stoje razni oblici liječenja psorijaze, koji se odabiru i doziraju ovisno o tipu bolesti, jačini manifestacije, trajanju te individualnom terapijskom odgovoru bolesnika. Međutim, obzirom da životni stil ima veliku ulogu u nastanku, razvoju i kontroli bolesti, duži periodi remisije mogu se postići prvenstveno kontroliranjem rizičnih čimbenika.
Jedan od vrlo bitnih čimbenika u kontroli bolesti je prehrana. Studije su pokazale kako su bolesnici koji su prilagodili svoj režim prehrane, smanjili tjelesnu masu te prestali s konzumacijom alkohola imali bolje rezultate – periodi poboljšanja su bili duži, aktivna bolest blaža, a liječenje djelotvornije.
Prednost daj kuhanoj i pirjanoj biljnoj hrani!
Osnovni prehrambeni postulati uključuju održavanje optimalne tjelesne mase, smanjeni unos zasićenih masti i proteina, povećan unos biljne hrane, naročito svježeg voća i povrća te hrane bogate dijetalnim vlaknima. Preporuke uključuju izbjegavanje procesirane hrane i hrane bogate jednostavnim šećerima, a kod pripremanja hrane treba što češće odabirati kuhanje i pirjanje te svaki zalogaj dobro prožvakati.
Tijekom godina, brojnim su se namirnicama pripisali blagotvorni učinci na bolest, ali se ukazuje i na one namirnice koje bi trebalo izbjegavati. U poželjne namirnice se ubrajaju jabuke, suhe šljive, orašasti plodovi, artičoka, mrkva, cikla, kupus, grah, češnjak, riža, ječam, proso, laneno ulje, klice, soja, losos, sardine, brancin, sirutka i probiotici.
Preporučuje se izbjegavati veće količine citrusnog voća (limun, naranča, mandarina, grejp), crveno meso, maslac, jaja, začinjenu i masnu hranu, šećer, kavu i druge kofeinske napitke i alkohol.
Korisni dodaci prehrani
Kao značajna podrška pri liječenju psorijaze dokazali su se i dodaci prehrani, poglavito beta karoten, vitamin E, selen, koenzim Q10, aloe vera i omega – 3.
Biljni pigment u povrću i voću, beta karoten, u ljudskom organizmu poprima ulogu provitamina koji se pretvara u vitamin A. Osim što djeluje kao antioksidans, najveći utjecaj ima na zdravlje kože i sluznice. Upravo je zato od velike važnosti pri liječenju psorijaze. Naime, beta karoten potiče rast novih stanica u dubljim dijelovima kože i sluznice, a time ubrzava regeneraciju tkiva na kojem se ljušti koža.
Mineral selen također djeluje kao vrlo jak antioksidans. Pruža zaštitu od štetnog djelovanja slobodnih radikala te na taj način jača imunološki sustav. Održavanje imuniteta na visokoj razini je od velike važnosti kod osoba koje pate od psorijaze, obzirom da pad imuniteta potiče daljnji razvoj bolesti.
Koenzim Q10 obnavlja oštećenu kožu
U skupinu nutrijenata koji antioksidativnim djelovanjem pružaju blagotvorne učinke na zdravlje kože ubrajaju se koenzim Q 10 i vitamin E. Koenzim Q 10 prvenstveno katalizira procese stvaranja energije u mitohondrijima, a njegovo djelovanje prepoznato je između ostalog i u aspektu sprečavanja starenja. Svoju maksimalnu koncentraciju u organizmu postiže u ranim dvadesetim godinama, a nakon toga se smanjuje.
Koenzim Q10 izrazito povoljno djeluje na kožu potičući sintezu kolagena i elastina, koji regeneriraju kožu i čine je elastičnom. Još jedna bitna uloga koenzima Q10 očituje se u očuvanju vitamina E, glavnog antioksidansa staničnih membrana, a njihova suradnja rezultira pojačanom zaštitom zdravlja kože. To potvrđuje i studija provedena na osobama s težim oblikom psorijaze, koja je pokazala da kombinacija vitamina E, koenzima Q 10 i selena, kao potpora konvencionalnom liječenju, značajno popravlja kliničku sliku pacijenata.
Dok su omega-3 masne kiseline poznate prvenstveno po povoljnom djelovanju na kardiovaskularni sustav, smatra se da esencijalne masne kiseline iz ribljeg ulja mogu biti od pomoći kod psorijaze jer pospješuje zarastanje rana, a također mogu smanjiti svrbež, crvenilo i ljuskanje kože.
Zahvaljujući sposobnosti hidratacije kože, aloe vera se pokazala vrlo učinkovitom u liječenju simptoma psorijaze. Najčešće se koristi gel, koji se nalazi u unutrašnjosti listova biljke. Ukoliko se konzumira oralno kao dodatak prehrani, aloe vera djeluje stimulirajuće na imunološki sustav, dok lokalnom primjenom na koži omekšava, hidratizira i štiti epidermu.