Talijanski istraživači otkrili su da uzimanje bezreceptnog lijeka aspirina, koji se obično koriste za smanjenje upale, može potaknuti imunološki odgovor u debelom crijevu. Ipak, istraživači ga ne preporučuju za prevenciju raka zbog ozbiljnih nuspojava.
Osobe koje svakodnevno uzimaju aspirin mogu imati manji rizik od razvoja raka debelog crijeva, pokazuje studija. Ovaj uobičajeni lijek protiv bolova pojačava imunološke stanice u probavnom traktu koje sprječavaju da se tumorske stanice razmnožavaju i šire. I prema drugim studijama upotreba aspirina povezana je s do 40 % manjim rizikom od raka debelog crijeva, piše Daily Mail.
Ali istraživači ne preporučuju korištenje aspirina za preventivu raka jer može dovesti do čira na želucu, unutarnjeg krvarenja, pa čak i moždanog udara. "Znamo da aspirin smanjuje rizik od raka debelog crijeva. Ali još ga ne preporučujemo općoj populaciji jer dobrobiti ne nadmašuju rizike za sve", rekla je za Daily Mail Mona Rezapour, gastroenterologinja sa Sveučilišta u Kaliforniji.
Za potrebe studije znanstvenici su analizirali uzorke tkiva 238 pacijenata s rakom debelog crijeva kojima je bolest dijagnosticirana između 2015. i 2019. godine. Od njih, 12 % (ili 29 ljudi) dugotrajno je koristilo aspirin. Oni koji su svakodnevno uzimali aspirin imali su višu razinu CD80 - proteina povezanog s većom aktivnošću imunoloških stanica. Također je otkriveno da imaju manje kancerogenih stanica oko limfnih čvorova i više imunoloških stanica koje cirkuliraju unutar tumora.
"Ova zapažanja sugeriraju da aspirin jača imunološki odgovoru u debelom crijevu kroz dodatnu komunikaciju između stanica", rekli su istraživači.
Sve više mlađih od 50 godina obolijeva od raka i svake se godine dijagnosticira 18.000 slučajeva u ovoj dobnoj skupini, u usporedbi s 12.000 godišnje prije 2000. godine. Još veći porast zabilježen je kod svih karcinoma koji zahvaćaju probavni trakt. Rak s ranim početkom svih oblika također je u porastu, čak 79 % od 1990. do 2019. na globalnoj razini, prema analizi objavljenoj u BMJ Oncology prošle godine.
Znanstvenici još ne znaju koji je uzrok porasta, ali smatraju da su krivi antibiotici, pretilost, pa čak i određena vrsta gljivica.