Prestanak samozadovoljavanja može imati negativan utjecaj na vaše tijelo.
Često se govori o lošim stranama pretjeranog samozadovoljavanja, no sve više istraživanja pokazuje da i potpuno odricanje od tog čina može imati svoj utjecaj na tijelo.
Stručnjakinja za seks i veze, dr. Tara Suwinyattichaiporn, objasnila je kako predugo razdoblje bez ikakve seksualne stimulacije može imati negativne posljedice i za muškarce i za žene.
Samozadovoljavanje i seks naglašavaju važnost nježnosti, dodira i seksualne povezanosti, a njihov izostanak, može dovesti do povećane anksioznosti, depresije i razine stresa, izjavili su stručnjaci za Daily Mail.
Osim toga, prestanak samozadovoljavanja može dovesti do frustracije, koja se, prema riječima dr. Suwinyattichaiporn, kod nekih osoba može manifestirati kroz pojačano agresivno ponašanje.
Jedno istraživanje iz 2021. godine također je zaključilo da seksualna frustracija može povećati rizik od agresije, nasilja i kriminalnog ponašanja, povezanog s traženjem olakšanja, moći, osvete ili s potisnutim nezadovoljstvom.
S druge strane, postoje dokazi da muškarci koji imaju neaktivan seksualni život – bilo da se radi o prestanku samozadovoljavanja ili prestanku seksualnih odnosa – imaju veći rizik od razvoja raka prostate.
Studija iz 2016. godine objavljena u časopisu European Urology otkrila je da muškarci koji ejakuliraju najmanje 21 put mjesečno imaju manji rizik od razvoja raka prostate od onih koji ejakuliraju samo četiri do sedam puta mjesečno.
Povezanost između dugotrajnog izostanka seksualne aktivnosti i raka prostate, prema mišljenju stručnjaka, leži u tome što se kancerogene tvari s vremenom mogu nakupljati u prostati kroz sjemenu tekućinu.
Smatra se da to može povećati rizik od razvoja raka, dok su neka istraživanja pokazala da redovita ejakulacija može djelovati preventivno jer ispire kancerogene tvari iz sjemene tekućine, navodi Urology Care Foundation.
Kod žena, dugotrajni izostanak seksualne aktivnosti može dovesti do vaginalne atrofije – stanja u kojem vaginalno tkivo postaje tanje, suše i osjetljivije, a u nekim slučajevima može doći i do skraćenja vaginalnog kanala.
Još jedan mogući negativan učinak kod muškaraca, prema riječima Tobiasa Kohlera, izvanrednog profesora urologije na Medicinskom fakultetu Sveučilišta Southern Illinois, odnosi se na smanjenje elastičnosti penisa. U razgovoru za WebMD upozorio je kako nedostatak redovitih erekcija može dovesti do njegovog skraćivanja.
"Ako muškarci ne čine ništa kako bi održali normalne erekcije, doći će do skraćenja penisa", rekao je Kohler.
Jedno ranije istraživanje provedeno u Kini 2002. godine, koje je uključivalo 28 muškaraca, pokazalo je da se razina spolnih hormona kod muškaraca može povećati za više od 100 posto sedmog dana apstinencije.
Autori su objasnili: "Svrha ovog istraživanja bila je utvrditi kako se razine spolnih hormona kod muškaraca mijenjaju nakon ejakulacije."
Razina testosterona u krvi kod 28 muških dobrovoljaca mjerena je svakodnevno tijekom razdoblja apstinencije nakon ejakulacije.
"Istraživanjem smo utvrdili da su promjene u razini testosterona od drugog do petog dana apstinencije bile zanemarive. Međutim, sedmog dana zabilježen je nagli porast razine testosterona u krvi, koji je dosegnuo čak sto četrdeset pet posto početne vrijednosti, što je bilo statistički značajno (P < 0,01). Nakon tog vrhunca, nisu uočene nikakve redovite promjene u razinama hormona."
Ejakulacija je bila početna točka i preduvjet za sedmodnevni periodični fenomen. Bez ejakulacije nije bilo periodičnih promjena u razini testosterona u krvi. Ovi rezultati upućuju na to da je upravo ejakulacija uzrok periodičnih promjena u razini testosterona.