Kada je u pitanju borba protiv dijabetesa, ljudi najviše pažnje usmjeravaju na izbjegavanje namirnica za koje znaju da sadrže puno šećera. Međutim, šećer se skriva i tamo gdje ga se ne očekuje.
Zašto stanovnici azijskih zemalja imaju veće šanse za dijabetes?
Prema statistikama stanovnici azijskih zemalja imaju veće šanse za razvoj dijabetesa. Jedno vrijeme se smatralo da se razlozi za to mogu naći u genima, ali su znanstvenici to uskoro isključili budući da Azijci imaju zdraviji način života od zapadnjaka, a tjelovježba je sastavni dio njihova života. Istraživanja su ih dovela do neočekivanog krivca - bijele riže. Bijela riža je neizostavni dio svakodnevne prehrane u Aziji, a ona je puna škroba.
Zee Yoong Kang, glavni izvršni direktor Odbora za promicanje zdravlja, iznio je svoj plan za smanjenje broja oboljelih od šećerne bolesti u svijetu, a poglavito u Aziji. Prema Zee-u svakodnevna konzumacija bijele riže može povećati rizik od šećerne bolesti za 11 posto. Na temelju rezultata koje su dobili istraživači iz Harvardove škole za javno zdravstvo, a studija je trajala 20 godina, bijela riža se nije pokazala dobrom za svakodnevnu konzumaciju.
Zamijeni bijelu rižu s integralnom
Bijela riža sadrži ugljikohidrate koji se pretvaraju u šećer. Gušterača luči inzulin kako bi tijelo moglo koristiti šećer, međutim šećer iz bijele riže (isto se odnosi i na bijeli kruh i tjesteninu) brzo ulazi u krvotok, zbog čega gušterača mora pojačano raditi. Kada gušterača radi pojačano, postaje manje učinkovita u proizvodnji inzulina, a rezultat je da organizam apsorbira više šećera, što može otvoriti put prema dijabetesu. Za osobe koje imaju visok indeks tjelesne mase taj rizik se još i povećava.
Ovaj rizik se može značajno smanjiti, ako se unos bijele riže smanji za 20 posto, odnosno, ako se 20 posto bijele riže zamijeni s integralnom, rizik za obolijevanje od dijabetesa smanjuje se za 16 posto.